Terror az iskolában

Ezt tedd, hogy a gyereked ne legyen áldozat

Bizonyos személyiségjegyek révén könnyen szálkává válhat a gyerek osztálytársai szemében.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság az erőszak mind gyakrabban üti fel a fejét az iskolákban is. A társaikat kiközösítő, csúfoló, nemritkán pedig ténylegesen is bántalmazó gyerekek valójában maguk is segítségre szorulnának - ám ez a legkevésbé sem vigasztalja az áldozatot, illetve annak édesapját-édesanyját.

Tény viszont, hogy leginkább akkor válik valaki szálkává a környezete szemében, ha ő sem tud hinni saját magában. Ugyanez természetesen fordítva is igaz - az egészséges személyiségfejlődés biztosításával tehát közvetten megvédheted csemetédet az ilyesféle inzultusoktól.

Módszerek, amiket felejts el

Egyes fegyelmezési módszerek, mint a kiabálás, megszégyenítés és pofon, valójában megfélemlítési eszközök.

Ne alkalmazd őket, amikor gyermeked problémás magatartásával igyekszel megbirkózni, és szembesítsd a párodat és a rokonokat is a ténnyel, ha úgy érzed, hogy az, ahogy bánnak a gyerekkel, súrolja a verbális vagy fizikai erőszak határait.

Kevés kritika, sok dicséret

Ha a szülők folyamatosan kritizálják és sohasem dicsérik gyermeküket, akkor az egy erőszakos világban való élethez alkalmazkodik. Amennyiben pedig ezek után még az iskolában is megfélemlítik, könnyen gondolhatja, hogy "megérdemlem, mert rossz vagyok" - és nem is tartja fontosnak, hogy beszámoljon a történtekről othon. Mivel a kiközösítés és az inzultálás jeleit nem könnyű észrevenni, a probléma sokszor észrevétlenül burjánzik tovább.

Ha viszont otthon megértés, elfogadás és kedvesség veszi körül a gyereket, kisebb eséllyel kerül ilyen megalázó helyzetbe - egyszerűen érzik a többiek, hogy nincs rajta fogás. Ráadásul sokkal inkább valószínű, hogy az segítséget kér majd szüleitől, így azok közbe tudnak avatkozni, például jelzik a problémát az iskola felé. Az ilyen gyerek úgy áll hozzá a dolgokhoz, hogy "ez így nincs rendben, én is vagyok olyan értékes, mint a többiek, megérdemlem, hogy jól bánjanak vennem".

9 mindennapos dolog, ami stresszt okoz a gyereknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

További módokon is fejlesztheted gyermeked önbizalmát, ha kíváncsi vagy, hogyan, kattints korábbi cikkünkre.

Szociális készségek

Taníts gyermekednek szociális készségeket és viselkedésmódokat. Mutasd meg neki, miként tartson szemkontaktust, hogyan mosolyogjon, hogyan juttassa kifejezésre szándékát. Vegyétek át az alapvető társas szabályokat is: nem vesszük el más holmiját, nem szólunk be, nem verekszünk, hanem együttműködünk. Ily módon kevésbé valószínű, hogy a gyerkőc olyan konfliktushelyzetbe kerül, amiből nem tud jól kijönni, illetve ami csak újabb hasonló szituációkat generál.

Kommunikáció és kompromisszum

A mindennapok során gyakorold a gyerekkel, hogy miként fejezheti ki mindenkori szándékát úgy, hogy ezzel senkit ne bántson meg, ám az ő érdekei se sérüljenek. Tudatosítsd benne, hogy lehetőség szerint a kompromisszumos megoldásra kell törekedni - azaz egy-egy vita kapcsán valamennyit muszáj engednie, ám nem szorulhat teljesen háttérbe.

Hasonlóan fontos, hogy kifejleszd a gyerkőcben a hallgatásra, pontosabban mások meghallgatására való képességet is - ez sokszor többet ér ezer szónál.

A barátkozás művészete

Azokat, akik könnyebben létesítenek és tartanak fenn szociális kapcsolatokat, kevésbé találják meg a bántalmazók - a barátkozás művészetét pedig leginkább te adhatod át csemetédnek. A tapasztalatok szerint a környezetükre nyitott lurkók jellemzően szüleik példájából tanulnak, akik reagálnak érzelmi szükségleteikre - ezáltal hozzájárulnak ennek a készségnek a kialakulásához.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Rengeteg múlik tehát azon, hogy mi állítasz, mit mondasz vagy teszel a gyerek egy-egy megnyilvánulása kapcsán, és általában miként kommunikálsz. Ahogy a lurkó nő és okosodik, a vele folytatott rendszeres beszélgetések révén a barátkozásra való készség egyre inkább kifejlődik benne.

Ha a fentieket következetesen alkalmazod, jó esély van arra, hogy csemetéd az osztály teljes jogú tagjává válik. Amennyiben nem így történne, érdemes elgondolkodnod az iskolaváltáson - ám ezúttal olyan intézményt válassz, amely a jelenleginél nagyobb hangsúlyt helyez a megértésre, elfogadásra és toleranciára.

Cikkünk Margot Sunderland Okosan nevelni tudni kell című könyve alapján készült, amely a Mérték Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük