Hogyan lehetnek egészséges fogai a gyereknek? 5 dolog, amiről ne feledkezz el
A megfelelő szájhigiénia elsajátítása gyerekkorban kezdődik.
Az, hogy egy felnőttnek mennyire jó a szájhigiéniája, nagyban függ attól, hogy gyerekként hogyan ápolta a fogait.
Természetesen itt a szülőn is nagy a felelősség, hiszen a fogmosás önmagában nem elég, az étrendet és a körülményeket is úgy kell alakítani, hogy azok a gyerek érdekeit szolgálják. Segítünk, hogy ne feledkezz meg semmiről!
Reggeli-esti fogmosás
Nyilvánvalóan a tejfogak esetében még nincs akkora jelentősége a fogmosás elbliccelésének, mint felnőttkorban, már állandó fogakkal, de ha nem szeretnétek gyakran látott vendégek lenni a fogászaton, akkor jó, ha a reggeli és esti fogmosást sem hanyagoljátok el.
Mivel a gyerekek nem szívesen kezdenek bele ebbe a rituáléba, érdemes lehet a fogmosást közös programmá szervezni, így egyrészt a kicsiknek nincs lehetőségük elsumákolni a dolgot, másrészt ha látják, hogy ezt te is mindig megteszed, akkor idővel az ő életükben is rutinná válik a sikálás.
Megfelelő kefe
Nagyban függ a fogmosás élménye attól, hogy milyen fogkeféje van a kicsinek. A durva sörték könnyen felsérthetik az ínyt, ami egy életre meghatározhatja a gyerkőc fogmosáshoz való viszonyát. Érdemes tehát a legpuhább sörtéket választani, ezek sokkal jobban tisztítanak, mert a fogközökbe is behatolnak, ráadásul gyengéden távolítják el a lepedéket, így akkor sem lehet baj, ha a gyerkőc finommotorikája még nem annyira fejlett.
Szűrés
Évente egyszer a gyerekeknek is szükségük van arra, hogy fogorvosi vizsgálaton essenek át, még akkor is, ha látszólag nincs baj a fogaikkal. A korai kezeléssel nemcsak a szuvas és lyukas fogak szűrhetőek ki, hanem a fogazati rendellenességek is, amelyeket csak fogszabályzóval lehet helyrehozni. Az pedig szintén nem hátrány, ha ilyen korán megtanulják, hogy a fogorvosi vizsgálat milyen fontos, így talán felnőttként sem fogják ezt elhanyagolni.
Táplálkozás
Nem mindegy, hogy a gyerek étrendje miből áll össze. A vitaminok, ásványi anyagok és fehérjék nagy jelentőséggel bírnak a fogazat egészségében, de nem elhanyagolható a tejtermékek és egyéb kalciumban gazdag ételek szerepe sem, amelyek a csontképzésért felelősek. Tehát érdemes minél több zöldséggel, gyümölccsel gazdagítani a mindennapi táplálkozást, ezen kívül az élőflórás joghurtokat, sajtokat és egyéb tejtermékeket is bele kell építeni a napi menübe, hogy a fogak egészsége ne lehessen kérdés. Ez egyébként a felnőttkori fogazatot is nagyban meghatározza.
Édességet csak mértékkel
Nem egyszerű az élet azzal a gyerekkel, aki jóformán csak az édességet hajlandó megenni, de tudnod kell, hogy ez nemcsak a fogait roncsolja, hanem az egészségének is árt. Persze nem állítjuk, hogy minden csokit és cukorkát meg kell vonni a kicsitől, nem is nagyon lehetne ezt kivitelezni, de érdemes bizonyos szabályokat betartani a cukros ételek kapcsán.
Egyrészt azt, hogy hányszor és milyen mennyiségben kaphat csokit, sütit, cukorkát egy nap a gyerek - itt jó, ha anya és apa is következetesen ugyanazt vallja. Másrészt azt, hogy fogmosás után már nem jár semmi, különösen cukrozott tea nem, szomjoltónak maximum vizet kaphat. Illetve - és ez már csak rajtad áll -, ha felelős szülő akarsz lenni, akkor ne tegyél a főzelékekbe, egyéb sós ételekbe ízfokozóként cukrot, mert hosszú távon ezzel is sokat árthatsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!