A legfurcsább szülési rituálék a nagyvilágban: a jamaicai faültetés mind közül a legszebb hagyomány
A világ minden táján más és más szokások övezik az új élet születését.
A születés már az ősi kultúrákban is egyfajta spirituális folyamat volt, már akkor is egyet jelentett a világ egyik legnagyobb csodájával, ami összekapcsolta a múltat a jelennel és a jövővel, ami nemcsak testi, de lelki élményt is jelentett.
A szüléssel kapcsolatos rituálékat és hagyományokat nagyban befolyásolja a társadalom és a kultúra, amelyben élünk. Azok a rituálék, amelyek például Jamaicában honosak, teljesen furcsák lehetnek az európai emberek számára, ahogy nekik is érdekesek lehetnek más kultúrák hagyományai.
Placentatemetés és faültetés
A szülés minden édesanyában közös, ám a vajúdás és a szülés módja, a valós megélésünk mind egyedülálló. Ugyanúgy, ahogy az ehhez kapcsolódó hagyományok és rituálék is.
Jamaicában például a baba megszületése után a méhlepénynek és köldökzsinórnak egy helyet keresnek, rendszerint a család kertjében, ahová egy facsemetével együtt elültethetik a placentát és a köldökzsinórt. A fa együtt nő a gyermekkel, akinek később az a feladata, hogy gondozza a fát, így tanítják meg neki a felelősség és gondoskodás fontosságát.
Forró kövek fájdalomcsillapításhoz
Egy észak-amerikai indián törzs, a komancsok nőtagjai vajúdás közben forró kövek felett guggolnak, amikről úgy gondolják, fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek, és gyorsabbá teszik a méhszáj tágulását.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Némasággal a rossz szellemek ellen
Togóban, Nyugat-Afrikában a szülő nőknek a lehető leghalkabban kell szülniük, gyakran némán tűrik a fájdalmakat. Úgy gondolják, hogy a kiabálással és hangoskodással bevonzanák a rossz szellemeket, ezért csendesen szabad csak szülniük.
Ugandában, mikor a nőknél közeledik a szülés időpontja, leggyakrabban hazatérnek a szülői házhoz, és a falu idősebb női lakói segítenek levezetni a szülést. Vannak olyan helyi növények, amelyeket az anyák a várandósság alatt szednek. Ezekről úgy gondolják, hogy erőt adnak nekik, távol tartják a betegségeket, és megerősítik a medence csontjait. Egyes növényekről úgy hiszik: ha az anya elfogyasztja, akkor szülés közben a fájdalom átszáll az apára, ezzel tehermentesítve a nőt. A szülést követően speciális helyi növényt használnak, hogy kitisztítsák a hüvelyt és a méhet, valamint főzőbanánlevéllel kötik be a hasukat, hogy minél előbb visszanyerjék a pocak eredeti formáját.
Mexikóban a rebozo egy hagyományos, női szövött kendő, amit főként szülésnél használnak. A vajúdás során a kismama pocakját támasztják meg vele, ezzel is tehermentesítve őt a nehéz súlytól. Mivel egy ilyen kendő két méter széles is lehet, a szülő nőt óvatosan beleültetik, és úgy ringatják. Ezzel a technikával ellazítják a kismedencei izmokat a vajúdás során.
2020 legjobb szülésfotói
A 2020 International Birth Photography Image Competition nemzetközi fotóversenyét a szüléssel, születéssel kapcsolatos alkotások részvételével rendezték meg 2020-ban, és a legjobbakat díjazták öt kategóriában: Vajúdás, Szülés, Szülés részletei, Szülés után, illetve Az első 48 óra.
Lélegzetelállító képek a születés csodájáról - 2020-ban ezek lettek a legjobb születési fotók
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary