A szétnyílt hasizom 9 jele, amit otthon is ellenőrizhetsz: van, amikor csak a műtét lehet megoldás?
Látható és érezhető jelei is vannak a sok nőt érintő szétnyílt hasizomnak.
A szétnyílt hasizom, vagyis a rectus diastasis jelensége kisebb-nagyobb mértékben szinte minden olyan nőt érint, aki szült már, kialakulásának kockázata pedig még tovább nő, ha valaki több gyermeknek is életet adott.
Amellett, hogy sokak számára esztétikai problémaként is zavaró, nem ez jelenti vele kapcsolatban a legnagyobb kellemetlenséget, számos egészségügyi következménye is lehet ugyanis annak, ha az izmok közötti rés idővel sem záródik össze megfelelően. Annak megfigyelésében, hogy adott esetben normál jelenségről, kóros vagy épp súlyos állapotról van-e szó, a kezdő lépéseket otthon is meg lehet tenni, és a megoldás felé vezető út is egyszerűbb, mint ahogy azt a legtöbben hinnék.
A szétnyílt hasizom jelei
A szétnyílt hasizom jelenségét a has jobb és bal oldalán hosszan, függőlegesen, párhuzamosan futó egyenes hasizmokat összekötő hártya, a linea alba kötőszöveti rostjainak megnyúlása és elvékonyodása okozza, mely annak köszönhető, hogy a baba növekedése miatt a has térfogata is nő, a párhuzamos izmok pedig távolodnak egymástól. Mindezt elősegíti a terhesség során termelődő, a szöveteket lazító, nyújtó relaxin hormon is.
Szülés után a has térfogata természetesen jelentős mértékben csökken, vele együtt pedig az izmok közötti távolság is, mivel azonban a linea alba ilyenkor már nem olyan feszes, mint korábban volt, az általa stabilan összetartott izmok között kisebb-nagyobb rés maradhat. Idővel ez magától is összébb húzódik, vannak azonban esetek, mikor ez nem feltétlenül történik meg a megfelelő ütemben, enyhébb vagy komolyabb problémákat okozva.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hasizom szétnyílását fokozhatja a kötőszöveti gyengeségre való genetikai hajlam, a 35 évnél magasabb életkor, a baba nagyobb mérete, az iker- és a többedik terhesség is. De nem csak nőknél alakulhat ki, bárkinél kiválthatja, például serdülőknél, a túl gyors növekedés, a túlsúly és a komolyabb hasi zsírmennyiség, a túl intenzív edzés vagy épp a nehéz tárgyak gyakori és óvatlan emelése.
A szétnyílt hasizomra utaló tünetek
A legszembetűnőbb tünet maga a rés jelenléte, melyet kézzel is ki lehet tapintani. Ehhez feküdj a hátadra, és behajlított térddel tedd a talpad a földre. Emelkedj fel enyhén, mintha hasprést végeznél, majd az ujjaiddal tapogasd ki az izmokat a köldököd környékén, érezni fogod, ahogy feszülnek, és azt is, van-e rés a köldök alatt, fölött, mellett vagy épp körül.
Ha a rés csak egy-másfél ujjnyi széles, az jóval szülés után is normálisnak tekinthető, a két, két és fél ujjnyi szélesség azonban már problémákhoz vezethet. Centiméterben számolva, a két centinél nagyobb rés kóros, az öt centinél nagyobb pedig súlyos állapotot jelent. Előfordulhat, hogy nagyobb hasi zsírmennyiség esetén nem lehet olyan könnyen kitapintani a rést, ilyenkor gyógytornász, illetve orvosi, ultrahangos vagy CT-vizsgálat segíthet.
Nem ez az egyetlen, könnyen észrevehető jele azonban a szétnyílt hasizomnak. Érdemes gyanakodni rá, ha haspréskor horpadás vagy dudor keletkezik a hason köldöktájékon, vagy ha sokáig megmarad a nehezen behúzható, úgynevezett terheshas, emellett igen jellegzetes tünet, ha reggel, étkezések előtt lapos és normál állapotú a has, de akár már csak minimális folyadékfogyasztás hatására is látványosan megnő. A hasfal szerkezetének gyengülésére utalhat továbbá a puffadás, a székrekedés, a derék- és hátfájás, a vizelet-visszatartási probléma, valamint a testtartás romlása is.
Mikor elég a torna, és mikor kell műtét?
Az odafigyelés és a megfelelő gyakorlatok révén a szétnyílt hasizom viszonylag gyorsan összébb záródhat, több kifejezetten a szülés utáni regenerációt célzó program foglalkozik a problémával, többek közt a LoveYourBelly, a Poczak vagy a Császárvonal szuper programjai, illetve rengeteg gyógytornász foglalkozik speciálisan ezzel is.
Vannak olyan nagyon enyhe gyakorlatok, melyeket közvetlenül szülés után is lehet alkalmazni, sok kórházban betanít ilyeneket a gyógytornász is a gyermekágy első napjain, míg a komolyabbakkal érdemes lehet természetes szülés után hat hetet, császármetszés után pedig 12 hetet várni, de mindenképp érdemes a témában szakértő, gyógytornász véleményére hagyatkozni.
Már néhány speciális gyakorlat is szó szerint látványos eredményt hozhat, a mindennapokban emellett érdemes a kötőszövetek erősítéséért kollagént fogyasztani, óvatosan emelni, odafigyelni a fizikai aktivitásra, nem utolsósorban pedig a helyes testtartásra is. A mindennapi tevékenységek során is erősítheted a hasfalat, ha tudatosan, az izmokat feszítve behúzod a hasad.
Ha azonban előbbiek hosszabb idő elteltével sem vezetnek változáshoz, illetve ha túl nagy a rés, a műtéti megoldás is szóba jöhet. Ilyen esetben az orvos összevarrja a hasizmot egy altatásban történő, több órát is igénybe vevő beavatkozás során. Kérés esetén az ilyen műtéteket jellemzően össze lehet kötni hasplasztikával is, és az esetleges sérvesedés korrekciójára is lehetőség van.
Ilyen is lehet egy 4 gyermekes nő hasa a valóságban - Az anya őszinte fotóin nincs retus, sem filter
Az anya őszinte képeken mutatja meg, hogy változott meg a teste a négy terhesség után. Elege lett a tökéletesre retusált, irreális fotókból.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- szülés utáni depresszió
- tünet