2 játék, ami oldja a sötétségtől való félelmet - Szörnyűző spray helyett

Érdemes a gyerek bátorságát belülről építeni, ha fél a sötétben.

Sötétségtől való félelem oldása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sötétségtől való félelem evolúciós örökségünk, mely kultúrától függetlenül minden népcsoportra jellemző. A túlélést segítette, hiszen a nehezen átlátható, éjszakai sötétben nem ártott az óvatosság - például a ragadozókkal szemben. A sötétségtől való félelem a gyermeki fejlődés során is megjelenik: általában 2-3 éves kor körül.

A niktofóbiának is nevezett jelenség óvodáskorban olykor egészen erős lehet: nem ritka, hogy a gyerek nem hajlandó egyedül aludni. Bár a félelem oldására számos gyorssegély létezik, de ha hosszabb távon szeretnétek eredményt elérni, adunk még néhány ötletet.

Nem csak a gyerekek félnek a sötétben

Felnőttként sem kedveljük igazán a sötétséget. Ha este egyedül vagyunk otthon, lámpát gyújtunk, zenét hallgatunk, vagy bekapcsoljuk a tévét, hogy elűzzük a kellemetlen sötétséggel és az éjszaka zajaival kapcsolatban megjelenő nehezen megfogalmazható rossz érzéseinket. Ez nem árt, ha eszünkbe jut akkor, amikor a gyereket próbáljuk bátorítani. Azt is fontos észben tartani, hogy a gyermeki lélekben a sötétségtől való félelmet nem lehet racionális magyarázatokkal eloszlatni: „De hát nincs semmi a szobádban!” „ Hidd el, nincs mitől tartanod!”

Gyors féleleműző megoldások 

A legtöbb szülőnek, aki szeretné az éjszakai félelmet gyorsan elűzni, elsőként az éjszakai fény jut eszébe. Alapvetően jó ötlet, ha szerzel a gyerekszobába egy apró, konnektorba dugható vagy elemmel működő gyenge fényforrást, mely azért nem zavarja az éjszakai pihenést sem. Ugyancsak jó ötlet, ha nem húzod le teljesen a redőnyt éjszakára, hanem hagysz egy 15-20 cm-es rést alul, ahol beszűrődhet az utcáról némi fény.

Vannak szülők, akik „szörnyűző spray”-vel fújják be a szobát lefekvés előtt, majd a gyerekkel együtt benéznek az ágy alá, a szekrény mögé, minden sarokba, hogy ellenőrizzék, nincs mumus, nincs rém, nincs a bútorok mögött megbújó „lapos emberke”.

Ugyancsak ismert módszer, hogy a szülő vesz egy új plüssállatot kifejezetten azzal a felkiáltással, hogy „Ez a süni/maci/lovacska fog vigyázni rád éjszaka.” Bár nem rossz ötlet, de ha esetleg elutaztok, az állat pedig véletlenül otthon marad, abból baj lehet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így oldható a sötétségtől való félelem

A gyors megoldásoknál hatékonyabb, ha belülről próbálod meg építeni a gyerek bátorságát. Jó játék lehet, ha mondjuk apával bebújnak a pokróc alá, és megvárják a sötétben, míg jön egy másik felnőtt, akit meg lehet ijeszteni. Ilyenkor a pokróc alatt a sötétben - de nem egyedül - hallja a zajokat, a villanykapcsoló kattanását, a lépcső recsegését - de nem arra figyel, hogy milyen furák és félelmetesek ezek a hangok, hanem arra, hogy a zajok alapján mikor ér elég közel az, akit meg akarnak ijeszteni. Ez a játék segít neki barátkozni a sötétséggel, sőt, egyúttal kíváncsivá is teszi a gyereket.

Egy másik lehetséges módszer, mellyel oldhatjátok a feszültséget, hogy a sötét szobába visztek magatokkal egy zseblámpát. Lehet egyszerűen cikázni a fénnyel, csinálhattok a kezetekkel árnyakat - például: madarat, nyuszit, sünit - a falra. De az is jó móka, ha a zseblámpa fényével megkeres valamilyen játékot vagy tárgyat a szobában. Ennek a játéknak köszönhetően a te biztonságot adó jelenléted mellett tapasztalhatja meg, hogy a sötétségben ugyanott vannak a dolgok a szobában, mint nappal, megismerheti, hogy a fénnyel és a sötétséggel lehet játszani, oldódik a félelme. Természetesen ezeket a játékokat érdemes többször is eljátszani.

Kvíz! Hogy nevezik, ha valaki fél a nagyobb tértől, utcáktól? Teszteld tudásodat a fóbiákról

Megannyi félelem kialakult már az emberiség története alatt, kvízünkben összegyűjtöttük a legérdekesebbeket.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük