Nem alszol jól, és a menstruációd sem pontos? A progeszteronhiány 8 fontos tünete

Hiányára általában a fogamzási nehézségek esetén derül fény, de a teherbeesési gondokon kívül számos más egészségügyi panaszokat is generálhat.

Progeszteronhiány tünetei nőknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A progeszteron egy női nemi hormon, amelyet másképp sárgatest-hormonnak neveznek. Roppant fontos feladata van a megfelelő menstruációs ciklus szabályozásában, valamint a várandósság létrejöttében és megtartásában.

A szteroid hormonnak nevezett progeszteron a petefészekben termelődik a ciklus második felében az ovulációt, azaz a tüszőrepedést követően. A megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest olyan módon támogatja a terhességet és a beágyazódást, hogy a progeszteron termelésével előidézi a méhnyálkahártya megvastagodását, így segíti a megtermékenyített petesejt könnyebb beágyazódását, de szerepe van a méhlepény kialakulásában is. A várandósság korai szakaszában ez a hormon biztosítja a terhesség megmaradását is azzal, hogy gátolja a méhizom-összehúzódásokat.

A progeszteronhiány tünetei

Amennyiben nem történik meg a megtermékenyítés, a progeszteron szintje lecsökken, a menstruáció során pedig bekövetkezik a nyálkahártya leválása és a hüvelyen való távozása.

GettyImages-1041085098

A progeszteronhiány manapság már népbetegségnek számít, ami nemcsak a változókorban levő nőket érinti, de egyre több fiatal, babára vágyó nőnek is nehézségeket okoz. Hiányára általában a fogamzási nehézségek esetén derül fény, de a teherbeesési gondokon kívül számos más egészségügyi panaszt is generálhat.

Leggyakoribb tünetei:

  • menstruációs zavar (erősebb vagy gyengébb menstruáció, köztes vérzés, pecsételő vérzés, fájdalmas menstruáció),
  • vérzés előtti, barnás folyás,
  • teherbeesési nehézségek,
  • vetélési rizikó,
  • szédülés, fejfájás, migrén,
  • alvászavar, nyugtalanság,
  • fáradtság érzése,
  • enyhe hőhullámok.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

 Hogyan orvosolható a progeszteronhiány?

Egy vérvétellel megállapítható a progeszteronszint, de hormonspecialistával is érdemes konzultálni. Ha túl alacsony, az a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémákat jelezheti előre, ha viszont túl magas, és ezt nem a terhesség okozza, az a petefészkek vagy a mellékvesék daganatára is utalhat - utóbbinál a mellékvesék is képesek progeszteront előállítani. A progeszteronhiány hátterében pajzsmirigy-alulműködés, PCOS, de akár inzulinrezisztencia is állhat.

GettyImages-969739476

A szervezet progeszteronpótlása lehetséges külsőleg és belsőleg alkalmazható készítményekkel, például étrend-kiegészítővel, hüvelykapszulával vagy progeszteronkrém használatával. Kutatások kimutatták, hogy az E-vitaminban gazdag ételek és a D-vitamin fogyasztása is fontos a progeszteron termelődéséhez, valamint a teherbeesés megkönnyítéséhez.

3 dolog, amit ne egyél és igyál, ha babát szeretnél

A várandósság előtti életmódbeli változtatások és a célzott táplálkozás növelheti a teherbe esés esélyét, a későbbiekben mind a kismama, mind a magzat egészségének megőrzésében szerepet játszik.

Hátráltatja a teherbe esést, pedig mindennap fogyasztod: 3 dolog, amit ne egyél és igyál, ha babát szeretnél

Célzott táplálkozással a teherbe esés is hamarabb sikerülhet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük