Gusztustalan? Pedig jótékony hatása van a méhlepény elfogyasztásának
Tudd meg, milyen előnye lehet a placentaevésnek!
A méhlepény - más néven placenta - kilenc hónapon át védelmet nyújt a babának, illetve rajta keresztül jutnak be a pici szervezetébe a tápanyagok.
A méhlepény elsődleges célját a gyermek születésével teljesítette, ám sokan vélik úgy, hogy ezt követően sem érdemes egy kidobásra ítélt véres szervként tekinteni rá. Kínában például évszázados hagyománya van a placentaevésnek, de lassan Nyugaton is terjed az elsőre bizarrnak tűnő szokás.
Miért eszik meg a placentát?
Az elsőre gusztustalannak tűnő szokásra - mely számos emlősállat esetében természetes - több magyarázat van. A placenta elfogyasztása a szerv magas tápanyagtartalmának köszönhetően segíti a szülés utáni felépülést, megkönnyíti a szoptatást, serkenti a tejelválasztást, valamint segít elkerülni a szülés utáni depressziót.
Mindez többek között magas vas- és B12-vitamin-tartalmának köszönhető. Hazánkban fertőzésveszélyre hivatkozva jellemzően nem szívesen adják ki a kórházak. Kínában azonban van olyan szülészet, ahonnan a nők 10%-a viszi haza a méhlepényt. Sokféle formában fogyasztják, például kapszulában vagy gyümölcsös turmixban. Talán meglepő, de az interneten placentával készült recepteket is találhatsz: leves, gombóc vagy akár derelye hozzávalójaként is szerepelhet a méhlepény.
Nem csak a szülő nők eszik?
A méhlepény jótékony egészségügyi hatásait mások is elirigyelték a kismamáktól. Csin Si-hunag-ti, Kína első császára már több mint 2200 évvel ezelőtt azzal dicsekedett, hogy jó egészségét a placentaevésnek köszönheti. Egy, a Ming-dinasztia idejéből származó orvosi szöveg szerint a méhlepény igen tápláló, és rendszeres fogyasztásával meghosszabbítható az élet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elmúlt évtizedben Kínában és a világ más tájain is - lassan, de biztosan - egyre népszerűbbé válik a placentaevés. Bár Kínában a szervkereskedelmet 2005 óra törvény tiltja, a méhlepény porrá őrölt formában, kapszulákban kapható a gyógyszertárakban. Az egyre növekvő kereslet miatt a feketekereskedelem is virágzik: 2011-ben például egy kantoni kórház ellen indítottak vizsgálatot, ahol a nővérek jövedelem-kiegészítésként árulták a placentát.
OLVASD EL EZT IS!
- baba
- szülés
Jó, ha az apa bent van a szülőszobán?
- támogatás
- baba