Páratartalom a gyerekszobában: mi az ideális a kicsi szervezetének?
A száraz levegő hatására gyakoribbá válnak a légúti fertőzések.
A fürdőben a zuhanyozás és a fürdés, a konyhában pedig a vízforralás miatt általában a téli hónapokban sincs gond a páratartalommal, ám a lakás többi pontján a fűtési szezon miatt az egészségügyi határérték alá kúszhat.
A száraz beltéri levegő miatt ilyenkor kiszáradnak a nyálkahártyák, amire az emberi szervezet gyakori köhögéssel reagál, valamint fogékonyabbá válik a légúti fertőzésekre. Különösen a gyerekek érzékenyek a száraz levegőre.
Páratartalom a gyerekszobában
Először is, érdemes beszerezni egy higrométert, mely méri a levegő páratartalmát. A szobákban az ideális páratartalom 40-60% közötti értéket jelent. A gyerekszobában mindig legyen kicsit magasabb: 50-60%-os. Ugyanakkor túlzásba sem szabad esni: a 60-70% feletti páratartalom, az ablakokon lecsapódó pára már kedvez a penészgombák megtelepedésének.
Amennyiben viszont a kelleténél alacsonyabb a páratartalom, a kisgyerekek hajlamosabbá válnak a légúti fertőzések mellett az asztma és a krupp kialakulására is. Arra is ügyelj, hogy a szoba hőmérséklete ne legyen túl magas. Gyerekeknek éjszakára 20-22 °C, nappalra 21-23 °C javasolt. Ne feledd, a relatív páratartalom a hőérzetet is befolyásolja: minél magasabb a páratartalom, annál magasabbnak érzed a hőmérsékletet.
Így növeld a gyerekszoba páratartalmát!
- Locsold rendszeresen a szobanövényeket - érdemes a cserép alá vizes agyaggranulátumot is helyezned.
- Teregesd a fürdés utáni vizes törölközőt a szobába! A frissen mosott ruhákat csak akkor, ha öblítő helyett ecetet használsz - az öblítőből párolgó vegyületek ugyanis nem tesznek jót a légutaknak.
- Helyezz lapos cseréptálban vizet a radiátorra - ügyelj rá, hogy a vízfelület mérete minél nagyobb legyen, így hatékonyabb a párologtatás.
- Kicsi lakás esetén érdemes fürdés után nem a páraelszívót használni, hanem a párát a szobák felé szellőztetni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hidegpárásító készülékek
Amennyiben az apró trükkökkel sem sikerül 40% fölé tornászni a páratartalmat, érdemes beruházni egy ultrahangos hidegpárásító készülékre. Ha gyakoriak a gyereknél a légúti fertőzések, válassz olyat, amivel Salvus-vizet is lehet párologtatni. Ezt az ásványi sókban gazdag vizet érdemes esténként a fürdőszobában párologtatni: kisebb helyiség esetén így időlegesen kiváló sókamrát lehet kialakítani. A sós pára segíti a légutak tisztulását, akár a prevencióban, akár a gyógyulásban remek társ lehet. A gyerekszobában egyszerűen csapvizet párologtass - a sós pára sajnos lerakódik a bútorokra, ami gyakoribb takarítást tesz szükségessé.
Hazai barlangok a tisztább tüdőért
A magyarországi egészségturizmusban a híres gyógyvizek mellett a barlangterápiák is népszerűek, különösen a krónikus légzőszervi betegségekben szenvedők körében. Nézd meg, hová érdemes ellátogatni a családdal.
Nemcsak gyönyörűek, de a tüdőt is gyógyítják: képeken 5 hazai barlang, ahova sokszor el kellene látogatni
Nézegess képeket!
ElolvasomKép: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- gyógyítás