10 ezer gyereket vizsgáltak: okosabbak és boldogabbak, akik ezt a hobbit űzik

Egy friss kutatás szerint a gyerek lelkére és szellemére is pozitív hatással van ez a hétköznapi szabadidős tevékenység.

Olvasás hatása az agyra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megtalálni a gyerekek számára a tökéletes hobbit kulcsfontosságú. Fejleszti a személyiségét, kitartást tanít, elűzi az unalmat, ezáltal a szülők életét is könnyebbé teszi. Nem mindegy azonban, mivel üti el az időt, vannak ugyanis hasznosabb és kevésbé tartalmas tevékenységek. 

Ez a hobbi a leghasznosabb

A Cambridge-i Egyetem és a Fudan Egyetem kutatói egy hosszú ideje tartó tanulmány adatait vizsgálták, amely az agy fejlődését és a gyermekek egészségét követte nyomon az Egyesült Államokban. A kutatás során 10 000 amerikai kiskamaszon végeztek interjúkat és kognitív teszteket, értékelték mentális állapotukat és viselkedésüket, illetve szkennelték majd elemezték agyukat. A minta két nagy csoportból állt, azokból, akik két- és kilencéves koruk között kezdtek el kedvtelésből olvasni, és azokból, akik csak később, muszájból kezdtek el olvasni, vagy egyáltalán nem hódoltak ennek a hobbinak.

GettyImages-1397673844
Fotó: Catherine Delahaye / Getty Images Hungary

A vizsgálatok eredményeit ezt követően összevetették az olvasottság két csoportja mentén. Ez alapján az derült ki, hogy azok a gyerekek, akik heti 12 órát olvasnak kedvtelésből, jobban teljesítenek a kognitív teszteken, és jobb a mentális egészségük is. Akik kis korukban kezdtek el szórakozásból olvasni, jobb tanulási képességekkel, memóriával, beszédtechnikával és tanulmányi eredményekkel rendelkeztek, mint azok a társaik, akik nem szórakozásból vették kezükbe a könyveket, hanem az iskola kényszerítette rájuk.

Boldogabb is lesz tőle 

Az olvasás fontos fejlődési tényezőkkel van kapcsolatban, és nem csak a tanulásban vannak pozitív hatásai. A hobbiból olvasó gyerekeknek jobb volt a mentális állapotuk, kisebb arányban mutatták depresszió vagy stressz jeleit, és kevesebb viselkedésbeli gond volt velük. Ezenkívül kevesebb időt töltöttek képernyők, például tévé előtt, vagy okostelefonnal a kezükben, és ezáltal jobban is aludtak éjszaka.

A gyerekek agyi szkennelésen is átestek, ami alapján a kutatók az agy területét és térfogatát is vizsgálták. Azoknak, akik rendszeresen olvastak, nagyobb volt mindkettő adat, mint azoknak, akik nem vettek gyakran könyvet a kezükbe. Ha kíváncsi vagy arra is, az esti mesék milyen hatással van a kicsik agyának fejlődésére, kattints ide.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos azonban, hogy még az olvasást sem érdemes túlzásba vinni. Azoknak a gyerekeknek akik heti 12 óránál többet bújták a könyveket, csökkent a kognitív képessége, ami a kutatók szerint a túl sok ülésnek tudható be.

Így válassz könyvet alsós gyereknek - Olvass tovább!

A gyerek életében kétségkívül mérföldkő, amikor megtanul olvasni, ám hogy megszereti-e az olvasást, szívesen olvas-e önállóan, az sok mindenen múlik. Például részben azon, hogy milyenek a könyvekkel kapcsolatos első élményei.

Így válassz könyvet alsós gyereknek, hogy megszeresse az olvasást

Erre figyelj, ha kezdő olvasónak keresel könyvet!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük