Mennyi hízás normális a terhesség alatt?
Dr. Tarcheh Viktor elmondja, kell-e aggódni a hízás miatt.
A plusz kilók nemcsak a szülés után jelentenek fejtörést a kismamáknak, már a terhesség alatt felmerül a kérdés, vajon mennyi hízás tekinthető ideálisnak a kilenc hónap során.
Alapvetően igaz, hogy sem a túl kicsi, sem a túl nagy súlygyarapodás nem szerencsés, de minden eset egyéni elbírását igényel. A témában dr. Tarcheh Viktor szülész-nőgyógyászt kérdeztük.
Mennyi hízás normális a terhesség alatt?
- A terhesség alatti hízás változó mértékű lehet, a kismama alakjától és testalkatától függ. Az átlagosan elfogadható érték 10-15 plusz kiló között mozog - tudjuk meg dr. Tarcheh Viktortól.
A nagyfokú hízás veszélyei
Az átlagnál nagyobb súlygyarapodás önmagában nem jelent veszélyt, de ilyen esetben mindig fontos, hogy a kismama vérnyomása normál értékek között maradjon: a felső határérték 140/90.
- A súlygyarapodás a terhességi ödémától és a magzat súlygyarapodásából tevődik össze. A hízás legtöbbször tehát nem a zsírszövet növekedésének következménye, hanem inkább hormonális hatások eredménye. Elsősorban a progeszteron hormon felel érte, melynek hatására a szervezet vizet tart vissza. Ilyenkor az erek permeabilitása - áteresztőképessége - megnő, és a szövetek közötti térbe folyadék kerül - részletezi dr. Tarcheh Viktor.
7 étel, ami már a pocakodban egészségessé teszi a kisbabád - Ezeket fogyaszd
Nézegess képeket!
ElolvasomA kóros mértékű terhesség alatti súlygyarapodás növelheti a várandósság során kialakuló szövődményeket, nagyobb kockázatot jelent a terhességi toxémia kialakulására nézve, illetve növeli annak rizikóját, hogy a gyermek nagy súllyal születik. A kóros mértékű súlygyarapodás, ami terhességi cukorbetegséggel társulhat, fokozza a szülés közbeni komplikációk kialakulásának esélyét, mivel megnöveli a magzat méretét.
Kutatások szerint ezek a babák a későbbiek során is hajlamosabbak lesznek az elhízásra. Végül, de nem utolsósorban jelentős gyarapodás esetén a szülés után nehezebb megszabadulni a súlyfeleslegtől.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kell aggódni a kis súlygyarapodás miatt?
- Ha a várandósság ideje alatt a súlygyarapodás elmarad az átlagostól, azt kell megvizsgálni, hogy meghúzódik-e a háttérben kóros magzati állapot. Amennyiben nincs magzati súlybeli elmaradás - retardáció -, jellemzően aggodalomra sincs ok.
Fontos megemlíteni, hogy a fegyelmezetten diétázó terhességi cukorbetegek általában nem híznak kóros mértékben, sőt bizonyos esetekben akár fogyás is tapasztalható, ami nem jelent magzati kóros állapotot.
Sport a terhesség alatt
Az egészséges étrend mellett fontos, hogy a kismama rendszeresen mozogjon is. Legjobb, ha azt az életformát folytatja, amit a terhesség előtt megszokott. Az extrém sportok elhagyása mindenképpen indokolt, illetve a balesetveszély miatt a kerékpározásról is le kell mondani a terhesség idejére.
Amennyiben a terhesség előtt futottál, várandósan is nyugodtan eljárhatsz kocogni - amíg nem érzed megterhelőnek. Normál terhesség esetén az úszás is ajánlható, ha azonban a méhszáj nem kellőképpen zárt, vagy a víz hőfoka, tisztasága nem optimális, érdemes inkább a terhestornát választani helyette.
OLVASD EL EZT IS!
- baba
- terhesség
Mit jelent, ha a kismamának bekeményedik a hasa?
- baba
- terhesség