Ez történik, ha mindig ugyanabban az időben fekszik le a gyerek – Meglepő kutatási eredmény

Nem csak az számít, hogy hány órát alszik a gyerek, a lefekvési idő legalább olyan fontos.

Lefekvési idő a gyerekeknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az éjszakai pihenéssel kapcsolatban legtöbbször az alvás hosszának ideje szokott igényként felmerülni. A felnőtteknek 8, de legalább 7 órát javasolnak a szakemberek, míg a gyerekek számára – életkortól függően  ennél akár négy órával többet. Ám túl azon, hogy milyen hosszúra nyúlik az alvás ideje, az is lényeges, hogy mindig ugyanabban az időben történjen a lefekvés.

Lefekvési idő a gyerekeknél

Tudjuk, hogy a gyerekek életében mennyire komoly szerepe van a rendszerességnek. Ami azonban a Penn State új kutatásának eredményében meglepő volt, az az, hogy a lefekvési idő következetes betartása gyerekek esetében akár fontosabb lehet, mint az alvás hossza és minősége. A Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics folyóiratban novemberben publikált tanulmány szerint azok a gyerekek, akik konzekvens lefekvés előtti rutint követtek, illetve minden este ugyanabban az időben aludtak el, stresszhelyzetben jobban kontrollálták érzelmeiket és viselkedésüket másokhoz képest.

7 napon át vizsgálták a gyerekek alvását

A vizsgálat során 143 hatéves gyerek alvási és viselkedési szokásait elemezték. A kutatásban részt vevő gyerekek hét napon át alvásfigyelő okoseszközt viseltek a csuklójukon, mellyel mérték, hogy mennyi időt vett igénybe az esti elalvás, éjszaka mennyi időt töltöttek mély alvásban, és reggel mikor ébredtek.

Ezeket az adatokat összehasonlították a gyermekek teljesítményével egy olyan feladatban, mely azt a célt szolgálta, hogy lássák, hogyan reagálnak a frusztrációra. A gyerekek kiválaszthattak egy számukra szimpatikus játékot, melyet a kutatók egy kulccsal zárt átlátszó dobozba tettek. A gyerekek kaptak egy kulcskészletet, ám a kulcsok közül egyik sem nyitotta a dobozt. A vizsgálatvezető hagyta, hogy néhány percig próbálkozzanak a doboz kinyitásával, figyelték a reakciókat, mielőtt megkapták volna azt a kulcsot, mely valóban nyitotta a dobozt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nagyobb érzelmi stabilitás és együttműködési készség

A vizsgálat további részében a gyerekeknek a szüleikkel együtt kellett kézműves-foglalkozáson részt venniük. Figyelték, mennyire képesek kooperációra, a felhasznált anyagok megosztására. A kutatás eredményei azt mutatták, hogy a következetesen mindig ugyanabban az időben lefekvő gyerekek sokkal nagyobb érzelmi stabilitást, együttműködési képességet mutattak, mint azok, akiknél a lefekvés ideje olykor egy vagy két órával eltolódott. Érdemes tehát a hétvégén sem kiesni a ritmusból, és tartani azt a lefekvési időt, melyet a gyerek megszokott a hétköznapokon.

3 jel, hogy a gyereknek már nincs szüksége délutáni alvásra - Mi legyen ilyenkor az oviban?

Sok gyerek ötéves kor elmúltával már nemigen alszik délután.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük