5 apró dolog, ami a tanárok szerint sokat segít a sikeres tanévkezdésben

Ötletek, hogy gördülékenyebb legyen a tanévkezdés.

Könnyebb tanévkezdés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szeptember minden 6-7 év feletti gyereket nevelő család életében izgalmas hónap. Ilyenkor a nyári lazább napokhoz képest egy feszítettebb tempójú időszak veszi kezdetét. Ebbe újra belerázódni hetekbe telik - mind a szülők, mind a gyerekek számára. A tanszervásárlást minden szülő igyekszik lebonyolítani legkésőbb augusztus utolsó hetében, ám ezen túl, az iskolakezdést - bármelyik évfolyamba is lépjen a gyerek - nagyban megkönnyítheti, ha szülőként oda tudsz figyelni néhány apró, de annál fontosabb dologra. Pedagógusok tapasztalataiból szemezgettünk az alábbiakban.

Könnyebb tanévkezdés

A napi rutin kialakítása -Talán kissé unalmasan hangzik, de mindennek az alapja a napi rutin kialakítása. Bár érezve a világból érkező nyomást, szülőként hajlamosak vagyunk már az alsós vagy óvodás gyerek délutánjait is telezsúfolni edzésekkel, fejlesztő foglakozásokkal és egyéb különprogramokkal. Fontos azonban észbe tartani, hogy a pihenésre, feltöltődésre is szüksége van a kicsinek. Ha rendszeres, hogy az iskola utáni programról épp csak hazaestek vacsorára, a fürdéssel jellemzően elcsúsztok, a gyerek pedig soha nem kerül időben ágyba, nem fogja tudni kipihenni magát. Egy óvodásnak még napi 10-13 óra alvásra lenne szüksége. És egy kisiskolásnak is több mint kilenc óra éjszakai pihenés jár. Ha ez nincs meg, a napjaitok könnyen felborulhatnak, ráadásul a gyerek nem tud képességeinek megfelelően teljesíteni az iskolában.

Képernyőidő korlátozása - A technológiai fejlődésnek kétségkívül megvannak a maga előnyei. És hátrányai is. A képernyő a felnőttekre és a gyerekekre egyaránt addiktív hatással van, ám mivel a gyerekek agya még intenzív fejlődésben van, így rájuk nézve különösen veszélyes a túlzásba vitt képernyőhasználat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság - a WHO ajánlásait figyelembe véve - kisiskolás gyermekek esetében két órában maximalizálja a napi képernyőidőt. Különösen iskolaidőben - amikor amúgy is kevesebb mozgás fér bele a napba - fontos, hogy a délutáni órákban inkább valamilyen a szabadban töltött, aktív elfoglaltsággal teljen az idő. 

Légy türelmes és kíváncsi! - Időbe fog telni, míg felveszitek a szeptemberrel járó, új ritmust. Légy türelmes! Néhány hétre biztosan szükség lesz ahhoz, hogy mindenki belerázódjon a hétköznapokba, ismét rutin legyen a reggeli készülődés, a gyerek otthonosabban érezze magát az iskolában. Ugyancsak fontos, hogy maradj kíváncsi, érdeklődj a gyerektől, mi történt vele aznap. A „Mi volt ma a suliban?” általában kevéssé célravezető, korábbi cikkünkben mutatunk pár jobbat. Persze nem muszáj mindig kérdezni, de legyenek nyitva kommunikációs csatornáid a gyerek felé.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Örülj az apró sikereknek! - Ismerd el a gyerek apró otthoni és iskolai sikereit. Egy első-másodikos gyerek esetében akár egy egyedül bepakolt iskolatáska, harmadik-negyedikeseknél egy nyűglődés nélkül megcsinált házi feladat is érhet dicséretet. Ezekben az első hetekben különösen fontos, hogy bátorítsd, dicséreted növeli az önbizalmát és az iskolával szembeni motivációját.

Légy elkötelezett az iskolai dolgok iránt - Bár az iskola a gyerek dolga, ám minden suliban jó pont, ha a pedagógus érzi, tapasztalja, hogy a szülő számára is fontos az aktív részvétel. Gyakran adódik olyan plusz elfoglaltság egy osztály hétköznapjaiban, mint tanterempakolás, egy munkafüzetet beszerezése vagy akár csak a szülői értekezleten való részvétel. Az e téren való aktivitásod bizonyítja elkötelezettségedet a gyerek oktatása iránt, emellett az erős iskolai közösség kialakításában is segít.

7 étel, ami nemcsak okosít, de szereti is a gyerek - Agyserkentő falatok szeptemberre

A szeptemberi iskolakezdés miatt érdemes jobban odafigyelni a gyerekek étrendjére.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük