10 rejtett koffeinforrás, ami nagyon rosszat tesz a gyereknek: szívritmuszavart, álmatlanságot okozhatnak

Nem kell ahhoz épp kólát vagy kakaót fogyasztani a gyerkőcnek, hogy étrendjébe rejtett módon kússzon be a koffein.

10 rejtett koffeinforrás, ami nagyon rosszat tesz a gyereknek: szívritmuszavart, álmatlanságot okozhatnak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok szülő talán nem is sejti, hogy éppen olyan ételeket és italokat kínál a gyerkőcnek, amelyek tele vannak rejtett koffeinnel.

A gyereknek 12 éves kor alatt egyáltalán nem lenne szabad koffeintartalmú ételeket és italokat fogyasztania, mivel ez a vegyület blokkolja az agyban a fáradtság érzetét keltő anyag, az adenozin hatását, és ha egyre többet és többet fogyaszt belőle a kicsi, a szervezete fokozatosan többet és többet fog termelni belőle, így egyre nagyobb mennyiségű koffeinre lesz szüksége. Ugyanakkor, ha kevesebbet visz be, megjelennek a tünetek: ingerlékenyebb, hisztisebb lesz.

A koffein hatása a gyermek szervezetére

A koffein fogyasztása kihat a gyerekek és serdülők alvására, csökken a koncentrációs képességük, és fejfájás, gyomorfájás is jelentkezhet náluk. Egy egereken végzett 2013-as tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a koffein gátolja a rágcsálók agyi fejlődését, szívritmuszavart, magas vérnyomást okoz, a mély alvás hiánya pedig olyan problémákat vetíthet elő, mint a skizofrénia és a szorongás.  

A mérsékelt koffeinfogyasztás napi 130-300-mg-ot jelent a felnőttek számára. Míg az élénkítő hatásáról ismert kóla 100 ml-ére nagyjából 13 mg koffein jut, addig a fekete teában körülbelül 60-90 mg, a tejcsokoládéban 20 mg, a kakaóban pedig nagyjából 20-30 mg van - tehát a gyerkőcök szervezetébe is bőven jut belőle. 

Mutatjuk, melyek azok az ételek és italok, amelyek élénkítő vegyületeket tartalmaznak, így nem árt alaposan megnézni, mit adsz a csemetédnek.

Az élénkítő, serkentő hatású guarana nemcsak az energiaitalokban, de bizonyos rágógumikban és cukorkákban is megtalálható, így gondolj erre, mielőtt a csemetédnek adnál belőlük.
Minden ötödik 10-14 éves gyerek energiaitalt "reggelizik" Magyarországon - derült ki az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság által megrendelt kutatásból. A magas cukortartalom mellett az energiaitalok legnagyobb veszélyét a koffeintartama adja, ami a rendszeresen fogyasztók körében szívritmuszavarok kialakulásához vezethet. 100 grammja 25-60 mg koffeint is tartalmazhat.
Fotó: cyano66 / Getty Images Hungary
Tévedés azt hinni, hogy az üdítőitalok közül csak a kólának vagy az energiaitaloknak van koffeintartalma. A jeges teákban, sőt még a gyömbéres ízesítésű üdítőitalokban is rejtetten ott van. A mesterséges színezőanyagok, az aromák és a cukortartalom pedig már csak hab a tortán.
Fotó: pjohnson1 / Getty Images Hungary
Míg az étcsoki 100 grammjában 43 mg-t, addig a tejcsokoládé ugyanennyi mennyiségben 20 mg koffeint tartalmaz. Tehát bármilyen jó ötlet egy háromévesnek kakaós csigát venni, érdemesebb megvárni, amíg picit nagyobb lesz.
Akkor se vagy beljebb, ha a gyerkőcnek nassolás vagy esti vacsi gyanánt napraforgómagot vagy magvas kenyeret adsz. Meglepő, de  kis mennyiségben ez is tartalmaz koffeint.
Ha csokit tartalmazó nyalánkságokat választasz a csemetédnek, elkerülhetetlen, hogy egy kevés mennyiség ne kerüljön bele. Egy gombóc kávés fagyi 21,6 mg koffeint tartalmaz, és akkor még nem számoltuk hozzá a csokis öntetet és csokiszórást.
Bizonyos gyógyszerekben és fájdalomcsillapítókban is jelen van a koffein, hiszen ezek valóban fel tudnak lépni a fejfájással szemben, így szülőként érdemes legelőször elolvasni az összetételt.
A kakaós mogyorókrém, mivel csokit tartalmaz, koffeinforrásnak minősül.

Borító-és ajánlókép: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük