Így kérd az iskolakezdés halasztását és a plusz egy év ovit - Most kell intézkedned!

Több szakvéleményt is be kell szerezned 2022 év végéig. Itt az idő!

Az iskolakezdés halasztása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg korábban az iskolaérettség megítélése a nagycsoportos gyereket jól ismerő óvodapedagógus hatáskörébe tartozott, a 2020. január 1-jén hatályba lépő jogszabályokkal ez a döntés átkerült az Oktatási Hivatalhoz.

Amennyiben a gyermeked 2023. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, jövő szeptemberben kötelezően meg kell kezdenie az általános iskola 1. osztályát. Ha ezalól felmentést szeretnél kérni, egy írásbeli kérvényt kell benyújtanod az Oktatási Hivatalhoz 2023. január 1. és 18. között. Hogy ehhez milyen papírokat érdemes beszerezned a következő 2-3 hónapban, abban igyekszünk segíteni kicsit.

Az iskolakezdés halasztása

Iskolaérett? Vagy nem?

Az életkor, sőt akár az intellektuális képességek is csupán egy-egy faktort jelentenek az iskolaérettség sok-sok tényezője közül. Vagyis hiába mondja a rokonság, hogy de hát „olyan okos ez a gyerek, miért akarod visszatartani még egy évet az óvodában”, a te gyerekedet te ismered a legjobban, hallgass a megérzéseidre! Az iskolaérettség szempontjából olyan aspektusokat is figyelembe kell venni, mint a nagymozgások és finommozgások megfelelő koordináltsága, fejlettsége, a már kialakult jobb-bal dominancia, megfelelő kudarctűrő képesség, érzelemszabályozás, szociális érettség, a közösség alkotta szabályok betartása, a téri irányok ismerése. Fontos az is továbbá, hogy a gyerek képes legyen egy helyben maradni, koncentrált figyelemmel dolgozni. Ha több területen is észlelhető a lemaradása, úgy érdemes fontolóra venni a plusz egy év óvodában maradást.

Így kérd az iskolakezdés halasztását

Annak érdekében, hogy szeptemberben még ne kelljen a hatévesnek iskolát kezdenie, elvileg akár te magad is megfogalmazhatsz kérvényt az Oktatási Hivatalnak, de azért a szülők többsége jellemzően komolyabb szakvéleménnyel igyekszik alátámasztani a halasztás jogosságát. A legerősebb szakvéleménynek a Pedagógiai Szakszolgálattól származó papír számít. Bár elvileg 2020-tól már nincs lehetőség arra, hogy szülőként a szakszolgálathoz fordulj iskolaérettségi vizsgálat céljából, a gyakorlati tapasztalat mégis azt mutatja, hogy sok helyen nem utasítják el a szülő kérését. Érdemes tehát megkeresni a lakóhelyetek szerint illetékes szakszolgálatot és rákérdezni. Most még időben vagytok, de ha december elején kapcsolsz, már nem biztos, hogy lesz szabad kapacitásuk. Itt általában egy egyórás vizsgálat során a szakember megállapítja, hogy milyen szinten állnak a gyermeknek azon - részben a fentiekben említett - képességei, melyek a sikeres iskolakezdés szempontjából fontosak lehetnek.

A Pedagógiai Szakszolgálat véleményén túl azonban még számos más szakember is adhat papírt, amit csatolhatsz a kérvényedhez, melyet az Oktatási Hivatalhoz januárban kell leadnod. Így például kérhetsz szakvéleményt a gyerek óvodapedagógusától - hiszen ő a gyereket legjobban ismerő szakember. Ha a gyerek sokat betegeskedik, az jelentős lemaradáshoz vezethet az iskolában, így akár a háziorvostól vagy szakorvostól - például tüdőgyógyásztól - is kérhetsz szakvéleményt az iskolakezdés halasztásához. Amennyiben a gyerek szorongó, esetleg számára megterhelő változás - költözés, válás, haláleset - történt a családban, pszichológiai szakvélemény is számításba jöhet. Ha a beszéde nem tiszta, több betűt téveszt, cserél, az gondot jelent az írás-olvasás tanulásában, így logopédus is adhat papírt arról, hogy nem javasolja az iskolakezdést. Ha kíváncsi vagy, hogy a hozzád hasonló helyzetben lévő szülők milyen indoklással, illetve milyen dokumentumok benyújtásával kérvényezték a plusz egy év óvodát az Oktatási Hivatalnál, kattints a Szülői Hang oldalára.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az eddigi évek tapasztalatai szerint egy jól megindokolt, több szakvéleménnyel is alátámasztott kérvényt nem utasít el az Oktatási Hivatal. Ez az új rendszer nem az eljárás kimeneténél, sokkal inkább a bemenetnél szelektál: vagyis, aki nem figyel oda a határidőre, vagy nem rendelkezik kellő érdekérvényesítési képességgel, annak a gyereke akkor is elkezdi hatévesen az iskolát, ha nem érett rá. Amennyiben neked sikerült 2022 év végéig begyűjteni legalább két szakvéleményt, úgy azokat 2023. január 1-18. között kell benyújtanod papíralapon vagy ügyfélkapus azonosítást követően itt.

Az iskolaérettség jelei - a szakember szemével

Az alábbiakban Gróf Roberta fejlesztőpedagógus és közoktatási vezető írását közöljük, és sorra vesszük, mi kulcsfontosságú az iskolaérettség szempontjából.

Iskolaérett már a 6 éves gyerek? Az alkalmasság jelei a szakember szerint

Sokféle terület együttműködése szükséges ahhoz, hogy egy gyermek felkészült legyen az iskola elkezdésére.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük