Mit és hogyan látnak a babák az első évben? Meglepő, ahogyan kitisztul a kép
Jóval kevesebbet látnak az első évben a babák, mint azt sokan gondolnák.
Természetes, szeretet vezérelte dolog, hogy a szülők a babájuk szemébe néznek, mosolyognak, esetleg grimaszolnak neki, ám jó tudni, a legkisebbek hónapokig alig-alig látnak ebből valamit.
Bár a szem az anyaméhben már a negyedik héttől fejlődik, és a 16-18. héttől a picinek már van szemmozgása, a pocakban még nem használt szemecskék lassú ütemben fejlődnek. A retina a 40-42. hétre fejlődik ki rendesen, sok picinél tehát a születés után fejeződik be a folyamat. Minél korábban születik a baba, annál fejletlenebb a szeme: a koraszülötteknél ezért is fordul elő gyakran, hogy később látásproblémájuk lesz, mert retinájuk vérkeringése még nem megfelelő.
A babák látásának fejlődése
A születés után a kialakult szerveket a babának meg kell tanulnia használni, a szemét mozgatni, és felismerni a formákat, színeket, mely utóbbiakhoz az idegrendszerének is további fejlődésre van szüksége. Hónapok kérdése, míg a látás egészen tisztává, a szemmozgás jól koordinálttá válik, és a kicsi képes lesz felismerni a körülötte lévő embereket, megismerni a különböző tárgyakat.
Az újszülöttek először csak foltokat látnak, fényt, árnyékot, és azt észlelik, hogy a szemük előtti tér változott, ha valaki vagy valami közel kerül hozzájuk. Sem a színeket, sem az éles kontúrokat nem látják, így az arcokat sem. Nem látnak túl messzire, csak azt látják, ami 20-40 centin belül van, és a képet eleinte fejjel lefelé látják. A felnőttek is úgy látnának, ha idővel a szem és az idegrendszer el nem kezdene összedolgozni, és a kép meg nem fordulna automatikusan.
Az első hónap végén a babák látása már jóval élesebb, de még mindig nem tiszta. Már tudják követni a tárgyak mozgását, igaz, nem a szemeikkel, hanem a fejük fordításával. Ami a színeket illeti, még mindig messze nem teljes számukra a paletta, de az erősebb, egymástól erősen eltérő színű játékok színeit már jól el tudják különíteni. A hasonló színek sajnos egyformának tűnnek számukra. Az egy hónaposok szívesen nézelődnek és ismerkednek a világgal, szemük egyre többet észlel a világból.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A második hónapra a babák látása még élesebbé válik, de továbbra sem tűéles. A színek és formák ekkor már jobban elkülönülnek számukra, érdekli őket, ami élénk színű, és az arcokat is egyre nagyobb kíváncsisággal figyelik. Észlelik, ha egy arc megmozdul, tehát, ha valaki rájuk mosolyog vagy beszél hozzájuk. A két hónapos babák már egyre ügyesebben koordinálják a szemmozgásukat is, a harmadik hónapra pedig már képesek fókuszálni. Mire a babák három hónaposak lesznek, figyelnek és ránéznek azokra, akik körülöttük vannak. Erre az időszakra tehető, hogy alaposan felmérik kezeiket, majd környezetüket is.
Négy hónaposan a távolság felmérésében fejlődik nagyot a baba látása. Bár korábban bizonytalan lehetett számára, hogy mi mennyire van messze, erre az időre már jól fel tudja mérni, mi van közelebb vagy messzebb. Öt-hat hónaposan a babák szemügyre vesznek mindent, ami körülbelül két méteres távolságra esik: a körülöttük lévő tárgyakat, saját testrészeit és más embereket is. Ebben az időszakban már érdekesek számukra a képes könyvek is, az ábrákhoz fűződő magyarázat kíséretében kiváltképp.
Mire nyolc hónaposak lesznek, a babák látása csaknem eléri teljes fejlettségét. A színeket változatosnak és jól elkülönülőnek látják, felismerik és figyelik az emberek mozgó arcát, és bár a közeli kép még mindig élesebb, távolabbra is egészen jól látnak. Mire elérik az egyéves kort, látásuk egy jól látó felnőttével közel azonos lesz, köszönhetően az agykérgi tevékenységnek, ami a két szemmel látott képeket nemcsak egymásra fekteti, hanem egy összefüggő képpé is összehangolja.
Bár háromévesen a gyerekek már ügyesen használják szemeiket, megfigyelnek, képesek az utánzásra, rajzolgatnak, könyveket nézegetnek, a látás folyamatos tökéletesedése csak hat-hétéves korra fejeződik be.
Ne feledjük, bármennyire is homályos a kép a kicsik számára az első hónapokban, ez nem egy akadály a kapcsolatteremtésben. A szeretetet árasztó szülő arc nélkül is sokat ad a gyereknek, ha a szülő hangját, beszédét hallja, és ölelését érzi, hiszen ezek ugyancsak a biztonságérzete, nyugalma feltételei, és a kötődés erősödésében, valamint a kommunikáció fejlődésében is alapvető fontosságúak.
Babahordozó kenguruk körképe
A látás fejlődésében sokat segít, ha a babát változatos ingerek érik, és sokfelé viszik. Nem mindegy azonban, milyen a kenguru, amibe ültetik: a baba fejlődő csontozata bánhatja, ha nem jó a csípő pozíciója. Szétnéztünk, hol és milyen megfelelő tartást biztosító kengurukat kapni, és elmondjuk, milyen is az.
Babahordozó kenguruk körképe 27 ezer ft alatt: ha nem szeretnél babakocsival nekivágni a tömegközlekedésnek
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- támogatás
- gyermekvállalás