Minden 3. magyar gyerek küzd vele, és később nagyon durva következménye van
A gyermekkori elhízás komoly problémákat okozhat.
A túlsúly már gyermekkorban sem ritka jelenség. Statisztikai adatok szerint minden harmadik kiskorú küzd vele. Kialakulásának hátterében állhat genetikai hajlam, de a nem megfelelő étkezés, valamint a pszichés okok éppúgy kiválthatják.
Amennyiben csemetéd is hajlamos a hízásra, érdemes minél előbb tenned ellene, mert hosszabb távon igencsak komoly problémákat okozhat.
Mik a következményei?
A gyermekkori túlsúly szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, 2-es típusú diabéteszhez, valamint légzési rohamok, asztma megjelenéséhez is vezethet.
Aggasztó tény, hogy bár ez a fajta cukorbetegség többnyire a felnőtteket érinti, az utóbbi 20 évet tekintve megtízszereződött a kiskorúak körében.
Az elhízás a rák bizonyos fajtáival szintén összefüggésbe hozható. A Harvard Egyetem és az Örebrói Egyetemi Kórház kutatói kimutatták, hogy azoknál a felnőtteknél, akik korábban plusz kilókkal küzdöttek, kétszer olyan valószínű a bélrák kialakulása.
Ortopédiai következményei is lehetnek a túlsúlynak: a jelentős túlsúly komoly ízületi problémákat okozhat, ugyanis jóval nagyobb terhet kell elviselniük, mint az azt megelőző időszakban.
A pszichés szempontok figyelembe vétele szintén fontos: az elhízás nemcsak a testet, hanem a lelket is veszélyeztetheti. Gyermekkorban különösen gyakoriak a súlyra irányuló gúnyolódások, és ezek mély nyomot hagyhatnak a gyerek lelkében. Társai kirekeszthetik, ez pedig későbbi életére is kihatással lehet, például önbizalomhiány formájában nyilvánulhat meg.
Hogyan előzd meg a bajt?
A gyermekkori túlsúlyt legjobb megelőzni. A sport, az egészséges táplálkozás és az odafigyelés elejét veheti az elhízás kialakulásának.
A gyereknek igyekezz mindig egészséges, változatos ételeket kínálni. A gyerekszem számára tetszetős tálalási módszerekkel is segíthetsz, hogy meghozd a kedvét. Semmiképpen sem ajánlott egyik napról a másikra drasztikusan változtatni - a kis lépésekben történő haladás eredményesebb lehet, így csemetéd szinte észre sem veszi.
A lurkóval azt is érdemes megbeszélned, hogy milyen mozgásforma állhat közel hozzá, mi az, amit szívesen csinálna. Itt szintén fontos megjegyezni, hogy ne erőltess rá olyat, amihez egyáltalán nincs kedve. Érdemes sok mindent megismertetni, kipróbáltatni vele.
A már kialakult túlsúly finom módszerekkel történő lefaragását jó minél előbb elkezdened, mert idővel csak még nehezebb lesz. Csemetéd is látni fogja, ez az ő érdekét szolgálja, így jó esély van arra, hogy felnőttkorban is ügyelni fog az egészségére, súlyára.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- tünet