8 jel a gyerekrajzon, ami arról árulkodik, hogy valami nincs rendben

Egy gyerekrajz jelentése nem csak aranyos és könnyed lehet.

Gyerekrajz jelentése

Rajzolás közben a gyerekek általában a fantáziájukban megjelenő dolgokat keverik a valóságban szerzett tapasztalataikkal. A felnőttekkel ellentétben a kicsik még nem elemeznek magukban mindent, és nem gondolnak arra, hogy vajon a rajzuk mit üzen majd másoknak. Egyszerűen az kerül a papírra, ami épp az eszükbe jut. Éppen ezért olyan árulkodók a műveik.

Az elmúlt évtizedek során több gyerekpszichológus is felfedezte a kapcsolatot a érzelmei és a rajzaik között. Sok szakember és kutatás egymástól függetlenül is ugyanazokra a következtetésekre jutott, így mára egy sor jellemzőről tudjuk, hogy nem jelent jót, ha megjelenik a gyerekrajzon.

Mi a gyerekrajz jelentése?

Az alábbiakban összegyűjtöttük és példákkal szemléltetjük a gyakran előforduló, legegyértelműbb árulkodó jegyeket, amik arra utalhatnak, hogy a gyereknek lelki gondjai vannak. Ha rendszeresen ezeket tapasztalod, érdemes lehet szakember véleményét kérni, hogy kiderüljön, van-e bármi mögötte, ami aggodalomra adhat okot. Ha pedig igen, a segítségével minél előbb kezelni kell a problémát. Kérd meg kisiskolás gyermeked, hogy rajzoljon egy fát, az alábbiak segítségével pedig megtudhatod, miről árulkodik a lelke és az érzelmei.

Ha a gyerek rajzainak jelentős részén a piros és a fekete az uralkodó színek, az árulkodhat elfojtott dühről és szomorúságról.
A rendszeresen túlzásba vitt sárga és narancssárga nyugtalanságot és agresszióra való hajlamot jelezhet.
Az önarcképek is beszédesek lehetnek. Ha a kicsi rendszeresen szomorú arckifejezéssel ábrázolja magát, az belső konfliktusra hívja fel a figyelmet.
Ha a gyerek a családot ábrázoló rajzon túlságosan távol helyezkedik el a többiektől, nagy valószínűséggel túlságosan zaklatottnak és kaotikusnak éli meg az otthoni légkört, amitől nem érzi magát biztonságban - találta Kristen Cullen Sharma neuropszichológus.
Szintén belső konfliktusról, dühről és félelemről mesél, ha a kicsi rajzain rendre tragikus vagy erőszakos események jelennek meg.
Ha a rajz aránytalanul kicsi a lap méretéhez képest, és nagyon sok üres hely marad körülötte, előfordulhat, hogy a gyerek nem tudja jól kifejezni, amit érez, és ezért inkább magába fordul.
Előfordulhat, hogy emberi alakok rajzolásánál a gyerek következetesen lehagy bizonyos testrészeket, főleg a karokat. Ez jelentheti azt, hogy a kicsi nagyon félénk. Ám egyes esetekben egyszerűen a testkép fejletlenségéről árulkodik, ami az életkor előrehaladtával majd fokozatosan kialakul.
A túlságosan, aránytalanul nagy kezek a saját magát ábrázoló rajzon ugyanakkor agresszióra való hajlamot jelezhetnek.

Hogyan rajzolja le a fát a gyerek? Ennyire tartja magát értékesnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Kiemelt kép: Getty Images Hungary)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük