10 éves és napi 2 euróért dolgozik a szeméttelepen: 6 állam, ahol a gyerekmunka még mindig létező fogalom

Június 12. a gyermekmunka elleni világnap.

Gyerekmunka 2023
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az európai kontinensen, ha nem figyelünk, olykor néhány percig hajlamosak vagyunk magunkat abba a hitbe ringatni, hogy a gyerekmunka pusztán egy letűnt kort idéz.

A gyerekmunka elleni világnapot 2002 óta június 12-én tartják, és arra szeretnék felhívni vele a figyelmet, hogy a gyerekek napi szintű éhbérért való dolgoztatása - különösen a fejlődő országokban - ma is létező fogalom.

Gyerekmunka elleni világnap: június 12.

India, Banglades, Palesztina, Afganisztán, Indonézia, Nyugat-Bengália - csak néhány, azok közül az államok közül, ahol a gyerekmunka napjainkban is él és virágzik. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet - ILO - minden 12 év alatti, munkaerőpiacon megjelenő gyereket gyerekmunkásként tart számon. 18 éves kor alatt pedig a heti 14 óra feletti munkavégzést értelmezi gyermekmunkaként. Belegondolni is döbbenetes, hogy a törvényi tilalom dacára az ILO statisztikái alapján napjainkban körülbelül 200 millió 5-17 éves kor közötti gyerek dolgozik világszerte gyermekmunkásként. A jelenség hátterében elsősorban a szegénység áll. Az alábbi képeken a gyerekmunka mai arcait láthatod.

Taymana Kumari az indiai Jharia szénmezőn dolgozik. A kislány a nehéz széntömböket a fejére halmozva hordja.
Fotó: Getty Images Hungary
A tízéves nyugat-bengáli Shekh Zahid 150 rúpiát, körülbelül 1,70 eurót keres naponta azzal, hogy újrahasznosítható anyagokat gyűjt a szeméttelepen. Édesapja riksasofőrként dolgozik.
Fotó: Getty Images Hungary
A nyolcéves Junaed Hossain egy téglabontó udvaron dolgozik Dakában. A bangladesi gyermekmunkások naponta kevesebb mint 2 dollárt keresnek.
Fotó: Getty Images Hungary
Ez a palesztin kisfiú újrahasznosítható anyagokat, papírt, fémet, üveget és műanyagot rak egy szamár vontatta kocsira a Gázai övezet déli részén fekvő Khan Yunis településen. Négykilónként egy dollárt keres vele.
Fotó: SOPA Images / Getty Images Hungary
Az afganisztáni Baghlan tartományban található Chinarak szénbányájában tíz és hatvan év közötti férfiak dolgoznak. A veszélyes munkát mindössze napi néhány eurós bérért végzik.
Fotó: Getty Images Hungary
Ez a kisfiú a bangladesi Dakka kikötőjében lévő ruhagyárban dolgozik. Bár alkalmazásuk az ágazatban korlátozott, még mindig sok helyen foglalkoztatnak olcsó gyerekmunkaerőt.
Fotó: SOPA Images / Getty Images Hungary
A fiatal indonéz fiú ernyőszolgálatosként dolgozik egy jakartai állomáson.
Fotó: Getty Images Hungary

Olvass tovább: így élnek a gyerekek Delhiben

Nem túlzás azt állítani, hogy Delhi minden egyes milliméterét átitatták már a szennyező anyagok a talajtól egészen a kék égig. A túlnépesedés és a környezetszennyezés mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy kiérdemelje a világ legszennyezettebb városa címet.

Így élnek a világ legszennyezettebb városában a gyerekek: szeméthalmokon dolgoznak és játszanak Delhiben

Delhiben elképesztően szennyezett a levegő és a víz, a gyermekek élhetetlen körülmények között élnek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük