Nagyobb bajban lehet a Föld, mint valaha - Ma van a környezetvédelmi világnap
A környezetvédelmi világnap célja, hogy szembesítsék a világot a környezetszennyezés kellemetlen következményeivel.


- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
Felelős magatartással lassíthatók azok a negatív, mindannyiunk életére kihatással bíró folyamatok, melyek a klímaváltozást okozzák, azonban a legnagyobb problémák évtizedek óta csak növekvő kihívás elé állítják a Föld lakosságát. Erre hívja fel a figyelmet az immáron 45. World Environment Day, vagyis környezetvédelmi világnap.
1972. június 5-től 16-ig tartották meg először az Ember és bioszféra elnevezésű környezetvédelmi világkonferenciát, melynek témája az energiatakarékosság, a helyi erőforrások minél szélesebb körű felhasználása, a megújuló természeti források hasznosítása, a szemét- és hulladékképződés csökkentése, valamint a környezetszennyezés megelőzése volt.
Minden évben más országban tartják
A rendezvény kezdőnapját még abban az évben világnappá nyilvánították, az első hivatalos környezetvédelmi világnapot pedig rá két évre, 1974-ben tartották Spokane-ben, az Only one Earth, azaz Csak egy Föld van központi tematikával. A világnap népszerűsítésében azóta több mint száz ország vesz részt, és minden évben más országban kerül megrendezésre.

A hely mellett a téma is mindig változik, a rendezvénnyel évről évre egy sürgető környezetvédelmi problémára hívják fel a figyelmet. Idén Kína a vendéglátó, a központi téma pedig nem más, mint a légszennyezés. A környezetvédelmi világnap célja, hogy szembesítsék a világot a környezetszennyezés kellemetlen következményeivel - ezzel inspirációt adva a közös fellépéshez, a fenntartható fejlődés eszméjéhez.
Ez napjainkban kiemelten fontos, hiszen lokális felelőtlenségünk következményei globálisak. Bár egyre divatosabb tagadni az összefüggést az emberi tevékenység és a globális felmelegedés között, ettől még tudomásul kell venni, hogy mindennapi döntéseinkkel, szokásainkkal hatással vagyunk olyan negatív folyamatokra, mint az éghajlatváltozás, a víz- és a levegőszennyezés.
Mit tehetünk a javulás érdekében?
- Június 5. ismét emlékeztet minket, hogy a mi dolgunk, hogy tegyünk a bolygónkért. A folyamatot megállítani aligha tudjuk, de lassítani igen. Racionalizálhatjuk az energiafogyasztásunkat, átalakíthatjuk táplálkozási szokásainkat, gyűjthetjük szelektíven a hulladékot, és, ha lehet, csak olyan csomagolóanyagot használjunk, mely újrahasznosítható, és könnyen lebomlik - mondta Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezetője.
- Tavaly a környezetvédelmi világnap Indiában került megrendezésre, központi témája pedig a műanyagszennyezés elleni küzdelem volt. Az előző év nagy fejlődést hozott ezen a téren, bízom benne, hogy a légszennyezés csökkentésében is legalább ilyen eredményeket tudunk majd globális szinten felmutatni - tette hozzá.
Fotók: Getty Images.
Csodaszép otthont alkotott, ráadásul olcsón
Az építész szerette volna bebizonyítani, hogy a természetben fellelhető anyagokból, az ősemberek barlangját idéző technikával is lehetséges olcsó, mégis esztétikus és környezetbarát lakást alkotni.
OLVASD EL EZT IS!

- budapest
- közlekedés
Kiderült, mikor lesz az autómentes nap 2019-ben: íme, a dátum

- föld
- környezetvédelem