Ennyi D-vitamin kell a gyereknek az őszi-téli időszakban - A gyerekorvost kérdeztük

Dr. Tajti Zsanett válaszolt a D-vitamin-adagolással kapcsolatban felmerült kérdéseinkre.

Gyerekek D-vitamin szükséglete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg a 20. században csak a C-vitamin immunerősítő hatásáról hallottunk, az ezredforduló óta egyre inkább hangsúlyozzák a szakemberek, hogy a D-vitaminnak is óriási szerepe van abban, hogy növeljük a szervezet különféle betegségekkel szembeni ellenálló képességét.

A D-vitamin-pótlást már újszülöttkortól ajánlják a szakemberek, ám sokszor nem egyértelmű a szülők számára, hogy mennyi D-vitamint is kellene adniuk cseperedő gyermeküknek. Cikkünkben dr. Tajti Zsanettet, a Tündéri doktornéni gyermekgyógyászát, gyermek-intenzívterápiás szakorvosát kérdeztük a témában. 

Ennyi D-vitamin kell a gyereknek az őszi-téli időszakban

Akár gyermekekről, akár felnőttekről beszélünk, a szakember szerint novembertől március végéig mindenkinek szüksége van D-vitamin-pótlásra. Ilyenkor nemcsak kevesebbet vagyunk a szabadban, de a napsütéses órák száma is csökken, így a bőrben a napsugárzás (UV-B sugarak) hatására termelődő D-vitamin szintéziséhez nem lesznek adottak a feltételek, tehát hiányállapot alakul ki.

- Bizonyos esetekben, például születéstől 1,5 éves korig, szoptatás, várandósság, továbbá egyes csontrendszeri vagy tumoros megbetegedések esetén egész évben pótolni kell a D-vitamint, a többieknél az említett időszakon belüli pótlás javasolt. Ennek adagja 6 éves kor alatt 400-500 NE (azaz 1 csepp a patikai csepp kiszerelésű készítményekből), 6 év feletti gyermekeknek 1000 NE, felnőttek esetén pedig 2000 NE. Mivel a vitamin zsírban oldódik, felezési ideje hosszú, így akár napi, akár heti-havi adagolás is biztonságosnak tekinthető. Felszívódásához, hasznosulásához egyéb vitamin, komplex készítmény adása nem szükséges. A napi dózist emelni csak hurutos időszakban, megbetegedések esetén átmeneti ideig ajánlott, a gyermekek esetén hat év alatt napi 1000 NE-ig, felette 2000 NE-ig, felnőtteknél a napi még biztonságosan bevihető mennyiség felső határa 4000 NE.

Anyatejes és tápszeres babák D-vitamin adagolása

Néhány praktikus tanácsot minden kisbabás szülőnek - akár anyatejes, akár tápszeres a kicsi - érdemes megfogadni a D-vitamin-adagolással kapcsolatban:

- Csecsemőknek a legjobb felszívódás érdekében a nyelvükre cseppentve adjuk a készítményt, tápszeres babáknál pedig a tápszerben megtalálható mennyiséget is számoljuk bele a napi bevitelbe (egy általános tápszer elkészített 100 ml-jében körülbelül 1,5 μg D-vitamin van, ami 60 NE-nek felel meg). Ugyanis a túlzott D-vitamin-adagolás akár túladagoláshoz, vesekárosodáshoz is vezethet - figyelmeztet dr. Tajti Zsanett.

Érdemes D-vitamin-szintet nézetni?

Esetleg megfordulhat a fejedben, hogy talán érdemes lenne megnézetni időnként a saját vagy gyermeked D-vitaminszintjét. Dr. Tajti Zsanett azt mondja, egészséges gyermek esetén szükségtelen a rutinszerű D-vitaminszint-mérés.

- 2012-ben született egy hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében, mely egyértelműen nyilatkozik erről a kérdéskörről: nem javasolt az átlagpopulációban szűrés a D-vitamin-ellátottság vizsgálta céljából, illetve a terápia követésére sem. Egyedül fokozott rizikónak kitett személyeknél javasolt nézni, mint például gyermekkori csontbetegség, mellékpajzsmirigy-betegség, felszívódási zavarok, krónikus máj- és vesebeteg gyermekek esetén stb., de ezekben az esetekben a gyermek egyébként is orvosi felügyelet alatt áll.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így válassz D-vitamin-készítményt!

A babák számára még nincs nagy választék, de a szakember szerint bizonyos esetekben érdemes akár mindkét itthon kapható készítményt kipróbálni, az adagolás időpontját pedig napszakhoz igazítani:

- Újszülöttkortól, amíg a gyermek nem tud kapszulás, tablettás kiszerelést fogyasztani, a csepp megoldás lehetséges, ebből két készítmény van a piacon. Cseppenként 400-500 NE-t tartalmaznak. Egyes gyermekeknél hasfájás jelentkezhet egyik-másiktól, így érdemes ilyen probléma jelentkezésekor kipróbálni a másikat, a beadást pedig reggelre időzíteni, hogy ne az esti, nyűgösebb periódusban érje a babát.

Sok nagyobb gyerekek számára készült multivitamin-készítményben található D-vitamin is. Erről azonban dr. Tajti Zsanett a következőképpen vélekedik:

- Ezekben a készítményekben szinte soha nem található meg a napi ajánlott mennyiség, így inkább a D-vitamint magában tartalmazó kiszereléseket részesítem előnyben. Vannak receptre is felírható készítmények is, melyek ára így lényegesen kedvezőbb, egy havi adag néhány száz forintra tehető.

Olvass tovább: milyen ételek segítenek a D-vitamin-pótlásban?

Bizonyos élelmiszerek fogyasztásával is javíthattok a szervezet D-vitamin-szintjén - persze csak akkor, ha a téli időszakban is elég időt töltötök napon.

Rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, immunerősítő: 10 étel, ami tele van D-vitaminnal

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük