3 gyakori és kínzó gyerekkori bőrbetegség

A kisebbek védtelen bőre könnyen kipirosodik, felhólyagosodik. Tudd meg, hogy érheted el, hogy ismét selymes és puha legyen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A babák bőre bársonyos és sima, ám annál érzékenyebb. Nem csoda, hogy a legtöbb anyuka időről időre talál egy piros foltot vagy kiütést a gyerkőc testén. Ezek a kidörzsölés, nedvesség vagy bakteriális fertőzés miatt keletkező bántalmak nemcsak csúnyák, de igen fájdalmasak is lehetnek.

Ráadásul, amíg nem szobatiszta a kicsi, a pelus csak tovább ronthat a helyzeten, mivel az állandó nedves közeg kiváló táptalaj lehet a baktériumok és a gombák számára. Tudd meg, hogyan óvhatod meg porontyod bőrét a leggyakoribb betegségektől!

Pelenkakiütés

Nem ok nélkül pirul a babák 35%-ának a popsija. A bőr a nyirkos, fülledt pelenkában különféle irritáló kémiai hatásoknak van kitéve, nem is beszélve a vizeletben és a székletben található baktériumokról.

A pelenkakiütés rendszerint hét és kilenc hónapos kor között a legsúlyosabb, amikor a vegyes táplálkozásra való áttérés miatt több irritáló anyag kerül a székletbe, majd ahogy a bőr megerősödik, és ellenállóbbá válik, lassan a kiütés is megszűnik.

Az érzékenyebb gyerkőcöknél azonban időről időre kiújulhat a kellemetlen bőrpír. Bár a pelenkakiütésért felelős mechanizmus egyelőre ismeretlen, valószínűleg azzal kezdődik, hogy a bőrt csípi az állandó nedvesség. Ha ráadásul a pelus vagy a ruha horzsolása is kikezdi a hámsejteket, már készen is áll a támadási felület, melyen megtelepedhetnek a baktériumok. A pír általában ott kezdődik, ahol a pelenkában a vizelet összegyűlik, vagyis lányoknál alul, fiúknál elöl.

Kisbabát vársz?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan kezeld?

A makacs kiütés ellen a legjobb, ha sűrű pelenkacserével védekezel, ám a gyerek popsijára kent anyagokkal jobb óvatosnak lenned. Mosdatáshoz szappant naponta csak egyszer használj, ezenkívül kérd ki gyermekorvos tanácsát is. Ha porontyodnak széklete volt, meleg vízzel és popsitörlő helyett vattacsomók segítségével töröld gondosan tisztára bőrét. Amíg a baba bőre gyulladt, semmilyen törlőkendővel nem szabad tisztogatni. Ha nagyon maszatos, mosd le a kádban vagy a mosdóban, ha pedig ragacsos, töröld le babaolajjal, majd mosdatás után itasd teljesen szárazra.

Ismétlődő pelenkakiütés esetén próbáld ki, nem használ-e, ha másképp teszed tisztába a picit: textil helyett eldobható pelenkával, illetve fordítva. Ha magad mosod a használtakat, önts az öblítővízbe fél csésze ecetet vagy pelenkaöblítőt, és, ha kell, főzd ki egy nagy fazékban úgy, hogy legalább tíz percet forrjon.

Gombás fertőzés okozta bőrgyulladás

Ez a kellemetlen, élénk pírral és irritációval járó bőrgyulladás a lágyékhajlatban, az alhas és a combok között fordul elő a leggyakrabban. A tüneteket a szájpenészért is felelős Candida albicans fertőzés okozza. Akkor keletkezik bőrgomba, ha a baba bőrének savköpenye sérült, esetleg túl sűrűn fürdeted szappannal, vagy valamilyen testápoló kikezdte a bőrét. Antibiotikumos kezelés során is előfordulhat, mivel az erős gyógyszerek nem csak a káros baktériumokat, de a szervezet normál flóráját is elpusztítják.

Hogyan kezeld?

Súlyosabb, legalább 72 órán keresztül fennálló tünetek esetén feltétlenül fordulj orvoshoz. A legjobb ellenszer a megelőzés: ügyelj rá, hogy a fürdetések után a pici egész testét gondosan töröld szárazra, a hajlatokban ugyanis megrekedhet a nedvesség. Bánj óvatosan a szappanozással és a tusfürdővel is, illetve azt is nézd meg, hogy mit kensz a baba bőrére. A legjobb, ha csak patikákban kikevert krémeket használsz, ezek ugyanis garantáltan nem tartalmaznak káros adalékanyagokat. A már kialakult bőrgombát kezeld az orvos által felírt krémmel, és próbáld minél jobban szárazon és tisztán tartani az érintett bőrfelületet!

Ótvar

A csúnya fertőzést baktérium okozza. Az irritációnak két fajtája van: az egyik esetben hólyagos - ekkor a vékony falú, nagy hólyagok kifakadás után vékony, sárgásbarna vart hagynak maguk után. A másik változat esetében a bőrön terjedelmes vörös udvarban vastag, sárga, varas sebek keletkeznek. Jellemzően a combon, a popsin vagy az alhason jelentkezik, de a többi testrészre is átterjedhet.

Hogyan kezeld?

Mivel bakteriális fertőzésről van szó, súlyosabb esetben csak az orvos által felírt antibiotikum segíthet. Enyhébb irritációnál az is elég lehet, ha az érintett bőrfelületet naponta fertőtlenítőszerrel kezeled.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Antibiotikumos kenőcsöt is alkalmazhatsz, azonban a kezelés ideje alatt fokozottan ügyelj az alapvető higiéniás szabályokra, mivel a betegség fertőző.

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük