Hatszor hatékonyabb, mint a meseolvasás: így fejleszd a gyerek kommunikációs képességét
A megfelelő mennyiségű beszélgetés a gyerek kommunikációs képességeit is fejleszti.
A szülő hazaértve a munkából gyakran fáradt, nem vágyik másra, mint hogy kicsit elnyúljon az ágyon, kikapcsolódásként a netet pörgesse, vagy bekapcsolja a tévét. Holott akkor kezdődik számukra a legfontosabb műszak, hiszen a gyerekekkel is foglalkozni kell: tanulni az iskolásokkal, szórakoztatni az óvodásokat, mindeközben meleg vacsorát főzni és elvégezni az otthoni teendőket.
Sok szülőnek az egész napos robotolás után alig marad energiája, ezért csak egy-két mondatot váltanak a gyerekkel, majd mennek a saját dolgukra. Holott a napnak ez a szakasza az, amikor a család együtt lehet, amikor lenne idő a beszélgetésre, kapcsolatuk építésére.
A beszélgetés hatékonyabb, mint a meseolvasás
A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói arra törekedtek, hogy meghatározzák azokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyek hozzájárulnak a gyermek nyelvi fejlődéséhez. 275 olyan családot vizsgáltak, ahol 0-4 éves korú gyermekek is éltek.
Három szempont szerint tanulmányozták a családokat:
- A szülők egyirányú kommunikációt folytattak a gyerekekkel, ilyen volt például a meseolvasás, ahol a gyermek hallgatói funkciót töltött be.
- Televíziót nézettek a gyermekkel.
- A szülők sokat beszélgettek a gyermekkel, és úgy kommunikáltak velük, hogy ők válaszoljanak is nekik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kísérlet kimutatta, hogy a tévénézés semmilyen szinten nem volt hatással a szókincsfejlődésre, a hároméves gyerekek még nem is igazán értik, amit látnak, főként a gyorsan mozgó képek és vibráló színek kötik le figyelmüket. Ahogy a tévénézés, úgy az egyirányú kommunikáció, azaz a meseolvasás is alulmaradt a beszélgetéssel szemben. A kutatás szerint a kétirányú kommunikáció hatszor hatékonyabb a gyermek nyelvi fejlődése szempontjából, gazdagabb lesz a szókincse, a kifejezéseket, nyelvi fordulatokat könnyen elsajátítja, és alkalmazza a beszédjében.
- Bár a kisbaba még nem tud beszélgetni, fontos, hogy már az elejétől kezdve hallja a szülő hangját, hogy beszéljenek hozzá. Ez egyrészt megnyugtatja őt, másrészt fejleszti a szociális és kognitív képességeit, kifigyeli a beszél ritmusát, a hanglejtéssel, mimikákkal, gesztusokkal pedig képet kap a körülötte levő világról. Ha már nagyobb a gyermek, érdemes úgy alakítani a beszélgetést, hogy a szülő kérdez: "Vajon mire ugathat az a kutya?" A gyermek ezáltal interakcióba lép vele, beszélgetésre és gondolkodásra ösztönzi őt - mondja dr. Jill Gilkerson, a tanulmány társszerzője.
Tipp
Magyarországon idén szeptemberben jelent meg egy valódi beszélgetős, beszéltetős könyv a 2-4 éves gyermekeknek, Pöttöm Park néven. A beszélgetést inspiráló könyv nemcsak meghitt, vidám pillanatokat ad majd a szülők és gyermekeik számára, hanem a képek, feladatok segítségével támogathatja a gyermek beszédindulását, fejlődését.
A mese öt jótékony hatása
A kicsi korban történő mesehallgatás években mérhető iskolai előnyöket eredményezhet. Mutatjuk jótékony hatásait!
A mese 5 jótékony hatása a gyerekre: igen fontos készségeket fejleszt
A mesehallgatás olyan alapvető készségeket fejleszt, amelyek elengedhetetlenek a gyermek jövője szempontjából.
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- programok
- családi program