3 mondat, amit minden gyereknek hallania kell az anyjától: számít abban, milyen felnőtt lesz belőle
Kisgyerekkortól kamaszkorig fontosak lehetnek a következő mondatok.
Természetesen elsősorban nem az a fontos, hogy az alábbi mondatok hetente háromszor elhangozzanak. Sokkal inkább a szemlélet a lényeges: a gyerekkel egy őszinteségen alapuló szeretetteli viszony kialakítása a fontos, melyben a kommunikáció is központi szerepet kap.
A cikkünkben leírtakat igyekeztünk Vekerdy Tamás gyerekpszichológus mondataival is alátámasztani.
„Ne haragudj, tévedtem!”
Szerencsére lassan túllendülünk a korábbi generációkra jellemzőbb autokrata nevelési stíluson, de morzsái azért elég jól szétszóródtak a társadalmunkban ahhoz, hogy ez ne menjen egyik napról a másikra. Sokan eljutnak odáig, hogy ne kizárólag felülről vezérelve - és ellentmondást nem tűrően - próbálják meg irányítani a csemetét, ám nagyon keveseknek megy egy igen fontos mondat hangos megfogalmazása: ne haragudj, tévedtem! Pedig ez a rövid és egyszerű mondat óriási erővel bír.
Bár porrá zúzza a csalhatatlan szülő illúzióját, közelebb hoz a gyerekhez, az őszinteség pozitív hatása pedig hosszú távon is érezhető. Vekerdy Tamás a következőt írja erről:
"Én azt tapasztaltam, hogy ha be tudjuk vallani kudarcainkat a gyerekeknek – akár mint szülők, akár mint tanárok –, úgynevezett tekintélyünk, ha van egyáltalán, nem csökken, hanem növekszik. A gyerekek hihetetlenül megértőek – csak a hazudozást nem bírják elviselni. A pöffeszkedő áltekintély szemtelenkedésre csábítja őket."
„Szeretlek, és biztonságban vagy”
A kisgyerek számára a szeretet és az érzelmi biztonság nagyjából olyan fontos, mint az oxigén. Ezt elsősorban a szülő cselekedeteiből, sok-sok öleléséből kell éreznie, de nem árt időről-időre - egy alkalmas pillanatban - szóban is megfogalmazni. Lényeges, hogy egészen kicsi korától fogva érezze azt a családi „akolmeleget”, mely bármilyen külső fenyegetéssel szemben védelmet biztosít számára.
"Meggyőződésem szerint joggal igényli a gyerek - és a kamasz is -, hogy családja a külvilággal szemben minden körülmények között védje őt meg. Hogy tudhassa: ha bajba jut, teljes bizalommal fordulhat apjához, anyjához, és nem a szemrehányások zápora lesz az első, amit bizalmáért cserébe kap, hanem igenis segítséget remélhet tőlük" – írja Vekerdy Tamás.
„Beszéljük meg!”
Mindenféle emberi kapcsolatban fontos az őszinte kommunikáció. A „beszéljük meg!” felszólítás természetesen nem ellentmondást nem tűrő hangsúllyal, sokkal inkább a másik véleményére kíváncsian, megoldást kereső attitűddel hangzik jól. A gyerekkel való mindennapos kommunikáció, véleményének meghallgatása, az aktuálisan adódó problémák megvitatása és általában az egymás életében való tudatos jelenlét rendkívül fontos.
Vekerdy Tamás szerint a rohanó hétköznapokban is megéri minderre időt, energiát szakítani. A túlzott szigor vagy a túlzott engedékenység - bár rövid távon mindkettővel időt lehet megtakarítani - hosszú távon visszaüt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
"Azok a gyerekek, akik sodródni kezdenek, körülbelül egyforma arányban kerülnek ki a teljesen elhanyagoló és a túlzottan szorosan kötő és fegyelmező családokból. Azok a gyerekek, akik jól élnek, olyan családban nevelkednek, ahol felvállalják a mindennapos küzdelmet az egyensúlyért. És akik ezt a mindennapos küzdelmet felvállalják – persze tele buktatókkal és tévedésekkel –, azok erőben, energiában is nyerni fognak. Azokban a családokban nem fognak olyan megrázó események történni, mint ott, ahol ehhez az állandó jelenléthez nincs kedv, erő, és ehelyett inkább túlzott szigorúság vagy túlzott engedékenység gyötri vagy sodorja a családot. Ilyen otthonokban a hirtelen és megrázó események aztán sokkal nagyobb energiákat csapolnak le a család tagjaiból, mint amennyit elvenne a mindennapos apró küszködés, mérlegelés, megvitatás és esetenkénti döntés – vagyis a mindennapos jelenlét" - írta a témáról.
Vicces, szó szerint vett mondatok
Vannak gyerkőcök, akik jóhiszeműen próbálnak megfelelni a szülői utasításnak, és túlságosan szó szerint veszik, amit kérnek tőlük, ezek pedig igencsak vicces szituációkat eredményeznek.
Amikor a gyerek szó szerint veszi, amit mondanak neki: ennél viccesebbet ma már nem látsz
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)