Iskola helyett a hét minden napján a bányában dolgoznak ezek a gyerekek: Kamerunban virágzik a fiatalok kizsákmányolása
Ezek a gyerekek félelemben és rettegésben töltik minden napjukat.
Míg a haladó országokban az a természetes, hogy a gyerekek iskolába járnak, kortársaikkal ismerkednek, és önfeledten játszanak, addig a szegényebb régiókban mindez kiváltságnak számít.
Az International Labour Organisation - ILO -, azaz az ENSZ szakosított szerve, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet becslése szerint világszerte körülbelül egymillió 5 és 17 év közötti gyermeket dolgoztatnak munkásként kőfejtőkben, kisüzemi bányákban vagy gyári munkaerőként. A rendkívül kiszolgáltatott gyerekeknek sokszor életveszélyes körülmények között kell dolgozniuk, és roppant hosszú munkaidőt kell kibírniuk.
Iskola helyett veszélyes aranybányák
Kamerun eldugott falvaiban több ezer gyerek tölti az iskola helyett mindennapjait a sokszor veszélyes aranybányákban, ahol nemcsak egészségüket, de életüket is kockáztatják a kis mennyiségű nemesfém miatt, amit aztán aprópénzért eladnak a feketepiacon, így kényszerülnek hozzájárulni családjuk megélhetéséhez.
Ezeknek a gyerekeknek a nagy része sosem járt iskolába, az oktatást és a tanulást áldozták fel családjuk túlélése érdekében. Az elszegényedett régiókban, ahol még az ivóvízért vagy az élelemért is meg kell küzdeni, valóban nehéz arról meggyőzni a szülőket, miért kellene a gyermeknek munka helyett iskolába járnia.
Súlyos balesetek, mérgező higany
A kameruni gyerekek nagy része apró üregekben, vájatokban tölti a napját aranyat keresve. Sokszor elég egy kisebb földrengés, hogy az egész barlang rájuk omoljon, de nemegyszer víz alá kell merülniük azért, hogy kincset találjanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az aranybányászat során a gyermekek egészsége is veszélyben van, mivel nagymértékben használnak mérgező higanyt vagy cianidos lúgzást a kinyerési eljárás során, mindenféle védőfelszerelés nélkül. A higany állandó belégzése komoly egészségromboló hatással bír, véglegesen károsíthatja a különféle szerveket és az idegrendszert. A vízben, üledékekben található elem könnyen az állatok szervezetébe, ezek elfogyasztásával pedig az ember szervezetébe kerül, csakúgy mint a cianiddal szennyezett víz, ami aztán a lefolyó vízzel együtt a saját ivóvizüket is megfertőzheti.
- Sosem jártam iskolába. A családom miatt vagyok itt, hogy támogassam őket, még ha félek is. A hét kilométer hosszú, szűk járat, ahol aranyarat keresünk, bármikor összeomolhat. De nincs más választásom - mondja a 14 éves Ruth Adjama, aki 9 milligramm aranyért és egész napos munkájáért két eurót, átszámítva nagyjából 700 forintnak megfelelő összeget kapott a feketepiacon. Ennyiért kockáztatja nap mint nap az életét.
Az ILO statisztikái szerint jelenleg világszerte körülbelül 218 millió 5–17 éves gyermeket érint a munkában való foglalkoztatottság. Közülük mintegy 152 millió áldozata van a gyermekmunka kizsákmányoló gyakorlatának, és csaknem ennek fele veszélyes munkát végez.
- A gyermekmunkát olyan gazdasági kizsákmányolásként definiáljuk, amely veszélyezteti egy gyermek iskoláztatását, egészségét, illetve a fizikai, szellemi, lelki, erkölcsi fejlődését. A gyermekmunka egyszerre oka és következménye is a társadalmi egyenlőtlenségeknek, melyeket megerősítenek a hátrányos megkülönböztetések - írja az UNICEF, ami többek között a gyermekek kizsákmányolása ellen is küzd.
14 éves, szegény és terhes: a Fülöp-szigeteki babagyár
A Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában található dr. Jose Fabella kórházat a világ egyik legnagyobb "babagyárának" nevezik, ahol napi szinten rengeteg kismama a kórház egyetlen kórtermébe zsúfolva hozza világra babáját.
14 éves, szegény és terhes: a Fülöp-szigeteki babagyár, ahol minden 10. tini anya lesz
Mindennap ötszáz filippínó lányanya hozza világra gyermekét.
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Youtube.