6 tipp, hogy a világ legjobb anyukája légy
A világ legjobb anyukájává válni egyszerűbb, mint gondolnád, ráadásul sok idő vagy pénz sem kell hozzá.
Mint minden anyában, bizonyára benned is felmerül időnként a kétség, hogy vajon megfelelő szülője vagy-e a gyermekednek, és talán néhány kisebb-nagyobb nevelési bakit is fel tudsz idézni korábbról, ami miatt máig furdal a lelkiismeret. Aggodalomra semmi okod: ahhoz, hogy jól neveld fel a kicsit, nem kell tökéletes szülőnek lenned, mint ahogy a lurkótól sem lehet elvárni, hogy tökéletes felnőtt váljék majd belőle.
A tökéletesség a halandó ember számára nem elérhető, az arra való törekvés pedig rendszerint megakadályozza, hogy elnézőek tudjunk lenni mások hiányosságai iránt, beleértve gyermekünk hibáit is, márpedig igazi kapcsolatokat nem lehet megértés nélkül kialakítani.
Az viszont igenis lehetséges, hogy csemetéd szemében a világ legjobb anyukája légy, amit ráadásul könnyebb megvalósítani, mint gondolnád. Az alábbi praktikákhoz sem túl sok idő, sem pénz nem kell, inkább csak elhatározás. Segítségükkel pedig a gyermekeddel való kapcsolatod napról napra bensőségesebb és meghittebb lesz, miközben olyan érzelmi munícióval látod el őt, mely egész életén át segíteni fogja.
Nem mindegy, hogyan szereted
Manapság gyakorta hallani a feltétel nélküli szeretet kifejezést, ám csak kevesen vannak tisztában a jelentésével. A feltétel nélküli szeretet nem jelenti azt, hogy engedékenynek kell lenned, le kell szállítanod az elvárásaidat, vagy állandóan jutalmat kell adnod - ami egyébként nem is vezetne semmi jóra. Fontos azonban, hogy a gyerek mindig tudja, hogy tartozik valahová, és történjék bármi, lesz hely számára a szívedben.
Ennek kifejezésére a hétköznapok során számos alkalom adódik, sőt, a konfliktushelyzetekben rejlő lehetőséget is kiaknázhatod: ha meg is szidod vagy bünteted porontyodat, feltétlenül hozd a tudomására, hogy nem a személye, hanem az adott megnyilvánulása ellen van kifogásod. Ily módon - mintegy észrevétlenül - önmaga szeretetére is megtanítod őt, ami pedig későbbi szociális és párkapcsolatainak egyik alappillére lesz.
Elismerő szavak
Mindenki örül, ha időnként kap egy-egy elismerő vagy bátorító szót, a gyerekek pedig többnyire nap mint nap hallani akarják, hogy szeretik őket. Ez a fajta szükséglet nem feltétlenül azt jelzi, hogy csemetédnek nincs elegendő önbizalma. A becézés vagy dicséret azért létfontosságú számára, mert ezáltal érzi szeretve magát. Arról nem is beszélve, hogy a gyermek iránti érzéseid verbális kinyilvánításával roppant motiválttá teheted a lurkót, azaz jóformán bármit elérhetsz nála, amit szeretnél, mégpedig alkudozás, vita vagy veszekedés nélkül.
Az érintés ereje
A csemeték nemcsak akkor igénylik a fizikai törődést, amikor még picik, hanem egész gyermekkoruk alatt. Az érintés endorfint, azaz boldogsághormont szabadít fel, csökkenti a feszültségérzetet, és serkenti az immunrendszer működését, no meg persze létfontosságú része a szeretet kimutatásának. Megeshet, hogy a kicsi - különösen, ha valami miatt szomorú vagy frusztrált - majd’ meghal egy kis cirimiriért - ne tagadd meg tőle akkor se, ha éppen időszűkében vagy. A hétköznapok során pedig minél többször fogd meg a kezét, öleld meg, bújj össze vele.
Szívességek
Csemetéd iránti szeretetedet kisebb-nagyobb szívességekkel is kimutathatod.
A gyerek nagyra fogja értékelni, ha helyrehozod a félszemű plüssmaciját, néhány kiegészítővel feldobod a szobáját, miközben ő a nagyinál van, vagy egyszerűen csak megfőzöd valamelyik kedvenc ételét. A szakemberek szerint ez a fajta szeretetnyelv a jó értelemben vett szolgálatra való hajlandóságot fejezi ki - és sokszor boldogabbá teszi a gyereket, mint száz szó.
Ajándékozás
A szeretetnyelvnek ez a válfaja a legkevésbé sem anyagias vagy önző, ugyanis nem az ajándék méretén vagy pláne pénzben meghatározható értékén van a hangsúly - a jelentőségét az adja, hogy gondoltál a gyerekre. Vegyél neki egy jópofa kulcstartót a piacon, vagy hozz egy követ a gyűjteményébe. Nem kell tehát mélyen a pénztárcádba nyúlnod, inkább a képzelőerődet használd!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kevesebb több
Az együtt töltött idő szintén fontos módja a szeretet kifejezésének, illetve érzékelésének. Mégis, sok szülőnek ez a legnehezebb, mert több energiát követel, mint a fentiek bármelyike - megölelni a lurkót egyszerűbb, mint egy órán keresztül kevéssé érdekfeszítő óvodai sztorikat hallgatni. Valójában az, hogy képes vagy érdeklődni csemetéd iránt, és a maga szintjén párbeszédet folytatsz vele, az egyik legnagyobb ajándék. Ha híján vagy az időnek, jelölj ki egy szűkebb intervallumot a nap folyamán, ekkor azonban kizárólag rá figyelj.
Cikkünk Sue Atkins Legyél te a legjobb szülő! című könyve alapján íródott, mely a Panem Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- válás
- kisgyerek