Már egy naplemente vagy napfelkelte is misztériumszerű, fantasztikus élmény sok ember számára, legyen bármilyen hétköznapi.
Számtalan ritkán látott természeti jelenség van, ami ámulatba ejtheti az embert.
Természeti jelenségek
A természettel való szoros együttműködés egyidős az emberrel, ahogy a hozzá kötődő filozófiák, hiedelmek, elképzelések is. Majdnem minden természeti jelenséghez kötöttek egy-egy istenséget. Az ókori görögök a villámlásban Zeuszt, főistenük haragját látták. A négy természeti elemhez, a levegőhöz, tűzhöz, vízhez és földhöz még emberi tulajdonságokat is kötöttek, és a csillagjegyeket is ezek alapján osztották négy kategóriába. Érdekes jelenségekről mutatunk fotókat.

Fehér szivárvány akkor jön létre, mikor a köd vízcseppjei törik meg a fényt. Színe azért fehér, mert a ködben apró cseppek találhatóak. Minél nagyobb cseppek törik meg a fényt, annál színesebb lesz a szivárvány.
Fotó: Frederic MICHAUD

A holdszivárvány nagyon ritka, és csak bizonyos esetben látható: a holdnak alacsonyan kell lennie az égen, és nem takarhatja el felhő, nagyon sötét éjszakai égbolt szükséges hozzá, valamint cseppek vagy kristályok, melyek megtörik a fényt.
Fotó: jonmccormackphoto /

A catatumbói villámlás egy légköri jelenség a Catatumbo-folyó torkolatában, Venezuelában. A szinte mindennapos, hosszú ideig tartó villámlást tartják a földi ózontermelés egyik fő forrásának. Ezen a helyen villámlik egy évben a legtöbbször a Földön: évente körülbelül 1,2 millió villámlást regisztrálnak, ami átlagosan 28 villámlást percenként.

A vulkanikus villámlás a vulkánkitörésben létrejövő elektronikus kisülés. Vulkáni hamu és jég összeütköző, széttöredező részecskéi generálják a statikus elektromosságot. Piszkos viharnak is nevezik a jelenséget.
Fotó: by Mike Lyvers /

A glóriaszivárványt többnyire hegymászók és pilóták figyelhetik meg. Akkor jön létre, ha a nap pontosan a megfigyelő mögül süt, és a fény a vízcseppekről a megfigyelő szemébe verődik vissza.
Fotó: Theo Segonds

A heves zivatarokkal járó szelek hatására a levegő felszáll, és egy függőleges tengely körül forog, ha tornádószerű egy vízoszlop. De a csendes vízoszlopok sokkal gyakoribbak, és ritkán veszélyesek. A felhők, amelyből leereszkednek, lassan mozognak. Fejlődő viharrendszerekhez kapcsolódnak, nem pedig viharhoz.

A tűzörvény - vagy más néven tűzördög - egy tűz gerjesztette forgószél. A jelenség szélörvénnyel kezdődik, amelyet gyakran a füst tesz láthatóvá. Akkor fordul elő, amikor az erősen növekvő hőség és a viharos szélviszonyok együttesen légörvényeket képeznek.

A kapucsínótenger elnevezés abból ered, hogy a jelenség emlékeztet a kávén található tejhabra. A jelenség oka már nem olyan kellemes, mint az asszociációja: az óceánban lévő szennyeződések, például sók, vegyszerek, elpusztult növények, lebomlott halak és hínárból származó váladékok hozzák létre. Ezeket erős áramlatok kavarják össze, amelyek buborékokat generálnak a vízben.
Képek forrása: gettyimages; Wikipédia/FMichaud76; Wikipédia/Théo Segonds; Wikipédia/Christine Zenino; flickr/Chris Tangey