Tudtad, hogy lehet rosszul pisilni? Inkontinenciát okoz, ha erre nem figyelsz oda
Nőként különösen fontos, hogy odafigyelj a helyes vizeletürítésre.
A vizeletürítés akaratlagos szabályozását általában 2-3 éves korunkig megtanuljuk. Ezt követően felnőttfejjel sokan gondoljuk, hogy normál esetben egyéb teendőnk már nincs e téren.
Hogy lehet rosszul pisilni, az a legtöbb emberben nem merül fel, annak ellenére, hogy elég sokan esnek ebbe a hibába. A következmények pedig nem rögtön, de néhány évtized múlva jelentkezhetnek.
Hogyan lehet rosszul pisilni?
Azt gondolnánk, ha sikerült eljutnunk a WC-ig, olyan nagy baj már nem lehet. Valójában azonban itt is ügyelni kell valamire. Rendkívül fontos, hogy ellazult állapotban, bármiféle erőltetés nélkül történjen a vizeletürítés. Talán a testben felgyülemlő feszültség, talán a sietség miatt, de sokakkal előfordul, hogy - nem feltétlenül tudatosan, de - közben hasizomból nyomnak, erőltetik a hólyag ürítését. Ez a rossz szokás azonban évtizedek alatt a húgyhólyagot tartó szalagok megnyúlásához vezet.
Ha pedig a szalagok megnyúlnak, az a húgyhólyag, illetve a kismedencei szervek süllyedését, inkontinencia kialakulását okozza. Amennyiben a gátizom is meggyengül az évek során, úgy nem ad megfelelő alátámasztást, ami a tartó szalagrendszerre még nagyobb terhet ró. Érdemes tehát jobban odafigyelni, és erőltetés helyett mély lélegzetvétel segítségével ellazult állapotban üríteni a hólyagot.
Nők esetében minderre fokozottan kell ügyelni, hiszen annak érdekében, hogy ki tudjon hordani és képes legyen megszülni egy gyereket, a női test kötőszövetei, izomzata lágyabb, lazább, mint a férfiaké. Ráadásul a változókorral, az ösztrogénszint csökkenésével csak még tovább lazul minden a testben - nemcsak külsőleg, hanem belül is.
Így védd a gátat és a kismedencei szerveket!
A vizeletürítés visszatartása - a még megírok egy e-mailt, gyorsan elintézek egy telefont, és csak aztán megyek WC-re - szintén rossz hatással van a tartószalagokra. Ha ugyanis rendszeresen az optimálisnál nehezebb húgyhólyagot kell tartaniuk, hosszú évek során ugyancsak a megnyúlásukhoz vezet. Érdemes tehát már az első inger észlelésekor kimenni a WC-re.
A rázkódásokkal járó sportok - aerobik, futás - sem tesznek jót a gátizmoknak, tartószalagoknak. A nehéz súlyokkal végzett edzés szintén nem nőknek lett kitalálva. Épp ezért javasolt, hogy a súlyzós edzés történjen kisebb súlyokkal, magasabb ismétlésszámmal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rossz - előregörnyedő - tartás, valamint a túlsúly is negatív hatással van a belső tartószalagok, illetve a gátizomzat állapotára. Már 10 kg súlytöbblet leadása is sokat segíthet az inkontinencia megelőzésében, illetve a már kialakult állapot javításán.
Amellett, hogy igyekszel kiiktatni a kismedencei szervek állapotára, illetve a gátizomzatra negatív hatást gyakorló életmódbeli tényezőket, érdemes rendszeresen gyakorolnod az intimtornát. A gátizomtorna- gyakorlatok helyes elsajátításával a már kialakult inkontinencia tünetei is mérsékelhetőek, de még jobb, ha megelőzésképpen végzed napi rendszerességgel. Ide kattintva megnézheted, hol találsz a lakóhelyedhez legközelebb Kriston Intim Torna tanfolyamot.
Olvass tovább: mi derül ki a vizeletvizsgálat eredményéből?
A visszakapott lelet értelmezése a házi- vagy kezelőorvos feladata, de érdekességképpen jó tudni a legfontosabb értékek normál tartományát is.
Mi derül ki a vizeletvizsgálatból? 4 érték, ami előjelzi a betegségeket
A vizeletvizsgálat számos betegséget megmutathat.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- csontritkulás
- klimax
3 betegség, ami minden nőre leselkedik - Így előzhető meg menopauza idején
- kezelés
- inkontinencia