Az orvos ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket ajánlja ősszel, vírusok ellen

Tippek, hogyan lehet felkészíteni az immunrendszert télre, és hogyan lehet finom ízekkel feltöltődni.

Vírusok ellen vitaminok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy közeledik a tél, úgy csökken az energiatartalék, ezért is kell kihasználni az ősz adta lehetőségeket.

Ősszel még a természet bőkezűen ellát vitamindús zöldségekkel és gyümölcsökkel, amelyek felturbózhatják az étrendet, hogy a szervezet készen álljon a vírusok elleni harcra.

Az immunrendszer megerősítése

Dr. Somogyi Katalin, a hévízi NaturMed Hotel Carbona főorvosa emlékeztet rá, hogy az immunrendszer erősítésével részben megelőzhetők vagy elkerülhetők a különböző betegségek. Az egyik legfontosabb, ami ellenállóbbá képes tenni, a C-vitamin. Lényeges szerepet játszik a légúti fertőzések megelőzésében és a kollagéntermelésben, amely a test elsődleges védvonalát, a bőrt táplálja.

C-vitamin
Fotó: Mindstyle / Getty Images Hungary

Fontos mindemellett az A-, B-, D- és E-vitaminok, továbbá különböző ásványi anyagok folyamatos pótlása is. Az utóbbiak közül feltétlenül oda kell figyelni a magnézium-, nátrium-, kálium- és szelénbevitelre, hisz ezek az elemek javítják az ellenálló képességet és közérzetet.

Sok szezonális zöldség igazi vitaminbomba

Ősszel sokféle szezonális zöldség és gyümölcs közül lehet válogatni, amelyeket nyersen vagy sütve-főzve egyaránt el lehet fogyasztani. Télire akár befőzve vagy fagyasztóban is el lehet raktározni a vitamindús ételeket. Mindenekelőtt érdemes körbenézni a piacon vagy a kertben, gyümölcsösben, mert ott is biztosan akad olyan finomság, ami tele van vitaminnal.

A szakértő olyan vitamindús zöldséget ajánl, mint a cékla, amelyet sütve vagy reszelve, salátaként is érdemes fogyasztani. Vagy a fekete retek, ami tele van C-, B-vitaminnal, vassal, kalciummal, káliummal és magnéziummal, ezért ajánlott megfázás esetén.

cékla
Fotó: fcafotodigital / Getty Images Hungary

A padlizsánnal késő őszig lehet tervezni. C-vitaminban gazdag, ezért antibakteriális, antivirális hatású, és változatosan elkészíthető, akár sütve, akár krém formájában. A kelbimbó szezonja késő ősszel kezdődik. Amellett, hogy többféle vitamint, rostot, kalciumot, vasat tartalmaz, sokoldalúan lehet felhasználni. Közkedvelt egytálétel például a rakott kelbimbó, de köretként vagy salátában is kiváló.

Az ősz persze nem telhet el sütőtök nélkül sem, amely a magas A-vitamin- és béta-karotin-tartalma miatt ideális tápanyagforrás. Készülhet belőle leves, püré, de meg is lehet sütni. A gomba is változatosan felhasználható: levesnek, rakott ételnek, grillezve, rántva egyaránt kiváló, és a B1-vitamin-szükségletet is részben fedezi. Ráadásul szárítva sokáig eláll.

Hazai gyümölcsök fogyasztása

Szeptembertől novemberig gyümölcsökben sincs hiány. A szőlő az egyik legalapvetőbb őszi gyümölcs, amely nemcsak rostokban gazdag, de gyulladásgátló hatással is bír. Kiegészítője vagy alapanyaga lehet főételeknek, salátáknak vagy süteményeknek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az alma gyakorlatilag tavaszig eláll, ezért ősszel és télen is része lehet az étrendnek. A többek közt E- és P-vitamint tartalmazó birsnek is vannak kedvező tulajdonságai: hűvös helyen sokáig tárolható, és megsütve vagy kompótként is fogyasztható.

A dió sem maradhat el az őszi asztalról. Sok benne az A-, E- és B-vitamin, valamint a magnézium, kálium, fluor és szelén. Magában is lehet rágcsálni, de salátára szórva vagy sütemény alapanyagaként is használható. A frissen facsart zöldség- és gyümölcslevek vitamin- és fitonutriens-tartalmukkal támogatják az immunrendszert.

Szabadidőben, akár kirándulások folyamán érdemes betakarítani az őszi erdő terméseit: csipkebogyót, somot vagy kökényt. Ezek rendkívül hasznos vitaminforrások, és többféleképpen fel lehet őket dolgozni. A magas C-vitamin-tartalmú, A-, B- és K-vitaminban gazdag csipkebogyóból tea vagy lekvár készíthető.

csipkebogyó tea
Fotó: Pannonia / Getty Images Hungary

A csipkebogyótea elkészítéséhez a termést 1-2 órán át langyos vízben kell áztatni, így a C-vitamin biztosan nem bomlik le. A som és a kökény szintén alkalmas lekvár főzésére, akár vegyíteni is lehet. Számos gyümölcsből leves is főzhető: az alma, a körte vagy a birs remekül kiegészítik egymást, a levest pedig fahéjjal, gyömbérrel, szegfűszeggel fűszerezve, mézzel édesítve lehet pikánssá varázsolni.

Pótolják a B-vitamint a szervezetben: 10 finom étel, ami az idegrendszert is védi

A vitaminok elsődleges forrásai a húsételek, de némi tudatossággal a vegetáriánus étrendben is jól pótolhatók.

Pótolják a B-vitamint a szervezetben: 10 finom étel, ami az idegrendszert is védi

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük