Összeomolhat a keringési rendszer: 8 tanács, ami életet menthet kánikulában

A magas hőmérsékletet valaki vagy nagyon szereti, vagy gyűlöli: ezeket a veszélyeket viszont mindenkinek ismernie kell.

Veszélyek kánikulában

Folyamatosan azt szajkózták gyerekkorodban, hogy mindig kend be magad, mielőtt napra mész? A leégésnél sokkal veszélyesebb kockázatokat is tartogat, ha beüt a kánikula, és a hőmérséklet 30 °C fölé kúszik.

Veszélyek hőségben

Aki krónikus betegségben szenved, valószínűleg tapasztalta már, hogy a hőmérséklet nem csupán a közérzetét, de a gyógyszerek adagját is befolyásolhatja. Ez azért van, mert a melegnek, éppúgy, mint a hidegnek is, az erekre gyakorolt hatása által a gyógyszerek felszívódása megváltozik, az erek kitágulnak, vagy pont, hogy összeszűkülnek, ez pedig kellemetlen tüneteket okozhat nem megfelelő kontroll mellett.

De nemcsak nekik van szükségük különös odafigyelésre hőségben, hiszen felhevült testtel vízbe ugrani például a legegészségesebb embernél is légzésleállást okozhat: elmondjuk, miért.

A Ne ugorj fejest, mert leáll a szíved! nem egészen pontos meghatározás. A hideg víz hatására a forró testben a Kratschmer-reflex aktiválódik, aminek hatására a gége görcsbe rándul, leáll a légzés, és kész a baj.
Az alkohol és a meleg együttes hatására a vese erei olyan mértékben kitágulhatnak, hogy az a drasztikus vérnyomáscsökkenés hatására tönkreteheti a keringési rendszert.
Fotó: petrenkod / Getty Images Hungary
Akinek ingadozó a vérnyomása, melegben különösen figyeljen oda a rendszeres mérésre, hiszen a gyógyszeradag kontrollálására is szükség lehet bizonyos hőfok felett.
A kiszáradás a csecsemőkön kívül a cukorbetegeket veszélyezteti leginkább, hiszen a vér összetételének eltolódása a gyógyszerek felszívódását nagyban befolyásolja, így a hatásuk is megváltozik.
Ahogy egy kisgyermeket sem viszel sétálni a tűző napra, a házi kedvencekről se feledkezz meg: mindig legyen számukra árnyék és víz!
Fotó: Getty Images Hungary
Nem magyarázat, hogy csak egy percre szaladsz be valahova: az autóban senkit sem hagyhatsz, hisz bármi közbejöhet, a zárt térben pedig percek alatt elviselhetetlenné válhat a hőség.
Fotó: Halfpoint / Getty Images Hungary
Szemeid védelmére feltétlenül UV-szűrős napszemüveget használj: az erős fény szürke hályoghoz vagy akár vaksághoz is vezethet hosszútávon!
A megfelelő faktorszámú naptejek használatával megelőzheted a bőr korai öregedését, és kiszűrheted azokat a káros sugarakat, melyek a bőrrák kialakulásáért is felelősek.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük