Közel 1 millió magyar szenved ebben a betegségben! Ezt kell tenned, hogy elkerüld!

Elég néhány apró változtatás, hogy megóvd a szerv egészségét.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vese a szervezetben kulcsszerepet betöltő, kiválasztó páros szerv. A testben keringő vér szűrését végzi, a méreganyagokat és a felesleges folyadékot pedig eltávolítja belőle: a vizelettel ezek távoznak, amennyiben a vesék megfelelően működnek. A vesék tehát segítenek a salakanyagok kiválasztásában, védelmük éppen ezért elengedhetetlen. A modern életmóddal sajnos sok olyasmit tesz és fogyaszt az ember, ami káros hatással lehet a vesékre. Ebből adódóan hazánkban 900 ezer fölötti a vesebetegek száma - az ilyen betegségek pedig legalább felerészben a cukorbetegség és a magas vérnyomás szövődményeként alakulnak ki. Azonban jó hír, hogy már apró életmód- és táplálkozásbeli változtatások is segíthetik a védelmüket. Az alábbi galériában ezekről olvashatsz: lapozd át!

A legfontosabb a vesék védelme érdekében a napi nátriumbevitel csökkentése. A túlzott sófogyasztás okozója lehet a magas vérnyomásnak, ami megterheli az ereket a testben mindenhol, így a vesékben is. Ez károsítja a vesék szöveteit, pusztulásukat okozza. A sóbevitel minimalizálásával azonban a magas vérnyomás rizikója is csökkenthető.

A sófogyasztás fő problémája, hogy hiába használ az ember kevés sót például a főzéshez, az számos gyakran fogyasztott ételben található meg nagy mennyiségben. A feldolgozott húsok, illetve tartósított termékek rengeteg sót tartalmaznak, ahogy a félkész vagy kész termékek, például zacskós levesek, konzervek is. A sós finomságokat, amilyen például a chips, a ropi vagy a mogyoró, pedig talán említeni sem kell.

Felmerül azonban a kérdés: milyen fűszereket érdemes használni, ha a só mennyisége csökken? Remek megoldás erre például a pirospaprika vagy a chili, ezek nátriumtartalma ugyanis meglehetősen alacsony, míg ízük roppant intenzív.

Hasonló a helyzet a fokhagymával is: intenzív íze kiváló fűszerré varázsolja, porított formában remek helyettesítője lehet a sónak. Emellett csökkenti a koleszterinszintet, ami szintén fontos a vesék egészséges működése szempontjából.

Víz, víz, víz! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a vesék egészséges működésében az elegendő, napi legalább 2 liternyi vízfogyasztás. Az elégtelen folyadékbevitel hatására a vér besűrűsödik, a tápanyagok lassabban áramlanak a szervekbe és a sejtekbe, hosszú távon pedig lelassul az anyagcsere és a méregtelenítési folyamat. Ez magas vérnyomáshoz vezet, hosszú távon pedig a vesék megbetegedéséhez.

Az étrendbe érdemes beiktatni a vörös áfonyát, amely amellett, hogy hatásos a különféle fertőzésekkel, így például a húgyúti problémákkal szemben, kiváló érvédő hatással is bír, amivel aktívan támogatja a vesék egészséges működését.

Szilva székrekedésre, áfonya felfázásra: melyik aszalt gyümölcsöt mire edd?

A szárított gyümölcsök azonos élettani hatásokkal bírnak, mint nyers társaik, azonban télen is beszerezhetőek. Képes cikkünkből megtudhatod, mely aszalt gyümölcs hogyan hat az egészségedre!

Szilva székrekedésre, áfonya felfázásra: melyik aszalt gyümölcsöt mire edd?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük