Mitől lehet véres a vizelet? 11 súlyos betegséget sorolt fel az urológus, aminek ez az egyik tünete
Súlyos betegségek is állhatnak a véres vizelet hátterében, a főbb tudnivalókat urológus szakorvos mondta el.
A véres vizelet mindenképpen annak a jele, hogy valami helytelenül működik a vizeletkiválasztó rendszerben. Tehát akár látható a vér, akár csak a teszt mutatja ki, feltétlenül orvoshoz kell fordulni az ok felderítése miatt. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra a kérdésre válaszolt, hogy honnan származhat a vizeletben megjelenő vér, illetve hogy milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek a diagnózis felállításához.
A véres vizelet okai
A véres vizelet (haematuria) két fő típusát lehet megkülönböztetni, attól függően látható-e maga a vér.
Makroszkópos haematuria esetén a vér szemmel láthatóan jelen van a vizeletben, ami emiatt lehet rózsaszín, piros vagy barnás. A látvány valószínűleg ijesztő lehet, de fontos tudni, hogy már néhány csepp vér is elszínezheti a vizeletet.
A mikroszkópos haematuria szemmel nem látható, de az elemzés során kimutatható, hogy az üledékben a normálisnál több vörösvértest található.
A véres vizelet ugyanakkor ritkán jelentkezik önmagában, legtöbbször más tünetek is jelzik, hogy valami nem jól működik. Ilyen lehet például az égő érzés, fájdalom vizelés közben, a sürgető vizelési inger, a hányinger, a hányás, az alhasban, derékban, medencénél vagy valamelyik oldalon jelentkező fájdalom, az étvágytalanság, a fogyás, a kimerültség, esetleg a láz, az ödémák, a szemkörnyék puffadása, illetve az olyan mérhető érték, mint a magas vérnyomás.
Honnan származhat a vér?
A vizeletben megjelenő - nem mindig szabad szemmel látható - vér a vizeletkiválasztó rendszer bármely részéből származhat, döntően: a veséből, a húgyutakból, a hólyagból és a húgycsőből - korábban írtunk azokról a tünetekről, amik vesekőre utalnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vérzést kiváltó állapotok, betegségek is szerteágazóak lehetnek, többek közt:
- húgyúti vagy vesefertőzés,
- hólyag vagy vesekő,
- hólyagot érintő fertőzés,
- vesét érintő betegségek (például a szűrőrendszer gyulladása, vagyis glomerulonephritis),
- prosztatamegnagyobbodás,
- daganat a prosztatában, hólyagban vagy vesében,
- bizonyos örökölt betegségek (például sarlósejtes vérszegénység vagy cisztás vesebetegség),
- endometriózis,
- egyes gyógyszerek mellékhatásai (például aspirin, heparin és penicillin),
- a vese sérülése,
- túlzott erőkifejtés.
A diagnózishoz szükséges vizsgálatok
- Ha valaki a véres vizelet miatt érkezik kivizsgálásra, nyilvánvalóan el kell mennie egy vér- és vizeletvizsgálatra. Itt érdemes hangsúlyozni, hogy ha nő éppen menstruál, még ha az éppen szabálytalan menstruáció is, az téves eredményt adhat, így mindenképpen meg kell várni annak befejeztét. A vizeletből többek közt fertőzésre utaló jeleket lehet kiszűrni, a vérvizsgálatok a vese és a prosztata működéséről is képet adnak – ismerteti dr. Rákász István. Itt elolvashatod, mikre kell figyelni, ha vizeletmintát visz az ember a laborba.
- A laborvizsgálatok eredménye alapján már lehet következtetni bizonyos betegségekre, de sokszor további képalkotásokra, tesztekre is szükség van a pontos diagnózishoz. Ezért szóba jöhet vese-ultrahangvizsgálat, cisztoszkópia, MRI- vagy CT-vizsgálat, illetve súlyosabb esetben vesebiopszia is. Így derül ki, mi az oka a véres vizeletnek, és így állítható be a célzott kezelés. Bakteriális fertőzésnél például antibiotikum, hólyag vagy vesekőnél azok eltávolítása, prosztatamegnagyobbodásnál, egyes vesebetegségeknél gyógyszeres kezelés, endometriózisnál a nőgyógyász által rendelt kezelés, gyógyszermellékhatásnál esetleg gyógyszerváltás, daganat esetén pedig az adott betegségnek megfelelő kezelés jelenthet megoldást. Ami a legfontosabb, hogy mivel a vizeletben megjelenő vér nem tekinthető természetesnek, minél előbb érdemes vele orvoshoz fordulni.
5 dolog, amit lehet, hogy te is rosszul csinálsz pisiléskor - A túl sok vécére járás sem jó
Fontos betartani az alábbi vizeléssel kapcsolatos szabályokat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- vizelet
- tünetek és betegségek
Mitől lehet habos a vizelet? 9 kísérő tünet, ami komoly problémára utalhat
- vizelet
- tünetek és betegségek