A végbélpolip 5 jellemző tünete: rosszindulatúvá is fajulhat, ha nem kezelik
Akár az egyszerűnek tűnő hasmenés is utalhat végbélpolipra.
A végbélpolip lehet, hogy évekig észrevétlen marad, ám gyakran igen kellemetlen tünetek jelzik az elváltozást. Fontos, hogy a megfelelő beavatkozásra még időben sor kerüljön, és nemcsak a panaszok miatt, hanem azért is, mert akár rosszindulatú daganattá is válhat.
Hogy milyen tünetek esetén érdemes végbélpolipra gyanakodni, arról dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze beszélt.
Végbélpolip: kitüremkedés a végbél üregében
A végbélpolip a vastagbél utolsó részében, a végbél nyálkahártyáján kialakult kinövés. Méretét tekintve elég változatos képet mutathat, léteznek igen aprók és nagyra növő polipok is, kocsányon lógóak, laposan a falon fekvők, létrejöhetnek csoportosan és magukban is. Általában az ötven-hatvan év feletti férfiaknál fordul elő, ám megjelenhet a fiatalabb korosztály tagjainál is. Kialakulásának pontos oka nem ismert, ám nagyobb kockázati tényezőnek számít a genetikai hajlam mellett a helytelen, mozgásszegény életmód, a dohányzás, a rostszegény táplálkozás.
Főbb tünetei
- Hasfájás.
- Nyákos széklet.
- Ritkán, elhanyagolt esetben bélelzáródás.
- Végbélvérzés - akár látható vagy csak laboratóriumban kimutatható.
- Megváltozik a székürítés - váltakozóan hasmenés-székrekedés jelentkezik.
Rosszindulatúvá is fajulhat
A végbélpolip általában jóindulatú, ám a nagyobb és mirigy eredetű vastagbélpolipok - polip-adenoma - rosszindulatúvá válhatnak. Sajnos elsőre nem lehet kideríteni, vajon jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó, arra csakis a daganat eltávolítása után lehet választ kapni, éppen ezért minden polipot ki kell metszeni. A szövettani vizsgálat során állapítják meg a daganat típusát. Sajnos egy jóindulatú elváltozás is átalakulhat idővel, elrákosodhat. De akár tünetek hiányában is érdemes orvoshoz fordulni, ha a családban többször előfordult már a betegség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Eltávolították a polipot, hogyan tovább?
- Ha valakinél polip alakult ki, és azt eltávolították, utána az érintettnek rendszeres kontrollon kell részt vennie, mivel az elváltozás sajnos újra megjelenhet. Hogy pontosan milyen időközönként kell a szűrésen járni, az változó, ugyanis függ többek között a kioperált polipok számától, nagyságától, rosszindulatúságától - mondja dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze.
A végbélpolip szűrése, diagnózisa, kezelése
A végbélpolipok olykor kitapinthatók, ám általában végbéltükrözés - rektoszkópia - vagy az egész vastagbél vizsgálata - kolonoszkópia - során fedezik fel. A polipok gyakran az egész vastagbélben előfordulhatnak. Amennyiben a polip típusa és elhelyezkedése lehetővé teszi, ezzel egy időben el is távolítják. Szerencsére csupán a nagy polipok esetén van szükség hasi műtétre. Legtöbbször a polip eltávolítása elegendő a gyógyuláshoz, ám, ha rosszindulatú az elváltozás, úgy további sebészeti, onkológiai terápia szükséges.
Emésztőrendszeri betegségek képeken
Bizonyos egészségügyi problémákat még elképzelni is nehéz. Béltükrözéssel és CT-vel készült képeket mutatunk a súlyos emésztőrendszeri betegségekről.
Kép: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- vetélés