Nemcsak rákot okoznak: a génhibák más súlyos betegségekhez is vezethetnek
Az életmódon túl a gének is sok súlyos betegségért felelősek.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- A 73 éves divattervező ruháin szinte az összes szín szerepel: koalás pulóverét még Diana is viselte »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Bár az életmóddal számos betegség kialakulásának kockázata nagyban csökkenthető, a genetika is meghatározhatja, ki milyen megbetegedésre hajlamos. A tudomány jelen állása szerint a genetikai tesztek a rák mellett már az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór valószínűségét is ki tudják mutatni.
A DNS ugyanis meghatározhatja a tápanyagfelvétel teljesítményét, az omega-3 zsírsav akadályozott felvétele például az Alzheimer-kór kockázatát növeli meg, de más súlyos betegségek is kötődhetnek a génekhez.
A genetikai vizsgálatok lehetőségei egyre bővülnek, miközben a páciensek tudatossága is nő: szerencsére egyre többen kíváncsiak arra, hogy a szülői-nagyszülői betegségek öröklődtek-e szervezetükben, ami akár életet is menthet.
Szívbetegségek
A szív- és keringési rendellenességek vezető halálokoknak számítanak világszerte. Bár a helyes életmóddal jelentősen csökkenthető a megbetegedések kockázata, a The New England Journal of Medicine című szaklapban publikált tanulmány szerint a gének is növelhetik a szívbetegségek kockázatát.

Az 55 ezer résztvevővel készült, 2016-os kutatás közel ötven különböző DNS-markert talált a koszorúér-betegségre. Az életmódváltás természetesen még nagyobb hangsúlyt kap a leginkább veszélyeztetett csoport esetében: az egészséges életmód - így a dohányzásról való leszokás, az egészséges testsúly, a rendszeres mozgás és a tudatos étkezés - 50%-kal csökkentette a betegség kockázatát.
Bélpolipok
A bélpolipok kialakulása sem csak családtörténet függvénye, de fiatalabb korban nagy szerepe van benne a genetikának. Átlagosan ötből egy érintett családjában előfordult már adenomatózus polip, vastag- vagy végbélrák az American Cancer Society szerint.
Mivel az adenomatózus polip rosszindulatú elfajulásra hajlamos, elsőfokú rokonnál ismert jelen vagy múltbeli megbetegedés esetén fokozottan figyelni kell, és legalább ötévente szükséges részt venni szűrővizsgálatokon, ötven év alatt is.
Lisztérzékenység
A teljes gluténmentes diétát nem feltétlenül kell mindenkinek követnie, de cöliákia esetén kiemelten fontos. Az intoleranciától eltérően ez nem egy egyszerű emésztési probléma, a betegség esetén a gluténfogyasztás hosszabb távon súlyos sérülést okoz a vékonybél bolyhaiban.
A Celiac Disease Foundation szerint a lisztérzékenység is összefüggésben lehet a genetikával. Az érintettek testvéreinek átlagosan több mint 10%-ában kialakul a felszívódászavar. A gének jelenléte ugyan nem feltétlenül jelent betegséget, de mindenképp indokolt felkeresni a gasztroenterológus szakorvost, különösen, ha a cöliákia tüneteit, többek között hasi fájdalmat, súlycsökkenést, hasmenést tapasztalsz.
OLVASD EL EZT IS!

- szívroham
- magas vérnyomás
Csökkenti az infarktus esélyét, ha mindennap fogyasztod - 10 kötelező, szíverősítő étel

- emésztés
- lisztérzékenység