Késik, kimarad, de biztosan nem vagy terhes? Így játszhat szerepet a túlsúly a menstruációban
A zsírpárnák maguk is képesek befolyásolni a hormonokat.
Rendszertelen periódusnak számít, ha a menstruációs ciklus hosszabb vagy rövidebb 21-35 napnál. Ilyenkor nemcsak egy apró kellemetlenségről van szó, hanem egy, az egészségeddel, általános állapotoddal kapcsolatos fontos jelzésről.
Azt biztosan észrevetted már, hogy a stresszesebb időszakok például képesek befolyásolni a ciklus alakulását, azt azonban kevesebben tudják, hogy a testsúly is kihat a rendszerre.
A túlsúly hatása a menstruációra
A testen tárolt zsír mennyisége akár nő, akár csökken, képes erőteljesen befolyásolni a menstruációs ciklus alakulását. Ez azért történik, mert ilyenkor több fontos szabályozó hormon szintje is megváltozik a szervezetben.
A női test esetében a zsír felhalmozódásával a periódus is megváltozhat. A zsírsejtek ugyanis egy enzimet, aromatázt termelnek, mely felelőse egy ösztrogénszerű hormon termelésének. Ahogyan az ösztrogénes hatás növekszik, úgy változhat egyre nagyobb mértékben a ciklus. Ugyanekkor megnövekedett hasi vízvisszatartás, fejfájás, a libidó csökkenése és erőteljes hangulatingadozások jelentkezhetnek. Ezt általában már kismértékű a fogyás is képes helyrebillenteni. A női termékenységet ilyen esetekben már a testsúly 5%-ának leadása is pozitívan befolyásolhatja.
A fogyás és hízás folyamatai erősen érintik a férfi és női nemi hormonok, az ösztrogén és a tesztoszteron mennyiségét. Ez azonban akár olyan mértékű is lehet, hogy ha a testsúly mintegy 20%-kal nő vagy csökken, akkor amenorrhea lép fel, azaz egy vagy több ciklus egymás után kimarad. Ilyenkor ugyanis a súly változása stresszt, megterhelést jelent, amire az a természetes reakció, hogy a test úgy dönt, hogy ez nem megfelelő időszak a teherbeesésre, így az ovuláció megszűnik.
A rendszeres menstruációs ciklus és a női egészség fenntartásában kiemelkedő szerepe van a megfelelő testsúly folyamatos tartásának. Ahhoz, hogy ezeket ellenőrizni tudd, érdemes naptárban feljegyezni a ciklus kezdetét, és ugyanekkor mérni is a testsúlyt is, melyben egy körülbelül háromkilós változás vagy egy ötnapos csúszás már sok mindent korán jelezhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A PCOS kockázata
A policisztikus ovárium szindróma szorosan összefügg a túlsúllyal és a női nemiszerv-rendszerrel. A PCOS-ként rövidített betegség során ciszták jönnek létre mindkét petefészekben, ami hízáshoz és nagyon rendszertelen, néha kimaradozó menstruációhoz, terméketlenséghez vezet. A betegség esetében a túlsúly nemcsak kockázati faktor, de tünet is lehet.
A PCOS összefügg az inzulintermelés változásával, így a diabétesszel, de a hormonális rendszer felborulásának következményeként akár férfias jellegű szőrnövekedés is előfordulhat. A rossz hír, hogy ezzel az endometriális rák kockázata durván megnő, így a problémával mindenképpen foglalkozni kell. Kezelésként leggyakrabban fogyást, illetve hormonális gyógyszereket javasolnak.
Így kezdd a fogyókúrát
Szeretnél leadni néhány kilót? A legtöbb módszer csak arra jó, hogy hamar vissza is hízz, hiába fogytál. Ezek az étrendek azonban nem így működnek. Hosszú távú, tartós, egészséges megoldást biztosítanak a túlsúly ellen, és segítik az életmódváltást. Ezért tartják őket 2017 legjobb diétáinak.
2017 legjobb fogyókúrái
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- betegség
- következmény