Mikortól veszélyes a tüdőgyulladás?
A tüdőgyulladás nem egy ritka, félelmetes, kezelhetetlen betegség. De mégis vannak olyan körülmények, amikor emberi életet is követelhet.
A tüdőgyulladás a tüdőszövet gyulladása. A tüdőszövet mellett gyakran érintettek lehetnek a léghólyagok és több, kisebb tüdőegység is. Alapvetően a tüdőgyulladás egy két-három hét alatt jól, sőt, teljesen kikezelhető betegség, melyet okozhat vírus, baktérium illetve gomba is.
A betegség akkor okoz igazán nagy gondot, ha kiskorú gyermeket, idős embert, ágyban fekvő beteget, vagy gyenge immunrendszerrel rendelkezőt (péládul HIV-pozitív vagy AIDS-es embert) támad meg.
Ilyenkor ugyanis a szervezet nehezebben, sokszor egyáltalán nem tudja leküzdeni az okozó vírust, vagy baktériumot. A kezeletlen, lábon kihordott tüdőgyulladás is igen veszélyes lehet.
Mi okozza?
A baktériumok közül a leggyakoribbak:
- Staphylococcus pneumoniae
- Staphylococcus aureus
- Lagionella
- Haemophylus influenzae
Vírusok közül a leggyakoribb:
- Varicella
- Influenza A és B típusa
- Parainfluenza
- Alultáplált gyermekek esetében pedig a kanyaró vírus is okozhatja.
A tüdőgyulladás gyakori, potenciálisan az életet veszélyeztető, jelentős halálozással járó kórkép. Elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket, az időseket és a krónikus betegeket veszélyezteti.
Kialakulása
A kórokozók általában belégzés útján jutnak be az alsóbb légutakba, ahol megtelepedve szaporodni kezdenek. A baktériumok gyulladásos folyamatot indítanak be. Első lépésben gyulladásos izzadmány képződik, amely a továbbiakban kedvező táptalaj a baktériumok szaporodásának, illetve a gyulladás tovaterjedésének. Az érintett területen a léghólyagocskák légtartalma csökken, előrehaladott esetben teljes méretüket gyulladásos, gennyes váladék tölti ki.
A betegség kiterjedése változatos lehet, érinthet egy teljes tüdőlebenyt, egy tüdőrészt, vagy egy hörgőt és az annak környezetében elhelyezkedő léghólyagokat. Ezek a megkülönböztetések röntgenleleten alapulnak. A tüdőgyulladásnak számos szövődménye lehet. Kialakulhat tüdőtályog, ez főleg a Staphylococcusok által okozott tüdőgyulladásra jellemző. Másodlagosan mellhártyagyulladás is felléphet A mellhártyagyulladás következtében a mellhártya üregében folyadék szaporodhat fel, ami légzési nehézséget okozhat.
A tüdőgyulladás a WHO, az ENSZ egészségügyi szervezete, tavalyi felmérése szerint a tizedik leggyakoribb halálozási ok a fejlett országokban, ahol az összes fertőző betegség közül tüdőgyulladásban halnak meg a legtöbben. A tüdőgyulladás az egyik leggyakoribb súlyos gyermekkori betegség. A harmadik világban a tüdőgyulladás a vezető halálok. A fiúk valamivel gyakrabban betegednek meg tüdőgyulladásban, mint a lányok.
Tünetei
- Száraz vagy váladékos köhögés (az utóbbi esetében a váladék sűrű, sárgás, barnás, esetleg véres is lehet)
- Mellkasi fájdalom
- Légzési nehézség
- Végtagfájdalom
- Magas láz (de lehet hosszan tartó alacsony láz, hőemelkedés is)
- Különösen súlyos esetekben szédülés
- Borzongás
- Fejfájás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A diagnózis felállítása sztetoszkóppal szinte teljes bizonyossággal lehetséges. A mellkas felső részét kopogtatva, ha az tompa, normálistól eltérő hangot ad ki, akkor a gyanú már eleve igen magas. Sokszor alkalmaznak köpet tenyésztést is, mellyel jól kiszűrhető a kiváltó ok is. A sztetoszkópos vizsgálattal szinte kéz a kézben jár a mellkas röntgen, mely pontosan kimutatja a gyulladás kiterjedtségét és elhelyezkedését, mely alapján szintén lehet a kiváltó kórokozóra következtetni.
A WHO adatai szerint a 7. leggyakoribb halálok a világon a tüdőgyulladás. A tüdőgyulladásos betegek mintegy 20%-a szorul kórházi kezelésre. Míg az otthon kezelhető pneumoniák halálozása 1% alatt marad, addig a kórházi ellátásra szoruló tüdőgyulladásos betegek halálozása 13,7%, az időseké 17,6%, míg az intenzív osztályos kezelést igénylő betegeknél 36,5%.
Kezelése
- A tüdőgyulladás kezelése antibiotikumokkal történik, mely ugyan nem hat a vírusos fertőzésekre, de mindenképpen elejét veszi a szövődmények kialakulásának.
- Ahhoz, hogy a felköhögött váladék maximálisan felszakadjon és el lehessen távolítani a szervezetből a legtöbb orvost, váladék oldó, köptető orvosságokat ír fel. Ezek általában kanalas gyógyszerek, melyeket étkezésekkor kell bevenni.
- A fájdalmas köhögést enyhítheti a párásított levegő.
- A lázra hagyományos lázcsillapító, illetve a jól bevált borogatás és hűtőfürdő a legjobb.
- A legfontosabb a kezeléskor, hogy a betegségedet nem szabad "lábon kihordani"! A tüdőgyulladás egy tipikus ágyban fekve gyógyítható betegség.
A tüdőgyulladásoknak mindössze 20-30%-át okozzák baktériumok, viszont ezen megbetegedéseknek a halálozása a többi kórokozó által kiváltott megbetegedésnek akár a 2-3-szorosa is lehet. Magyarországon a teljes antibiotikum-fogyasztásnak mintegy a tizedét a tüdőgyulladások kezelésére használjuk fel.
A keretes szövegrészeket a Budai Tüdőközpont oldalán találhatod meg. Ha szeretnél még többet megtudni a tüdőgyulladásról, akkor mindenképpen látogass el az oldalra ».
OLVASD EL EZT IS!
- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz
- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS
- gyógynövény
- tünetek és betegségek