Puffadás és teltségérzet ellen

Természetes epehajtók

Puffadás, jóllakottságérzés, fájdalmak - az mind annak a jele, hogy a májad vagy az epehólyagod rendetlenkedik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A máj rendellenes enzimértékei vagy a magas koleszterinszint többek között az életvitelünk és táplálkozási szokásaink átállítását is szükségessé teszik. Hagyományos orvosi kezelés mellett, ha komolyabb szervi okok nincsenek, az emésztési zavarokon sokat segíthetnek a különféle teák és egyes természetes alapanyagú termékek, amelyek csökkentik a feszültséget, és segítik a máj munkáját.

Első jelek

A máj – a test legnagyobb mirigyes szerve – méregtelenítő központként mintegy ötszáz különféle biokémiai folyamat felelőse. A májban termelődő epét az epehólyag fogja fel, és onnan kerül – a pillanatnyi szükségletnek megfelelően – a nyombélbe.

A máj és az epe rendellenes működésének az első jelei legtöbbször a böfögés, a puffadás, a gyomorégés és a teltségérzés, de jelezheti azt az idegesség, az ingerültség és a fáradtság is.

Az articsókától a vermutig

A máj- és epebántalmak klasszikus gyógynövényei közé tartozik a máriatövis és az articsóka. Manapság általában kapszula formájában alkalmazzák őket.

A máriatövis esetében megállapították, hogy a legfontosabb hatóanyaga, a silymarin a hagyományos módon főzött teában nem oldódik ki megfelelő mennyiségben. Ez az értékes keserűanyag segíti a sérült májsejtek regenerálódását, és növeli a káros anyagok iránti ellenálló-képességedet.

Aktiválja az epeváladék termelését, és ezáltal az emésztési bántalmakat is megszüntetheti. A klinikai orvoslás a máriatövis-kivonatot - részben egyéb hatóanyagokkal kombinálva - a máj alkohol, méreganyagok és gyógyszer okozta megterhelése, továbbá gyulladásos májbetegségek és májzsugor esetén alkalmazza.

Az articsóka csökkenti a magas koleszterin- és triglicerid-értékeket, növeli az epekiválasztást, segíti a máj vérellátását, így az gyorsabban képes regenerálódni, ezenkívül görcsoldó hatása is van. Az egyes kúrák időtartama ne legyen négy hétnél rövidebb, bár a hatás lényegesen hamarabb is megmutatkozhat.

Máj- és epeteák

A kapszulák szedését kiegészítheted teák és zöldséglevek fogyasztásával, valamint a helyes táplálkozással rengeteget tehetsz májad és az epehólyag egészsége érdekében. Ha a máj-epe teákat nem akarod készen megvásárolni, összeállíthatod azokat igényeid és panaszaid súlyossága szerint te magad is.

A puffadás ellen legjobb az édeskömény, a kamilla, a katáng és a borsmenta, mely utóbbinak görcsoldó hatása is van. Ezeket akut panaszok esetén tisztán is ihatod, kúrák alkalmával egyéb gyógyfüvekkel is összekeverhetőek.

Vigyázat: a legtöbb itt következő és jól bevált gyógynövény esetében előfordulhat túladagolás, és néha ellenjavallt használatuk! A napi mennyiségek ennélfogva nem ritkán korlátozódnak egy csészére, szedésük előtt mindenképpen beszélj orvosoddal vagy gyógyszerészeddel!

  • Üröm vagy fehér üröm: étvágygerjesztő, enyhe hashajtó, görcsoldó és epehajtó.
  • Borbolya vagy sóskaborbolya: a gyökérkéreg vérnyomás-szabályozó, epehajtó és májerősítő hatású.
  • Encián vagy tárnics: gyomorgyengeség, renyhe emésztés és epepangás esetén jó.
  • Füstike: mindenekelőtt az epehólyagra hat, de használják székrekedés ellen is. Különösen hatásos kevés vérehulló fecskefűvel kombináltan. Szedése előtt azonban feltétlenül konzultálni kell az orvossal!
  • Gyermekláncfű: a levél és a gyökérzet csökkenti az epeképződést, és vízhajtó hatása van.
  • Cickafark: étvágytalanság, gyomorgörcs ellen javasolt, továbbá epehólyag-gyulladás ellen is jó.
  • Szagos müge: nyugtató, görcsoldó.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit mikor használj?

Akinek epeköve van, és érzi az epegörcs közeledtét, igyon ezerjófűteát, amely megállíthatja a rohamot.

Epekő-megelőzésre és a máj védelmére az alábbi teakeverék ajánlható: 30 g darált máriatövis, 20 g gyermekláncfű-gyökér és -levél, 20 g csalánlevél és 10 g nyírfalevél keverékéből két púpozott teáskanállal tegyél egynegyed liter forró vízbe, majd tíz percig hagyd állni. Reggeli után vagy helyett, valamint este, lefekvés előtt kúraszerűen, legalább három hétig igyad.

  • Máj- és epebántalmakra hatásos az articsóka, a feketeretek és a cékla leve.
  • A zab igen sok könnyen oldódó ballasztanyagot tartalmaz, ezért kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet, és megköti a felesleges epesavakat a bélben. Naponta háromszor egyél egy-egy kanál zabkorpát.
  • Az étlap összeállítása fontos: epepanaszok esetén lehetőség szerint ne egyél zsíros vagy édes ételeket.

Ha szeretnél még több természetes epe-, vese- vagy hashajtót megismerni, és érdekelnek egyéb egészséggel kapcsolatos cikkek is, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük