Gyakori meghűlések, fáradékonyság, köhögés
Március 24. a TBC világnapja. Tudj meg többet a sokak által már nem létezőnek hitt betegségről.
A TBC szó hallatán sokak előtt elevenedik meg egy letűnt kor, amikor még előfordulhatott a súlyos betegség. Jogos, hiszen hazánkban az ’50-es évek óta minden újszülöttnek kötelező jelleggel beadják a BCG oltást, mellyel 14-16 évre szóló védettséget kapnak a TBC által okozott gennyes agyhártyagyulladástól és az egész testre kiterjedő tuberkolózistól.
Valójában azonban a tuberkolózis ma is létező problémát jelent, a fertőző megbetegedések közül - az AIDS után - a második legtöbb halálesetért felelős betegség a világon. Korábbi cikkünkben egy hazai egészségügyi dolgozó betegséggel kapcsolatos kálváriáját olvashatod.
Cseppfertőzéssel terjed a TBC
A TBC az 1800-as évek végén indult útnak az angliai gyártelepek lakosságának köréből, és a 19. század közepéig világszerte számos országban vezette a halálozási listákat. A betegséget a Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozó okozza, mely emberről emberre terjed cseppfertőzéssel.
Egyetlen TBC-fertőzött akár 10-15 embernek is képes továbbadni a baktériumot egy év alatt. Megfelelő kezelés hiányában pedig a betegek kétharmada belehal a fertőzésbe. Sajnos a betegségnek nincsenek specifikus tünetei, de az alábbi jelek felhívhatják rá a figyelmet.
A TBC tünetei
- Láz.
- Éjszakai izzadás.
- Gyakori meghűlés.
- Köhögés, véres köpet.
- Nyirokcsomó-duzzanat.
- Étvágytalanság, fogyás.
A fertőzés oka a gyenge immunrendszer
A WHO becslései szerint a világ lakosságának körülbelül egyharmada látens TBC-fertőzött, ami azt jelenti, hogy a beteg tünetmentes, és nem is tudja továbbadni a kórt. Ugyanakkor a látens fertőzöttek 10%-ánál az immunrendszer gyengesége miatt kialakul a betegség. A gyenge immunrendszer oka legtöbbször HIV-fertőzés, alultápláltság, erős dohányzás, de akár cukorbetegség is lehet.
A TBC kezelése
A betegség gyógyítható, ám a kezelés sikeressége nagyban függ attól, hogy időben felismerték-e a fertőzést, valamint megfelelő gyógyszeres kezelést kapott-e a beteg. Az esetek döntő többségében egyszerre több gyógyszer adásából álló kombinált kezelésre van szükség - ezzel elkerülhető a baktérium rezisztenssé válása.
A kezelés igen hosszadalmas, hat-kilenc hónapig is eltarthat, ez idő alatt fontos a gyógyszerek pontos szedése, valamint a kontrollvizsgálatok komolyan vétele.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Magas a fertőzöttek aránya
A WHO adatai szerint 2012-ben a 8,6 millió ember betegedett meg TBC-ben világszerte, és 1,3 millió bele is halt. Az európai régióban évente 78 ezer ember betegszik meg tuberkolózisban, hazánkban a fertőzöttek aránya - köszönhetően a még mindig kötelező BCG oltásnak - alacsony.
Arra, hogy napjainkban miért ilyen magas a világon a betegek száma, többféle válasz is adható. Egyrészt a fertőzöttek jelentős része az AIDS-betegek, kábítószer-élvezők köréből kerül ki, de a romló gazdasági helyzet is komoly szerepet játszik a betegség terjedésében - legrosszabb helyzetben egyértelműen a fejlődő országok lakói vannak.
Másrészt sajnos napjainkra több antibiotikummal szemben is rezisztenssé vált TBC baktériuma. Ezen kívül Nyugat-Európában és Észak-Amerikában már nem kötelező az újszülöttek BCG oltása, ami megkönnyíti a fertőzés terjedését.
Diagnózis tüdőszűréssel
A TBC-t legbiztosabban tüdőszűréssel lehet diagnosztizálni. Magyarországon már nem létezik kötelező tüdőszűrés, illetve azokban a térségekben rendelik el, ahol százezer lakosból 25-nél több TBC-s beteget regisztráltak.
Ha szeretnéd elvégeztetni a vizsgálatot, beutalót kell kérned a háziorvosodtól, és a szűrésért 1700 forintot kell fizetned - jelenleg 115 tüdőszűrő állomás működik az országban.
A tervek szerint célzott tüdőszűrést vezetnének be a hajléktalanoknál, illetve a rossz szociális helyzetben lévőknél. Kötelező marad továbbá a TBC-vel fertőzött betegek közvetlen környezetében élők szűrése: a családtagok mellett azonban a munkatársakat is vizsgálják majd.
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- tüdőbetegség
A nehézlégzés az első tünet! Egy alig ismert tüdőbetegség: pulmonális hypertonia
- rák
- tudomány
57 millióan halnak bele hamarosan
- influenza
- h1n1