A szúnyogcsípés-allergia tünetei
Lehet, hogy a szokásosnál érzékenyebben reagálsz a szúnyogcsípés okozta tünetekre?
Az allergiás megbetegedések egyre szélesebb körben érintik a hazai lakosságot is. A nyáron tapasztalat kellemetlen pollenallergiás tünetek mellett rovarcsípések is gyakran megkeserítik a szabadban töltött napokat.
Azzal talán tisztában vagy, hogy a darázscsípésre fokozott érzékenységgel reagál-e a szervezeted, ám a szúnyogcsípés is okozhat effajta panaszokat.
Létezik a szúnyogcsípés-allergia?
A kínzó, viszkető szúnyogcsípésért a nőstény szúnyogok felelnek, melyek a peterakáshoz szükséges fehérjéhez az emberi, illetve melegvérű állatok véréből jutnak hozzá.
A szúrás során a rovar szájszervét a bőrbe mélyeszti, és ezzel egy időben véralvadásgátló anyagot fecskendez a bőrbe, melyre a szervezet érzékenyen reagál. A szúnyog tehát már önmagában allergiás reakciót vált ki, ám nem mindegy, hogy ez a reakció milyen mértékű.
A szúnyogcsípés-allergia tünetei
- Viszkető, vörös folt a bőrön.
- Kiterjedt, vörös duzzanat a csípés körül.
- Napokon át megmaradó, vöröslő folt a bőrön.
- Ritkán láz is követheti a gyulladásos folyamatot.
Gyerekeknél gyakoribb
Az allergiás reakció lényege, hogy a szervezet felismerve a bekerült idegen anyagot hisztamint termel ellene. Ennek hatására az erek kitágulnak, folyadék áramlik a csípés helyére - ezáltal az megduzzad.
Tény, hogy a szúnyogcsípés-allergia elsősorban gyermekeknél fordul elő, és felnőttkorra spontán megszűnik. Ennek oka, hogy az évek során ismétlődő csípések egyfajta oltásnak foghatóak fel, aminek köszönhetően az immunrendszer megtanulja, hogyan reagáljon a csípésre.
A pollenallergia fokozhatja a kockázatot
Amennyiben azt tapasztalod, hogy a szervezeted idén hevesebben reagál a csípésekre, mint korábban, előfordulhat, hogy a vérszívó egyéb vegyszerekkel is találkozott, így több irritáló anyagot juttat a bőröd alá.
Ugyanakkor tested reakciója függ az aktuális állapotodtól is: ha például valamilyen pollenallergiában szenvedsz, véredben magasabb a hisztaminszint, így nagyobb a valószínűsége, hogy szervezeted érzékenyebben reagáljon a rovarcsípésekre. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy szúnyogcsípés hatására a garatnál szorító érzést tapasztalsz, ebben az esetben mindenképp fordulj orvoshoz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz a csípés ellen?
Fontos, hogy ne vakard a csípés helyét, hiszen azzal növeled a bakteriális felülfertőzés kockázatát. Alkalmazz hűsítő borogatást, valamint bevehetsz vény nélkül kapható, antihisztamin hatású tablettát. A gyógyszertárban vagy drogériában kapható Dimetindene-, illetve hidrokortizol-tartalmú krémek ugyancsak jó megoldást jelentenek a tünetek ellen.
Így védekezz a szúnyogok ellen!
A szúnyogok elleni talán legbiztosabb megoldást zárt térben a szúnyogháló jelenti. Emellett használhatsz még olyan elektromos szerkezeteket, melyek elpusztítják a lakásba tévedt vérszívókat. Amennyiben félsz ezektől a készülékektől, ültess olyan növényeket - akár a balkonra is - melyek illatukkal távol tartják a szúnyogokat.
Ilyen természetes aromákat használhatsz illóolaj formájában is, a bőrödre kenve. Kinti program esetén ezek az aromák, illetve a gyógyszertárban vagy drogériában kapható krémek jelenthetnek megoldást. Korábbi cikkünkből ellesheted néhány otthon is elkészíthető szúnyogriasztó receptjét.
OLVASD EL EZT IS!
- szúnyog
- homeopátia
A leghatékonyabb házi gyógymódok szúnyog- és darázscsípés ellen
- házimunka
- szúnyog