Gyakran szédülsz felálláskor? Keringési probléma és gyógyszer is okozhatja

A szédülés nemcsak kellemetlen érzés, de akár egészségügyi problémát is jelezhet.

Szédülés okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Talán sokak számára ismerős lehet az érzés, amikor az ember felkel az ágyból, vagy feláll egy székből, és elsötétül előtte a világ, annyira megszédül. A kellemetlen élményt nem szabad félvállról venni, különösen, ha az rendszeressé válik.

A szédülést olykor csak a vércukorszint leesése okozza, és néhány falat étel máris helyrezökkenti az illetőt, vagy vérnyomásprobléma, de a háttérben számos egyéb tényező és több egészségügyi probléma is állhat, sőt, esetenként gyógyszermellékhatásként is előfordul, ezért jobb mielőbb utánajárni, és a tünetek helyett a kiindító okokat kezelni.

Vérszegénység

Vérszegénység áll fenn, ha a vörösvértestek túl alacsony számban vannak jelen a szervezetben, vagy nem megfelelő a működésük, így nem képesek oxigénhez juttatni a szerveket. Ennek hátterében a vas, a folsav vagy a B12-vitamin hiánya, ritkább esetben autoimmun betegség áll. 

A szédülés mellett ilyenkor fáradtságérzet, gyengeség, légzési nehézségek, fejfájás, sápadtság, szapora szívverés, mellkasi fájdalom és a végtagok lehűlése léphet fel: fennállásuk esetén kezelés és életmódváltás lehet szükséges. 

Szívritmuszavar

Az arrhythmia a szédülés mellett szabálytalan szívritmussal, lassú és szapora szívveréssel járhat, továbbá mellkasi remegéssel, fájdalommal, légszomjjal, esetenként ájulással is kell számolnia az érintetteknek. A leggyakoribb ilyen zavar a pitvarfibrilláció, mely kezeletlen állapotban akár infarktust is okozhat. Az orvos által előírt kezelés mellett tiltólistára kerülhet az alkohol, a koffein és egyes gyógyszerek is. 

Dehidratáció

Esetenként előfordul, hogy egész egyszerűen a dehidratáció okozza a szédüléses tüneteket. Ha a szervezet nem jut elegendő folyadékhoz, akár néhány óra alatt is fáradtságot, zavartságot tapasztal az ember, amit az idő múlásával egyre súlyosabb tünetek váltanak fel. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra ezért nemcsak nyáron és testmozgás közben fontos figyelni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyensúlyszervi károsodás

A belsőfül egyensúlyért felelős idegeinek károsodása vagy más néven a neuritis vestibularis is okozhat szédülést. Ez a probléma gyakran együtt jár a hallászavarral, esetleg hányingerrel, émelygéssel, heves szívdobogással is. A kezelési mód attól függ, hogy vírusfertőzés vagy keringési zavar áll-e a hátterében, így antivirális vagy keringésjavító készítményeket is írhat fel az orvos.

Gyógyszermellékhatás

A szédülés egyes gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet, amit esetenként erős és hirtelen fáradtságérzet és gyengeség kísér. A mellékhatás előfordulhat többek között a fluoxetine- és trazodone hatóanyagú antidepresszánsoknál, az epilepszia kezelésére alkalmazott gabapentin, valproát és pregabalin hatóanyagú gyógyszereknél is. 

Emellett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, béta-blokkolók, ciklobenzaprin- vagy metaxalone-tartalmú izomlazítók, különböző altatógyógyszerek esetében is előfordulhat szédülés mellékhatásként. Ilyenkor a kezelés, illetve az orvosság megváltoztatását írja elő az orvos.

(Képek: Getty Images Hungary.)

Fejfájás és szívdobogás ellen: 10 növény, amiben rengeteg a vas

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük