Gyakran szédülsz felálláskor? Keringési probléma és gyógyszer is okozhatja
A szédülés nemcsak kellemetlen érzés, de akár egészségügyi problémát is jelezhet.

- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
Talán sokak számára ismerős lehet az érzés, amikor az ember felkel az ágyból, vagy feláll egy székből, és elsötétül előtte a világ, annyira megszédül. A kellemetlen élményt nem szabad félvállról venni, különösen, ha az rendszeressé válik.
A szédülést olykor csak a vércukorszint leesése okozza, és néhány falat étel máris helyrezökkenti az illetőt, vagy vérnyomásprobléma, de a háttérben számos egyéb tényező és több egészségügyi probléma is állhat, sőt, esetenként gyógyszermellékhatásként is előfordul, ezért jobb mielőbb utánajárni, és a tünetek helyett a kiindító okokat kezelni.
Vérszegénység
Vérszegénység áll fenn, ha a vörösvértestek túl alacsony számban vannak jelen a szervezetben, vagy nem megfelelő a működésük, így nem képesek oxigénhez juttatni a szerveket. Ennek hátterében a vas, a folsav vagy a B12-vitamin hiánya, ritkább esetben autoimmun betegség áll.
A szédülés mellett ilyenkor fáradtságérzet, gyengeség, légzési nehézségek, fejfájás, sápadtság, szapora szívverés, mellkasi fájdalom és a végtagok lehűlése léphet fel: fennállásuk esetén kezelés és életmódváltás lehet szükséges.

Szívritmuszavar
Az arrhythmia a szédülés mellett szabálytalan szívritmussal, lassú és szapora szívveréssel járhat, továbbá mellkasi remegéssel, fájdalommal, légszomjjal, esetenként ájulással is kell számolnia az érintetteknek. A leggyakoribb ilyen zavar a pitvarfibrilláció, mely kezeletlen állapotban akár infarktust is okozhat. Az orvos által előírt kezelés mellett tiltólistára kerülhet az alkohol, a koffein és egyes gyógyszerek is.
Dehidratáció
Esetenként előfordul, hogy egész egyszerűen a dehidratáció okozza a szédüléses tüneteket. Ha a szervezet nem jut elegendő folyadékhoz, akár néhány óra alatt is fáradtságot, zavartságot tapasztal az ember, amit az idő múlásával egyre súlyosabb tünetek váltanak fel. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra ezért nemcsak nyáron és testmozgás közben fontos figyelni.
Egyensúlyszervi károsodás
A belsőfül egyensúlyért felelős idegeinek károsodása vagy más néven a neuritis vestibularis is okozhat szédülést. Ez a probléma gyakran együtt jár a hallászavarral, esetleg hányingerrel, émelygéssel, heves szívdobogással is. A kezelési mód attól függ, hogy vírusfertőzés vagy keringési zavar áll-e a hátterében, így antivirális vagy keringésjavító készítményeket is írhat fel az orvos.
Gyógyszermellékhatás
A szédülés egyes gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet, amit esetenként erős és hirtelen fáradtságérzet és gyengeség kísér. A mellékhatás előfordulhat többek között a fluoxetine- és trazodone hatóanyagú antidepresszánsoknál, az epilepszia kezelésére alkalmazott gabapentin, valproát és pregabalin hatóanyagú gyógyszereknél is.
Emellett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, béta-blokkolók, ciklobenzaprin- vagy metaxalone-tartalmú izomlazítók, különböző altatógyógyszerek esetében is előfordulhat szédülés mellékhatásként. Ilyenkor a kezelés, illetve az orvosság megváltoztatását írja elő az orvos.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- orvos
- tünetek és betegségek
Gyakran elszédülsz? A fül-orr-gégészt kell először felkeresni

- megelőzés
- vitamin