Sodort cigi: tényleg károsabb, mint a hagyományos?
A sodort cigiből több káros anyag kerül a szervezetbe. Tudod, miért?
A folyamatos áremelkedésnek köszönhetően egyre többen térnek át a dobozosról a sodort cigikre. Sokak szerint ez a változat nemcsak olcsóbb - egy 40 grammos dohány ára jelenleg 800-1600 forint, és 50 szál cigi is kijön belőle -, de stílusosabb is.
Az egészségügyi kockázatokat latolgatva azonban gyakran felmerül a kérdés, hogy nem károsabb-e a kézzel sodort cigaretta a hagyományosnál.
Károsabb a sodort cigi?
Sokan állítják, hogy a sodort cigi kevesebb egészségügyi kockázattal jár, mivel nem lehet egyiket a másik után szívni - elkészítése időbe telik. Ugyancsak elterjedt nézet, hogy a zacskós dohány természetesebb, mint a dobozos.
Egy új-zélandi kutatás azonban rámutatott az érem másik oldalára is. A vizsgálatban sodort - füstszűrővel ellátott - és dobozos cigarettát szívó emberek esetében tanulmányozták a dohányzás szervezetre gyakorolt hatását.
Intenzívebben kell szívni
A két csoport tagjainak napi cigarettaadagja nagyjából megegyezett. Az első cigit mindkét csoport tagjai közel azonos időben - ébredés után hat-nyolc perccel - szívták el.
A kutatók megfigyelték, hogy a sodort cigarettát szívók esetében a napi első szál jellemzően lazább volt a dobozos ciginél - míg előbbi átlag 0,45 gramm dohányt tartalmazott, az utóbbi 0,7-0,8 grammot.
A következő cigaretták esetében azonban fordult a kocka: a sodort cigiket erősebben szívták a kísérleti alanyok - egy slukk átlagosan 25%-kal volt nagyobb. A megfigyelt jelenség oka, hogy a sodort cigi nedvességtartalma magasabb - 20% -, mint a dobozosé - 13-14% -, így nehezebb életben tartani, intenzívebben kell szívni. Azért is könnyebben kialszanak ezek a saját kezűleg gyártott szálak, mert a hozzájuk kapható cigarettapapírokban nincsenek égésgyorsító anyagok. Mindezek eredményeképpen több kátrány és szén-monoxid jutott a sodort, mint a dobozos cigarettát szívó csoport szervezetébe.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Esélylatolgatás
Akár boltban vásárolod készen, akár magad sodrod a cigidet, tisztában kell lenned vele, hogy rossz szokásoddal megrövidíted az életed, hiszen jelentősen növeled számos krónikus megbetegedés kialakulásának rizikóját. Ilyenek a szív- és érrendszeri megbetegedések, a csontritkulás, valamint körülbelül 14 rákfajta - köztük tüdő-, gége-, hasnyálmirigy-, illetve béldaganat. Ha azonban rászánod magad, hogy leteszed a cigit, napról napra érezheted a füstmentesség pozitív hatásait. Erről többet is megtudhatsz korábbi cikkünkből.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- dohányzás
Rákrizikó: hány százalékban múlik rajtad a súlyos betegség kialakulása?
- tudomány
- cigaretta