Lerövidítheti az élettartamot, pedig sokan nem is gondolnák: rengeteg embert érint az elmagányosodás

A mentális egészséget érintő problémák az öregedést is felgyorsíthatják.

magány
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ember társas lény, nem csak a mentális, a fizikai egészségére is hatással van, hogy vannak-e a környezetében olyan személyek, akikhez kapcsolódni tud. 

Bár a társas kapcsolatok fontosságával a legtöbben tisztában vannak, talán nem ez az elsődleges tényező, amely eszükbe jut az élettartammal kapcsolatban. Pedig nagyon úgy tűnk, hogy ezzel is számolni kell, egy friss kutatás szerint a magányosság és a boldogtalanság még a dohányzásnál is jobban öregíthet. 

Lerövidítheti az élettartamot a magány

Az emberek világszerte a magányosság fokozódásával szembesültek a koronavírus miatti lezárások, a fizikai távolságtartás, a home office és az online oktatás következtében. Hiába tartottak akár csak rövid ideig a korlátozások, az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint hosszú távon is hatással lehetnek a mentális és fizikai egészségre, az élethosszra és az általános jóllétre. 

Régóta ismert, hogy a szociális interakció az egészség szempontjából is rendkívül fontos, a kor előrehaladtával a megőrzött családi, baráti kapcsolatok a szellemi hanyatlás késleltetéséhez, a demencia megelőzéséhez is hozzájárulhatnak

Az Aging című szaklapban 2022 szeptemberében megjelent tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy mely tényezők gyorsíthatják fel leginkább az öregedést, befolyásolhatják negatívan az élettartamot. A kutatók ehhez 12 ezer 45 éves vagy annál idősebb felnőtt adatait elemezték, akik részt vettek egy kínai egészségügyi és nyugdíjazási longitudinális vizsgálatban. Az alanyoktól vérmintát vettek, valamint a kórtörténetükre, a mentális egészségükre és a szociális körülményeikre vonatkozó információkat gyűjtöttek be. A kutatók az adatok begyűjtése után feltérképezték, hogy mely tényezők hathatnak a legnagyobb mértékben az élettartamra, és vezethetnek gyorsított öregedéshez. 

Arra jutottak, hogy az olyan pszichológiai faktorok, mint a magány vagy a boldogtalanság 1,65 évvel felgyorsíthatják az öregedést ahhoz képest, hogy hogyan zajlana a folyamat egészséges, mentális vagy fizikai problémák nélküli egyéneknél. A dohányzás, ami jól ismert, az egészséget károsító tényező, 1,25 évet adott hozzá a biológiai életkorhoz a vizsgálat szerint. 

A mentális egészség gyengülése negatívan befolyásolhatja az általános egészségügyi állapotot, a szorongó, magányos, depressziós személyek általában kevésbé foglalkoznak a fizikai jóllétükkel, jellemzőbb rájuk az ülő életmód. Fordítva is megfigyelhető összefüggés: a krónikus betegséggel élők gyakran szorongók és boldogtalanok. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Amennyiben valaki úgy érzi, hogy pszichés problémái vannak, javasolt mentálhigiénés szakemberhez fordulnia. A mindennapok során a pszichés egészség egyebek mellett az elegendő alvással, a természetben, barátokkal, családtagokkal eltöltött idővel, rendszeres testmozgással és relaxációs technikák elsajátításával és gyakorlásával támogatható. 

Ez a népszerű ital károsítja leginkább az agyat a kutatók szerint

Az életmód az idegrendszerre is hatással van, nem elhanyagolható tényező, hogy valaki milyen mértékben él aktív életet, mennyit és milyen jól alszik, mint ahogyan az sem, hogy mi kerül az asztalára. Egyes italok felgyorsíthatják az agy öregedési folyamatait. 

Ez a népszerű ital károsítja leginkább az agyat a kutatók szerint: rontja a memóriát, szerkezeti változásokat is okoz

A cukros üdítőitalok és gyümölcslevek gyakori fogyasztása az Alzheimer-kórra jellemző elváltozásokhoz vezethet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük