Fehérjében és vitaminokban gazdag szuperételek: bizarr, de a rovarok tápanyagtartalmát vizsgálták meg
A táplálkozástudósok szerint a rovarok a marhahúsnál is több B-vitamint tartalmaznak, és jó forrásai a fehérjének is.
A rovarokat a globális élelmiszerválság egyik lehetséges megoldásának tartják. Bár még meglehetősen bizarrnak tűnik a rovarevés, a táplálkozástudósok egyre több, tudományosan megalapozott érvet hoznak fel mellette.
A demográfiai robbanás, a természeti erőforrások és a tartalékok fogyása, valamint az éghajlatváltozás következtében csökkenő termelékenység mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy egyre komolyabban kelljen venni egy jövőbeli élelmiszerkrízist, melyre már az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete - FAO - is felhívta a figyelmet.
Rovarok tápanyagtartalma
Ennek egyik lehetséges megoldásaként, mintegy alternatív élelmiszerként tekintenek a tudósok a rovaralapú táplálékokra, sőt, már a rovarok tápanyagtartalmát is megvizsgálták. Nem is lett rossz a végeredmény.
A rovarok számos fontos tápanyag, nyolc esszenciális aminosav forrásai, nagy mennyiségben tartalmaznak B-vitaminokat, így B12-vitamint, riboflavint és tiamint, A-vitamint, ráadásul fehérjében is gazdagok.
A rovarok fehérjetartalma a húsokéval vetekszik. A házi tücsök 100 grammjában 20,5 gramm fehérje található, miközben a marhahúsban és a tejben 26,5 gramm van. A katonalégy lárvája és a kifejlett házi légy is csak kicsit marad alul, 17,5 és 19,6 grammal. Zsírtartalmuk viszont sokkal csekélyebb, a házi légyben például mindössze 1,9 gramm van a tej 26,8 grammjához képest.
B-vitaminban gazdag szuperételek
B₂-vitaminból, azaz riboflavinból a házi légy tartalmaz legtöbbet a vizsgált táplálékok közül, 77,2 milligrammot grammonként, ami hatalmas különbség a marhahús 1,8 milligrammjához képest. Ugyanez a házi légy 100 grammonként 1,13 grammot tartalmaz tiaminból, avagy B₁-vitaminból, miközben a marhahúsban 0,05 gramm van.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy korábbi tanulmányból az is kiderült, hogy a házi tücsök 100 grammonként 104 milligramm kalciumot tartalmaz, ráadásul vasban is gazdag, ahogy a pálmafúró ormányosbogár is.
A rovarok további előnyei
A rovarok az éhínség megszüntetését közvetlenül segíthetnék, ráadásul hozzájárulnának a fenntarthatósághoz, és kisebb ökológiai lábnyomot tennének lehetővé. Kiemelik a tudósok azt is, hogy mivel a rovarok hidegvérűek, kevesebb energiát használnak fel a testhőmérséklet fenntartásához, ugyanolyan súlygyarapodáshoz a melegvérű állatoknál sokkal kevesebb táplálékot igényelnek.
Megdöbbentő tény, de a világ gabonakészlet-tartaléka csupán három hónapra elegendő, a termés jó része pedig takarmányozási célokat szolgál, az öntözéshez víz szükséges, a növényvédő peszticidek pedig károsak a környezetre.
A rovarok előnye ezzel szemben az, hogy az emberi táplálékellátástól teljesen függetlenül táplálhatók. Rövid élettartamuk miatt ráadásul gyorsan növekednek és szaporodnak, jól tárolhatók nagy mennyiségben, és a gerinces állatoknál arányaiban jóval kevesebb vizet igényelnek, így a vízkészletre kevésbé lennének veszélyesek.
Rovar az ételekben
Talán bizarrnak tűnik a jövőbeli rovarfogyasztás gondolata, pedig már most is rengeteg olyan étel tartalmaz rovarokat, ami napi szinten belekerül az emberek kosarába.
OLVASD EL EZT IS!
- new york
- környezetvédelem
Rovarokat kevernek az ételbe a népszerű étteremben: fotókon a furcsa fogások
- statisztika
- alkoholizmus