Cisztát és polipot is jelezhet a rendszertelen ciklus: barna folyás és görcsök az első tünetek

A rendszertelen ciklus és a közti vérzés a petefészek és a méh problémáira is utalhat, ezért fontos időben kivizsgáltatni.

hasfájás
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Természetes, hogy a menstruációs ciklus nem mindig működik óraműpontossággal. Minden test más, ezért akár a 28 napos időszak is egyénenként eltérő lehet, de egy egyszerű megbetegedés vagy a külső hatások is befolyásolhatják a menstruációt.

A menstruáció különféle zavarai azonban a néhány napos eltolódásnál sokkal ijesztőbb és kellemetlenebb tüneteket is produkálhatnak. A közti, pecsételő vérzés, a barna folyás és az alhasi görcsök sok esetben a nemi szervrendszer betegségét jelzik, melyek korai diagnózis mellett jól kezelhetők. Az ilyen problémák mielőbbi kivizsgálást igényelnek.

Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy által termelt hormonok a test számos funkcióját befolyásolják, így a menstruációs ciklusra is hatással vannak. Túl- vagy alulműködés esetén is felborulhat a megszokott rend, ami utóbbi esetben akár a tüszőrepedést is megakadályozhatja, erős görcsöket okozva ezzel az embernek.

Előfordul, hogy a menstruációs zavarokat a pajzsmirigy autoimmun megbetegedése, a Hashimoto-betegség okozza, krónikus gyulladást idézve elő a szervben. A betegség további tünetei közé tartozik a székrekedés, a fáradékonyság, az alacsony pulzus és a sárgás árnyalatú bőr is.

PCOS

A policisztás ovárium szindróma ugyancsak hormonális eredetű betegség, mely elsősorban a petefészekhez köthető, de több másik szervet is érinthet. A hormonok fokozott termelődése miatt a ciklus rendellenessé válik, a peteérés és a tüszőrepedés akadályozott, a menstruáció ki is maradhat. A tüszőkből a petefészekben sok apró ciszta alakul ki.

A betegség további tünetekkel, többek között súlygyarapodással, pattanásos bőrrel, fokozott szőrnövekedéssel járhat. Egyelőre nem gyógyítható teljesen, de hatékonyan kezelhető hormontermelődést serkentő készítményekkel, gyakran pedig már az életmódváltás is elegendő.

Ciszta a petefészekben

A tüszőrepedés elmaradása miatt kialakuló, apró, jóindulatú petefészekciszták a legtöbb esetben néhány menstruációs ciklus után maguktól felszívódnak. Amennyiben viszont ez nem történik meg, és a ciszta növekedni kezd, rendszertelen ciklust, erős fájdalmat és termékenységi problémákat okozhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ilyenkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen a tünetek és a rosszindulatú elváltozás gyanúja miatt a ciszta eltávolítására is szükség lehet. Ma már korszerű módszerekkel, gyorsan, nagy vágás nélkül is kivitelezhető a műtét. Az eltávolítást leggyakrabban laparoszkópos technikával végzik.

Polip a méhben

A méhpolip jóindulatú daganat, a méhnyak túlburjánzásából ered, a méhfalon és a méhnyakon helyezkedhet el, és legtöbbször szintén pecsételő vérzés, erős menstruációs görcsök árulkodnak róla. Bár kialakulásának háttere még nem teljesen tisztázott, szerencsére csak nagyon ritkán válik rosszindulatúvá. Meddőséget viszont okozhat, ezért időben kezeltetni kell. A polipokat leggyakrabban hiszteroszkópiás módszerrel, azaz méhtükrözés útján távolítják el.

A 10 legerősebb görcsoldó gyógynövény, amit minden nőnek ismernie kell: ezeket idd fájdalmas menstruációra

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük