Meglepő oka lehet a fogromlásnak - Csak gasztroenterológiai vizsgálattal feltárható
Nem csak a cukros italok vezethetnek a fogak romlásához, betegség is állhat a háttérben.

- 2 dolog, ami nélkül gyorsan elveszíti feszességét az arcbőr: így lassíthatod a kollagén és az elasztin csökkenését »
- Csodás divatfotókon a ’90-es évek és napjaink szupermodelljei: együtt mutatják be az újdonságokat »
- A Super Bowl történelmének legemlékezetesebb divatpillanatai: Jennifer Lopez és Shakira abszolút elvitték a show-t »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
A fogak romlását nemcsak az elnagyolt fogmosás vagy a túl sok cukrozott üdítő, édesség okozhatja, hanem refluxbetegség jele is lehet.
Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy ilyen esetben csak a reflux kezelésével lehet megállítani a folyamatot.
Mi a reflux?
Étkezés során az elfogyasztott táplálék a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba jut, majd útját a bélrendszer felé folytatja.

Egyes embereknél azonban visszafelé is lejátszódik ez a folyamat: a gyomor keverő mozgása során nemcsak a patkóbél felé jut a gyomortartalom, hanem - ha rossz a nyelőcső alsó záróizmának működése - vissza is folyhat a nyelőcsőbe, akár a garatig is. Ezt a jelenséget nevezik refluxnak.
Nem csak a fogakat teszi tönkre
A reflux során visszajövő levegő böfögést, a savas gyomornedv a szájban is érezhető savanyú ízt, esetleg kellemetlen szájszagot okozhat. Rekedtség, visszatérő torokfájás is jelentkezhet.
A reflux kezelése azért is fontos, mert ha a gyomorsav és az emésztőnedvek a szájüregbe kerülnek, gyakran kikezdik a fogzománcot, és felgyorsulhat a fogak romlása. A kezeletlen betegség emellett kiválthat köhögést, sípoló légzést, orrfolyást, arcüreggyulladást, mellkasi fájdalmat is. A nyelőcső-nyálkahártya felmaródása miatt vérzés léphet fel, később gyomorszájszűkület alakulhat ki.
Kiváltó okok és kezelés
Refluxot bármi előidézhet, ami a gyomor és nyelőcső közötti izom ellazulását okozza, vagy a gyomorra irányuló nyomást növeli. Ilyen az elhízás, a túlevés, bizonyos ételek és italok, valamint egyes gyógyszerek. A gasztroenterológiai vizsgálatot követően, amennyiben bebizonyosodik, hogy a panaszokat reflux okozza, személyre szabott kezeléssel, például gyomorsavcsökkentő gyógyszerek adásával mérsékelhetőek a panaszok.

Emellett hasznos lehet az ágy fejvégi részének megemelése, naponta több, kisebb étkezés bevezetése, a panaszokat okozó ételek és italok - savanyú, fűszeres, zsíros ételek, csokoládé - kerülése és a rendszeres testmozgás. Segíthet a panaszokat megelőzni, ha a ruházat derékban nem túl szoros.
10 finom étel a gyomorégésben szenvedőknek
Olyan ételeket mutatunk, amiket a refluxosok is bátran fogyaszthatnak: nem kell lemondani a finomságokról!
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- táplálkozás
- stressz