Rák a gyomorégéstől?
A reflux egy nyelőcsővel összefüggő betegség, mely a leggyakoribb betegségek közé tartozik.
A reflux tulajdonképpen egy nyelőcső betegség, tünetei és megnyilvánulása mégis a gyomrot érintik. Manapság az egyik leggyakoribb emésztőrendszert érintő betegség, mely pár évvel ezelőtt még csak negyven éves kor felett volt igazán jellemző, de mára ez a korhatár egészen húszig lecsökkent.
Kialakulása
A lenyelt táplálék a nyelőcsőbe kerül, ahonnan egy záróizom megnyílása után jut le a gyomorba. Ez a körkörös izom alaphelyzetben zárva van, csak a lenyelt étel átengedése idejére nyílik meg, majd utána rögtön újra bezárul és ezzel megakadályozza a savas gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. A reflux-betegség lényege a gyomornedv visszaáramlása a nyelőcső alsó szakaszába, a nyelőcsövet a gyomortól elválasztó záróizom elégtelen működésének következtében.
Az elhízás, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlzott kávéfogyasztás valamint a stressz tartoznak a reflux leggyakoribb kockázati tényezői közé. Az egészségtelen táplálkozás és a rendszertelen étkezés is hozzájárulnak a betegség kialakulásához. Gyakrabban fordul elő reflux terhes nőknél is, mivel a megnagyobbodott méh nyomást gyakorol a hasi szervekre.
Tünetei
A reflux elsődleges tünete az égő, maró érzés a gyomorban illetve a gyomorhoz közel. Sok beteg nem is veszi komolyan, hiszen eleinte teljesen összevissza jelentkeznek a tünetek, körülírását pedig nehezíti, hogy nem kifejezetten a gyomorban jelentkezik az égés, vagy legfeljebb a gyomor felső részében.
Ezen kívül jellemző még a savas felböfögés, illetve a vízszintes testhelyzetben történő hányinger is. Amikor ugyanis lefekszel a gyomorsav nyelőcsőbe történő áramlása erőteljesebb, mint állás, vagy járás közben. Ez a visszaáramlás pedig ingerli nyelőcsövedet, ezért égés helyett sokszor hányingert tapasztalhatsz. Ilyenkor érdemes kipróbálnod, hogy magasabb párnát teszel az ágyadba és félig ülő helyzetben próbálsz meg elaludni.
A savas gyomortartalom visszaáramlásának sok egyéb megjelenési formája is ismert: gyomorszáj környéki vagy szegycsont mögötti égő érzés, maró érzés a torokban, savanyú íz a szájban illetve bizonytalan mellkasi fájdalom. Néha nyelési nehezítettség vagy köhögés is társulhat a panaszokhoz.
Reflux és rák – van kapcsolat?
Egy neves amerikai folyóiratban 2006-ban megjelent egy cikk a reflux és a rák közti összefüggést taglalva. Az újság feltárta, hogy a refluxért és a fekélyekért általában – legyen az akár gyomor-, akár nyombél fekély - többek között a helicobacter pylori nevű baktérium felelős. Ezzel az orvostudomány évek óta tisztában is van, éppen ezért a fekélyek és a reflux kezelésében nagy szerepet játszott magának a baktériumnak az eltűntetése. A baktérium elpusztításának következményeit vizsgálva, a cikket író amerikai kutatók összefüggést fedeztek fel a baktérium és a különböző rákos betegségek kialakulásának esélye között. Tény és való, hogy a baktérium előfordulásának mérséklésével csökkentették a nem gyomorszájat érintő gyomorrák esélyét, valamint szemmel látható eredményeket értek el a reflux és a különböző fekélyek kezelésének tekintetében, de ezzel egy időben viszont megnövelték bizonyos nyelőcsőrák típusok előfordulását.
A cikkel arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy mielőtt az orvos kiírtja a helicobacter pylori baktériumot az ember szervezetéből, feltétlen mérlegelnie kell annak előnyeit és hátrányait is.
Ha szeretnél még többet olvasni a refluxról, vagy egyéb emésztőrendszert érintő betegségekről, akkor mindenképpen ajánljuk figyelmedbe a gyógyszertárakban kihelyezett, ingyenes egészségügyi ismeretterjesztő folyóiratot a Patika Magazint.
OLVASD EL EZT IS!
![csipkes felso nagy](http://kep.index.hu/1/0/1370/13709/137090/13709086_690830_4b0a6293adbaa34e8f7acc7b77312138_wm.jpg)
- gyógynövény
- tünetek és betegségek
Hasi görcsök, puffadás, székrekedés
![doktorno arc](http://kep.index.hu/1/0/1378/13780/137808/13780824_705536_f73e1f23a0399c053922abee4fc77c2e_wm.jpg)
- táplálkozás
- fertőzés
A szalmonellafertőzés vészjelző tünetei
![has kezek](http://kep.index.hu/1/0/1377/13773/137733/13773398_703898_98c1881d9ea12087528aa8bb6ad4c80d_wm.jpg)
- táplálkozás
- fertőzés