Miért ráncos az ujjad begye, ha sokáig vízben vagy? A tudomány ezzel magyarázza

Evolúciós oka lehet az ujjak ráncosodásának.

kezmosas-kez-viz-alatt
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bizonyára nincs olyan ember a földön, aki ne figyelte volna meg hosszas fürdőzés vagy úszás közben a beráncosodott kéz- és lábujjait. Sokan legyintenek rá, és úgy gondolják, csupán kiázott a bőr, és ideje kijönni a vízből - de akkor vajon miért csak az ujjbegyek ráncosodnak, és nem az egész testünk?

Sokáig úgy gondolták, hogy ennek egyszerű oka van: ozmózis játszódik le, vagyis kiegyenlítődik a koncentráció a víz és az annál sósabb emberi szervezet között. Bőrünkben - a tenyerek és talpak kivételével - mindenütt faggyúmirigyek találhatók. Ezek víztaszító hatású faggyút termelnek, ami megakadályozza, hogy a bőr felázzon. Az ozmózisnyomás következtében a víz behatol a sejtbe, a sejtek pedig a víztől megduzzadnak, és a sok megnagyobbodott térfogatú sejt már nem fér el kényelmesen, redők keletkeznek - ez okozza a ráncosodást.

Megkönnyíti a fogást

A magyarázat azonban ennél izgalmasabb. Tudósok rájöttek, és kutatással bizonyították, hogy a jelenség idegi szabályozás alatt áll, vagyis a ráncosodást a vízre adott reakció következtében összehúzódó vérerek okozzák, amit a szimpatikus idegrendszer szabályoz. Annak, hogy az idegimpulzusok hatására a bőr alatti erek összehúzódnak, és a szövetek térfogata csökken, vélhetően evolúciós okai vannak. A kutatók úgy vélik, a ráncosodás azért alakul ki, hogy az emberek nedves körülmények között jobban meg tudják markolni a tárgyakat. A ráncok egyfelől segítik a víz elvezetését, másfelől a víz átmenetileg lemossa az olajokat a bőrről, ami növeli a súrlódást, javítja a tapadást. A ráncosodás a csimpánzoknál is megfigyelhető, evolúciós oka az lehet, hogy megkönnyítse az élelemszerzést a nedvesebb, csúszósabb környezetben is.

Miről árulkodnak testünk további jelzései? Az alábbi nyolc dologról valószínűleg sokan nem is tudnak.

 

Ezt is szeretjük