Képeken 13 durva rákkeltő!
Milyen vegyületek, életmódbeli tényezők okoznak rákot?
- Horváth Eszter
- 2009.12.15.
Dia
Tetoválás
A rák kockázata megnő a szakszerűtlenül végzett tetoválás következményeként. A rossz minőségű tetoválófestékek később bőrrákot okozhatnak, míg a hepatitis okozta fertőzés évek múltán májrák kialakulásához vezethet.
Dia
Amarant
Az Amerikai Egyesült Államokban már betiltott mesterséges színezőanyagot elsősorban kaviár, likőrök és gyógyszerek színezésére használják. Az E 127-es számú amarant bizonyítottan allergiát okoz, nagyobb dózisban pedig karcinogénnek minősül.
Dia
K-aceszulfám
Az E 950 jelű, K-aceszulfám nevű édesítőszer felhasználási köre igen kiterjedt: alkalmazzák cukormentes és alkoholos italok édesítéséhez, csokoládékhoz, rágógumikhoz, valamint gyümölcs- és zöldségkonzervek előállítása során is. Külföldi táplálkozási szakértők sürgetik a betiltását, mivel állatkísérletek tanúsága szerint rákkeltőnek bizonyul.
Dia
Nátrium-nitrit
A nátrium-nitritet az élelmiszer-iparban gyakran használják tartósítószerként, mivel segít megőrizni az ételek élénk színét, illetve a feldolgozott húsok frissességét. A gyomrodban jelenlévő fehérjékkel keveredve azonban rákkeltő nitrózaminok keletkeznek belőle.
Kapcsolódó cikk:
3 veszélyes rákkeltő anyag, amit minden nap fogyasztasz »
Dia
Fenolftalein
Nem árt elolvasnod a vény nélkül kapható hashajtók összetételét. A kóros székrekedés vastagbélrák kialakulásához vezethet a felhalmozódó méreganyagok miatt, ám ha fenolftalein-tartalmú hashajtóval próbálsz megkönnyebbülni, akkor sem jársz jobban.
Kapcsolódó cikk:
Valóban rákkeltőek az élelmiszerfestékek? »
Dia
Ciklamát
Az E 952 jelzésű ciklamátot mesterséges ízesítőszerként, ízfokozóként használják cukormentes, illetve csökkentett cukortartalmú élelmiszerek gyártása során. A gyomorban élő mikroorganizmusok egy részét ciklohexaminná alakítja - mely nagy dózisban kromoszómakárosodáshoz vezethet.
Kapcsolódó cikk:
A legveszélyesebb adalékanyagok listája »
Dia
Étolaj
A sütés során rengeteg rákkeltő anyag keletkezik, különösen az odaégett húsokból. A gondos újrahasznosítással ez mind belesül a következő adag élelmiszerbe, amit megveszel: a krumpliba vagy éppen a lekváros fánkba. A legjobb, ha elkerülöd a gyorséttermeket, és olyan ételt eszel, amiről tudod, milyen olajban sült.
Kapcsolódó cikk:
Olyan, mintha 5 liter étolajat innál évente »
Dia
Akrilamid
A 175 fok fölé hevített olajban sült ételek bőséges mennyiségben tartalmaznak akrilamidokat. A forró fritőzben sült krumpli és a sercegő olajon, hirtelen átsütött hús tehát kimondottan veszélyes lehet, de a legkárosabbak a chipsek.
Kapcsolódó cikk:
3 veszélyes rákkeltő anyag, amit minden nap fogyasztasz »
Dia
Éjszakai és váltott műszak
Kölni kutatók eredményei szerint a váltott műszakban dolgozó nők esetében gyakoribbak a mellrákos megbetegedések. Ennek okát a nappalok és éjszakák természetes ritmusának felborulásában látják.
Kapcsolódó cikk:
Cukorbetegséget és rákot is okozhat, ha így dolgozol! »
Dia
Vörös húsok
A rostban szegény és zsírban gazdag húsok egyrészt elősegítik a szabadgyökök elszaporodását, ami növelheti a rák kialakulásának kockázatát, másrészt viszont védekezőképességedet is csökkentik.
Kapcsolódó cikk:
Így táplálkozz a rák ellen: 2 alapelv a szakértőktől »
Dia
UV-B sugárzás
Az UV-B sugárzás azzal árt, hogy megváltoztatja a bőr sejtjeinek genetikai állományát. Egyfelől a bőrbe hatolva a kötőszövet kollagénrostjaiban okoz károsodást, ami a bőr öregedését gyorsítja fel. Másfelől a DNS spirálban okozott károk jó táptalajt szolgáltatnak a daganatos betegségeknek.
Dia
Cigaretta
A cigaretta karcinogén anyagok egész tárházával rendelkezik. A benzol, a formaldehid, és a kátrány csak néhány azok közül, melyek fokozhatják a rák kialakulásának valószínűségét.
Kapcsolódó cikk:
Sodort cigi: tényleg károsabb, mint a hagyományos? »
Dia
Alkohol
A túlzásba vitt alkoholfogyasztás bizonyítottan összefüggésbe hozható számos rákbetegeséggel - többek között a nyelőcső-, máj-, vastagbél-, és emlőrákkal. A mértéktartás tehát rendkívül fontos - még a jó minúségű borok esetében is.
Kapcsolódó cikk:
Napi alkoholfogyasztás: ennyi egészséges az új ajánlások szerint »