Rákkeltőnek minősítették, mégis tele van vele a lakás: 4 mérgező anyag, amitől óvakodni kellene
Több rákkeltő is ott lehet a lakásban, a veszélyesebb anyagok mennyiségét minimalizálni kellene.
Bár az ember igyekszik minél jobban kizárni életéből az egészségre veszélyes anyagokat, a WHO már hosszú listát jegyez a bizonyítottan rákkeltő hatású vegyületekről, melyek a legtöbb lakásban is ott vannak.
Akár a bútorokban vagy a falakon is jelen lehetnek azok az anyagok, melyeket a biztonság érdekében inkább messziről kerülni kellene. Noha mértékük a lakásban csekély, sok esetben van alternatíva, ha valaki inkább kiiktatná őket egy-egy felújításnál, kiváltképpen akkor, ha nagyobb felületről van szó.
Formaldehid a kezelt bútorokban
Egy új bútor egészen feldobhatja a lakást, ám érdemes figyelni azok alapanyagára: a farost és a rétegelt lemez ragasztóanyagában gyakori a hivatalosan rákkeltőnek minősített formaldehid, mely a lakkrétegben is megtalálható más oldószerekkel együtt.
A néhány hetes szellőztetés csökkenti a vegyület szintjét, de jó alternatívák lehetnek a masszív és strapabíró, lakkozás helyett viasszal, lenolajjal is ápolható tömörfa bútorok. A formaldehid egyébként az új habszivacsokban és a padlószőnyegekben is jelen lehet.
Triklór-etilén és benzol a falon
A tisztasági festés alapanyaga sem mindegy, ugyanis a legtöbb anyag olyan rákkeltő anyagot is tartalmaz, mint a triklór-etilén vagy a benzol, melyek jól bevált oldószerek, ám szintén szerepelnek a WHO listáján. Az ólomszármazékok és a ftalát szintén nem ritka bennük, utóbbi a gyermekek fejlődésére hathat negatívan, valamint a hormonháztartást is felboríthatják.
A problémát az jelenti csupán, hogy ezek az anyagok száradást követően a levegőbe jutnak, néhány hónapig nagyobb, majd kisebb koncentrációban. Szerencsére már kaphatók illékony szerves vegyületektől, azaz VOC-anyagoktól - Volatile Organic Compound - mentes festékek is, így tejalapú kazeinfestékek, latex- és kerámiafestékek, vízbázisú oldószerrel készült termékek, melyeket egyébként többségében Green Seal jelzéssel is ellátnak, de a színezhető mészfesték is alternatíva lehet.
Arzén a vízben
Az arzén súlyosan rákkeltő hatással bírhat, összefüggésbe hozták többek között a bőrrákkal, a máj-, a tüdő- és a vesedaganattal is, ám sajnos időnként az ellenőrzések során fény derül arra, hogy még az ivóvízben is jelen lehet.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Az érintett településen lakóknak nem javasolt a csapvíz fogyasztása a veszély fennállása alatt, számukra a palackozott, illetve a tisztított víz lehet a megoldás. Rendkívül fontos ezért mindig tájékozódni a lakóhelyet érintő hírekről.
Rákkeltők a konyhában
A konyha is tele van rákkeltő, az egészségre hosszú távon veszélyes anyagokkal, ezért jobb körültekintően bánni még a főzéshez használt eszközökkel is.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- statisztika
- alkoholizmus