25%-kal csökkenti a rák kockázatát: sőt, a cukorbetegséget és a stroke-ot is megelőzheti
Az orvos szakma egyöntetűen ismeri el a mozgás szerepét.
Cukorbetegség, magas vérnyomás, koleszterinszint-emelkedés, következményes stroke, vesekárosodás, szívelégtelenség, egyes daganatos megbetegedések, depresszió. Olyan betegségek ezek, amelyek az életmóddal befolyásolhatóak.
Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság frissen megválasztott elnöke az egyre nyilvánvalóbb összefüggésekről beszélt. A káros életmódtényezők kiiktatása bizonyítottan gyógyító hatással van a magas vérnyomásra, cukorbetegségre, érelmeszesedésre, depresszióra és egyes rosszindulatú daganatokra.
A fizikai aktivitás csökkenti a rák kockázatát
A WHO európai uniós munkacsoportja 2015 év végén jelentette meg a Fizikai aktivitás 2016-2025 stratégiáját, amivel az egyik legmagasabb nemzetközi szakmai szinten is elismertté vált a következő tény: a 10%-os fizikaiaktivitás-növelés 25%-os relatív csökkenést eredményezhet a szív-érrendszeri betegségek, rosszindulatú daganatok, cukorbetegség és krónikus légúti megbetegedések okozta korai halálozás kockázatában. Emellett 25%-os relatív csökkenést eredményezhet a magasvérnyomás-betegség előfordulásában, és megállíthatja a cukorbetegség és az elhízás terjedését.
A páciens és a gyógyító együttműködése kell
Az eredményes gyógyuláshoz a páciensnek is aktív szereplővé kell válni a gyógyulás folyamatában. A gyógyító számára a gyógyszerek felírásánál ez kevesebb, az életmódorvoslásnál azonban jelentős energiabefektetést igényel. Az életmódorvoslás első lépése a páciens megnyerése, annak tudatosítása, hogy a gyógyító csak az utat tudja megmutatni, de az úton végigmenni a páciensnek kell. Éppen a komplex kezelés miatt van, hogy az életmódorvoslás része a táplálkozásterápia, a mozgásterápia mellett a mentális terápia is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az életmódorvoslást elismeri a szakma
Az életmódorvoslás eredményeit olyan erős bizonyítékok támasztják alá, hogy az orvos szakmát már önmagukban ezek a tények is meggyőzik. Az egyik fő feladat az életmódorvoslás mindennapi gyakorlatba való átültetése oktatás segítségével, hogy a gyógyító szakemberek fel tudják mérni, mely esetekben használható ez a fajta orvoslás, hol milyen hatások várhatóak tőle, mely eszközét mely szakemberek tudják eredményesen alkalmazni.
A daganatos betegségek és egyéb krónikus kórképek megelőzéséhez az egyik első szint az egészségtudatos táplálkozásra való áttérés. A magvak fogyasztása is ide tartozik.
Megelőzhetik az emésztőrendszeri daganatokat: melyik magot hogy fogyaszd?
Nézegess képeket!
ElolvasomA következő években mindezeken túl meg kell teremteni az életmódorvoslás szakmai működési környezetét szakmai protokollok kidolgozásával, modellprogrammal, szakemberek oktatásával. Ebben a folyamatban együtt kell működniük a társszakmák szakmai társaságainak, egészségügyi egyetemeknek, főiskoláknak, oktatási műhelyeknek is.
Megéri gondolkodásmódot váltani
Az egyénnek és a társadalomnak egyaránt megéri beépíteni a gyógyulás, megelőzés folyamatába az életmódorvoslást, akár anyagi értelemben is. Ma a magyar lakosságból közel 1,6 millióan cukorbetegek vagy cukorbetegséget megelőző állapotban vannak. 3 millióan magas vérnyomásosak, a koleszterinszint-emelkedés minden második felnőttet érinti, ami jelentős fizikai, pszichés és anyagi terheket is jelent. Az egészségeséletév-veszteségek 11%-át pedig az iszkémiás szívbetegségek okozzák. Vagyis megfelelő életmóddal a terhek csökkenthetők lennének, az idő előtti halálozásnak pedig több mint fele megelőzhető lenne.
OLVASD EL EZT IS!